turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

feerary

Nu stiu daca cineva a dat in perioada asta turte proteice  :uimit: Mare curaj tre sa ai.... sau nestinta?

gr18yra

Citat din: feerary din Februarie 03, 2014, 07:34:02 PM
Nu stiu daca cineva a dat in perioada asta turte proteice  :uimit: Mare curaj tre sa ai.... sau nestinta?
...mda...ramane de vazut daca a fost curaj sau...nestiinta :D
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

Citat din: PARINTELE din Februarie 03, 2014, 07:09:44 PM
roagate sa ai zbor de curatire
ultimul zbor de curatire l-au facut pe 10.01 respectiv pe 11.01..... :D
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

  Salut!
  Astazi am observat un lucru...la vreo 4 familii de albine....pe data de 01.02 am bagat cea dea 2-a turta de miere(fs cristalizata) iar astazi mai ramasese doar o farama....
  Astfel am fost nevoit sa le-o dau pe cea de-a 3-a...
  Care sa fie cauza sa fi mancat asa de repede?
  Astept pareri
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

yulian

Citat din: gr18yra din Februarie 07, 2014, 05:19:18 PM
  Salut!
  Astazi am observat un lucru...la vreo 4 familii de albine....pe data de 01.02 am bagat cea dea 2-a turta de miere(fs cristalizata) iar astazi mai ramasese doar o farama....
  Astfel am fost nevoit sa le-o dau pe cea de-a 3-a...
  Care sa fie cauza sa fi mancat asa de repede?
  Astept pareri
Ce cantitate? Abinele sunt orientate cu ghemul spre urdinis, in fata. Cu siguranta ca rezervele sunt pe sfarsite iar orice petic de miere este luat si dus in faguri pentru ca nu se stie ce vremuri vin. E in instinct. Odata ce au inceput, vor duce tot ce prind mai ales ca incepe sa apara si puietul si e mai usor sa dai papica la aia mici cum intinzi trompa decat sa te duci pana pe balcon in c.rul gol.

mitiy_bot

Mare atentie ! , ghemul in fata bine mersi  si PUIET !!!!!!!!!!!!!!! asa ca  apar surprizele la cele fara "placinta"pusa .Azi am gasit familii in starea asta si bine inteles unele au  murit pe  puiet!!!!!!!!!!!!!!!!!.

gr18yra

Citat din: yulian din Februarie 07, 2014, 05:31:30 PM
Citat din: gr18yra din Februarie 07, 2014, 05:19:18 PM
  Salut!
  Astazi am observat un lucru...la vreo 4 familii de albine....pe data de 01.02 am bagat cea dea 2-a turta de miere(fs cristalizata) iar astazi mai ramasese doar o farama....
  Astfel am fost nevoit sa le-o dau pe cea de-a 3-a...
  Care sa fie cauza sa fi mancat asa de repede?
  Astept pareri
Ce cantitate? Abinele sunt orientate cu ghemul spre urdinis, in fata. Cu siguranta ca rezervele sunt pe sfarsite iar orice petic de miere este luat si dus in faguri pentru ca nu se stie ce vremuri vin. E in instinct. Odata ce au inceput, vor duce tot ce prind mai ales ca incepe sa apara si puietul si e mai usor sa dai papica la aia mici cum intinzi trompa decat sa te duci pana pe balcon in c.rul gol.
undeva la 250 gr per turta si ghemul este langa urdinis....
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

yulian

Mierea o iau usor. Daca mai ai, da-le...ai intrat in joaca, mergi cel putin inca 3 saptamani ritm de dans. O sa le stea in gat turta proteica...si de ea incep sa aibe nevoie.  :wink2:

gr18yra

Citat din: yulian din Februarie 07, 2014, 07:28:41 PM
Mierea o iau usor. Daca mai ai, da-le...ai intrat in joaca, mergi cel putin inca 3 saptamani ritm de dans. O sa le stea in gat turta proteica...si de ea incep sa aibe nevoie.  :wink2:
Ok!
Multumesc pt sfat...
Atunci sa inceapa dansul... :hippo:
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

costelgeorgel

Citat din: gr18yra din Februarie 07, 2014, 05:19:18 PM
  Salut!
  Astazi am observat un lucru...la vreo 4 familii de albine....pe data de 01.02 am bagat cea dea 2-a turta de miere(fs cristalizata) iar astazi mai ramasese doar o farama....
  Astfel am fost nevoit sa le-o dau pe cea de-a 3-a...
  Care sa fie cauza sa fi mancat asa de repede?
  Astept pareri


Marturisesc faptul ca citesc cu interes toate postarile pe care le faceti. Am insa o nedumerire, de ce un apicultor este nevoit sa dea la data de 01.02 a o a doua turta.  Oare o familie care ierneaza intr-o scorbura, sau horn iese mai putin puternica in primavara decit cele stimulate cu turte proteice sau nu.

yulian

A. Malaiu spune in cartea lui - Sporirea Productiei de miere ca pentru o dezvoltare ideala, hranirea proteica trebuie sa inceapa de la mijlocul lui februarie. Pentru a completa rezervele de miere deoarece vremea de afara ne impune, este foarte bine a se veni in completare cu miere cristalizata inainte de a se trece la hranirea cu turta proteica, eu cel putin asa fac. Culesul in sudul tarii incepe la rapita in jurul datei de 20 aprilie, iar salcamul in jurul datei de 3-5 mai.

gr18yra

salut!
Astazi am beneficiat de 10*C... :yes:
Familiile au efectuat un zbor modest de curatire.... :bzz:
Deasemenea am administrat cate o turta proteica le celelalte familii de albine...
:hi:
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

.....si un video.... :bzz:
:hi:
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

Eugen B


yulian

Eu cred ca cei care au riscat cu stimularea anul asta vor avea un start bun pentru ca se anunta temperaturi destul de mari! Dar...ulciorul nu merge in multi ani la apa. Eu mai astept si o sa dau doar miere de FS inca vreo 2 saptamani cel putin si pe urma o sa vad :hi: