Apa pentru picurator ?

Creat de johnysibiu, Martie 03, 2013, 07:52:50 PM

« precedentul - următorul »

vali_szabo

Citat din: aalex din Martie 11, 2013, 12:00:19 PM
Pe 9 martie ,la noi in ilfov au fost 17 grade,ocazie cu care am facut o revizie succinta,am stramtorat cuiburile,am montat si adapatorile,etc.toate bune si frumoase.Dar nu inteleg de ce albinele nu iau apa din adapator ci merg si iau de langa un grajd? :sad:
Am mai spus mai sus. Au nevoie de uree si de sare. Nu iti face griji, lasa-le sa mearga la grajd. Le face foarte mult bine.

johnysibiu

Sare si permanganat de potasiu si am in permanenta cel putin douazeci de albine pe scandura adapatorului.Daca ma pis in bidon credeti ca o sa creasca numarul sacagitelor?

RazvanTi

omul a zis ca "fetele" prefera sa care "apa" de la grajd. nu inteleg totusi ce legatura are cu pishul tau...  :nebun:
eu la 10 litri de apa, pun o lingurita de sare gronjoasa
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

vali_szabo

Citat din: johnysibiu din Martie 11, 2013, 08:54:34 PM
Sare si permanganat de potasiu si am in permanenta cel putin douazeci de albine pe scandura adapatorului.Daca ma pis in bidon credeti ca o sa creasca numarul sacagitelor?
Pentru a le atrage la sursa de apa preferata de dvs, eu as recomnda sa incercati sa o indulciti. Permanganatul de potasiu eu nu l-as folosi.Este un dezinfectant. Cred ca folosit fara un motivbine intemeiat nu face bine. Cat despre uree,se gaseste de cumparat. Se ingrasa pamantul cu ea. Nu recomad sa transormam adapatorul albinelor in toaleta :) cu toate ca tot aia este :)). Toate astea sunt optionale. Albinele isi gasesc singurele tot ceea ce le este necesar. Este posibil sa creasca numarul sacagitelor. E o idee foarte buna, merita incercat. Parerea mea. :)

Mihai Sergiu

La mine problema e ca au apa in fata lor dar prefera apa de la vecini si nu vreau sa am probleme cu ei din aceasta cauza.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Nea Costica din Buzau

Am mai scris undeva, nici albinele mele nu prefera adapatorul, le-am gasit pe niste boasca ramasa de la tuica din pere padurete facuta la mine de un amic, si le-am pus pus in adapator. Doua au intrat simultan in orificiul robinetului, care picura.
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Nea Costica, fii mai atent cu protofilul, pentru ca se vede treaba ca ai albine alcoolice!
Si sa le pui fiola cand se intorc de la cules, pentru ca sunt in stare sa iti faca tinctura de propolis direct in stup! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

eu chiar nu-mi fac griji de unde beau albinele apa. cred ca asta ar fi ultima problema pe care sa mi-o fac la ora asta.
de fapt asta-i diferenta dintre un animal inchis intr-un cotet care-i dependent de tine 100% si o insecta care este libera sa zboare oriunde si sa-si ia ce-i trebuie
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Nea Costica din Buzau

Citat din: pharaonu75 din Martie 12, 2013, 04:32:09 PM
Nea Costica, fii mai atent cu protofilul, pentru ca se vede treaba ca ai albine alcoolice!
Si sa le pui fiola cand se intorc de la cules, pentru ca sunt in stare sa iti faca tinctura de propolis direct in stup! =)) =))
]
Acuma am citit mesajul  :hi:

Dane vezi ca te mananca harsia, sau altfel zis ai limbrici [ora permite], eu sunt gestionar [la achizitii, primesc marfa], ca atare nu ma intereeaza starea lor la un momentdat, daca nu e daunatoare, ci greutatea neta transportata, si frecventa transportului  :rotfl: :rotfl: 
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Citat din: Nea Costica din Buzau din Martie 12, 2013, 10:32:45 PM
... nu ma intereeaza starea lor la un momentdat... ci greutatea neta transportata, si frecventa transportului  :rotfl: :rotfl:

Nea Costica, am un coleg apicultor care imi spunea intr-o zi ca vine de la albine, insa in mana avea o sticla de 2,5 litri, plina cu tuica! Cand l-am intrebat ce este cu tuica, mi-a raspuns ca albinele lui cara tuica, nu nectar, pentru ca un vecin facea tuica! Iar aia era recolta de la un stup! :D

I-am raspuns si eu pai in cazul asta roaga-te sa ai albine "de carne", iar cand va taia vecinul porcul te-ai rezolvat de Craciun!

Asa ca, Nea Costica, daca iti dublezi numarul de stupi, strangi lejer tuica pentru o nunta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

johnysibiu

Nu m-ati luminat! Tot la prostii va sta capu'...

pharaonu75

Eu pun doar o lingurita de sare in apa din adapator!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bistriteanul

Citat din: Nea Costica din Buzau din Martie 12, 2013, 03:29:39 PM
Am mai scris undeva, nici albinele mele nu prefera adapatorul, le-am gasit pe niste boasca ramasa de la tuica din pere padurete facuta la mine de un amic, si le-am pus pus in adapator. Doua au intrat simultan in orificiul robinetului, care picura.
Albinele nu cauta alcoolul ci otetul. Au nevoie de acizi.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

pharaonu75

Citat din: Bistriteanul din Martie 14, 2013, 08:14:16 AM
...
Albinele nu cauta alcoolul ci otetul. Au nevoie de acizi.

Si atunci de ce nu intra in capcana pentru viespi, unde pe langa sirop se pune si putin otet? (otetul se adauga tocmai pentru a alunga albinele)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bistriteanul

Citat din: pharaonu75 din Martie 14, 2013, 09:16:55 AM
Citat din: Bistriteanul din Martie 14, 2013, 08:14:16 AM
...
Albinele nu cauta alcoolul ci otetul. Au nevoie de acizi.

Si atunci de ce nu intra in capcana pentru viespi, unde pe langa sirop se pune si putin otet? (otetul se adauga tocmai pentru a alunga albinele)
Probabil sa fie vorba de perioada, si cantitate de otet, sa nu uitam ca unii stupari adauga otet in siropul dat albinelor si albinele trag siropul.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum