Administrarea vitaminelor la albine

Creat de catalin_valenii, Februarie 17, 2012, 02:27:46 PM

« precedentul - următorul »

STROE STEFAN

Citat din: catalin_valenii din Februarie 17, 2012, 07:18:01 PM
Daca siropul miroase a medicament inseamna ca sunt probleme si cu mierea la comercializare nu? De aceea se spune pe prospect sa nu se administreze in timpul culesurilor:). Eu nu am folosit nimic in sirop pana anul acesta dar anul acesta as vrea sa incerc cu ceva si ma gandeam ca mai bun decat toate ar fi un complex polivitaminic care sa aiba mai multe B-uri.  Poate o fi bun si Protofil dar poate si Startovit ca am citit despre ele dar sincer nu sunt convins de nici unul ca ar face minuni.Ma gandesc ca albinele sunt si ele un organism iar toate organismele au nevoie de vitamine ,bineinteles unele au nevoie de anumite vitamine in cantitati mai mari decat altele.
LA ROMVAC SA BUCURESTI PE SITE-UL LOR SE POATE COMANDA ON LINE COMPLEX B LA 100 ML
SE PUNE 4 ML DE COMPLEX B LA 1KG PASTA TURTA
SA VA AJUTE DUMNEZEU
0749423102
[email protected]

catalin_valenii

Ai folosit tu acest complex in hrana albinelor si ai observat o imbunatatire?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

catalin_valenii

Sa inteleg ca nimeni nu foloseste pentru stimulare vitamine (fie ele efervescente, de uz pediatric sau pentru adulti, etc)?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

STROE STEFAN

Citat din: catalin_valenii din Februarie 20, 2012, 08:25:29 PM
Sa inteleg ca nimeni nu foloseste pentru stimulare vitamine (fie ele efervescente, de uz pediatric sau pentru adulti, etc)?
AM CUMPARAT DE LA ROMVAC 4 FLACOANE DE 100 ML COMPLEXUL B LA 6 RON FLACON 100 ML
SE PUNE 4 ML LA 1 KG PASTA TURTA
SA VA AJUTE DUMNEZEU
0749423102
[email protected]

catalin_valenii

Ai mai folosit acest complex? CIne recomanda doza aceasta? scrie pe prospect sau din experienta? Daca ai folosit ai fost multumit de rezultate?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

doru AN2

Buna ziua stimati colegi .Eu folosesc vitamina C 1gr/l sirop 1/1 odata, apoi  cu 50 zile inainte de primul cules principal , reteta cu drojdie de bere . Dezvoltarea este deosebita.

catalin_valenii

Doru poti detalia te rog? Ce reteta cu drojdie? Ce fel de vitamina? Pulbere banuiesc nu?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

octav

Eu am folosit Startovit in august pentru a nu incetini matca ponta. A avut super efect. Mie mi-a parut eficient si am vazut in cateva zile rezultatele. Abia astept sa faca un zbor de curatire sa le mai pun si acum in sirop. Primavara am inteles ca se pune cu prudenta, conform prospectului insa nu mai mult de 2 ori pe luna, altfel cica nu apuci salcamul decat de crengi (catarat prin el dupa roi). Bafta tuturor si ... sa vina vremea buna mai repede.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

doru AN2

Cataline, vitamina C fiole 5ml ,1fiola la 5l sirop .
               HRANA STIMULATOARE DE CRESTERE A PUIETULUI :
               -0,6kg zahar
               -3 pahare obisnuite cu apa (ceai)
               -50gr drojdie de bere proaspata
               -un pahar  cu miere lichefiata
   Apa se fierbe, se pune zaharul si se amesteca pina se topeste. Drojdia se freaca cu doua linguri de zahar si putina apa pina se obtine o pasta omogena (ca smintina) apoi drojdia se toarna in sirop si se mai da la foc un clocot. Dupa racire se amesteca cu mierea si se pune in hranitoare aproximativ 200gr. de amestec.
                             SPOR LA TREABA !

catalin_valenii

Multumesc Doru! Drojdia nu o inactivezi inainte sau e suficient ca o dai in clocot? O sa incerc si eu.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

octav

Azi am luat 1 cutie de Startovit, are 5 pliculete de 5 g fiecare. Sse pune 1 plic la 10l de sirop 1:1 si am dat 15 lei (cam scump in vara a fost 10 lei), si 0,5L de protofil - 29 lei. Acum astept zborul de curatire. Desi au fost 2 zile cu 5-6 grade nu a iesit nici una  :sad: . Sa le pun o masa cu ceai fierbite la urdinish?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

catalin_valenii

Octav as dori si eu daca se poate sa postezi documentul de unde ai citit ca se da de 2 ori pe luna Startovit pentru ca eu nu stiu asta. Sau sa imi spui unde ai citit pentru ca daca e asa e foarte important.
http://www.apinatura.ro/magazin/?127,startovit
Albine sanatoase si harnice sa avem!

octav

#27
Din pacate nu am ce posta pentru ca mi-a spus cel de la care l-am luat. Intr-adevar tot ce e scris acolo mi-a spus si el (pentru ca nu avea prospesct in romana), cu precizarea ca primavara sa nu dau mai mult de 2 ori intr-o luna la o familie. Eu nu stau foarte mult langa ele din octombrie pana la sfarsitul lui aprilie (max. 1 data pe luna), si asta mi-a spus preventiv ca sa nu se dezvolte prea mult si nefiind langa ei sa-i scap in pom. Insa la hranirile din august a zis ca pot da fara probleme. Eu l-am luat  de la ApiRoua de la magazinul de pe Calea Grivitei.

Oricum anul trecut mi-am adus in Bucuresti 2 familii, si voi vedea anul asta daca ce spune e si adevarat. Pentru ca am de gand sa le cam fortez pe astea. Pentru experimente: sa cresc cateva matci sa vad daca reusesc (poate anull viitor nu mai cumpar decat 2-5 matci), sa probez si colectoarele de polen si de propolis, sa le urmaresc dezvoltarea. De, sunt incepator dar cu importantul ajutor al celor de pe forum, cu experienta practica pe care fiecare o acumuleaza singur si cu entuziasmul si pasiunea sper sa fac o treaba buna.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pharaonu75

Citat din: catalin_valenii din Februarie 22, 2012, 09:08:57 PM
Octav as dori si eu daca se poate sa postezi documentul de unde ai citit ca se da de 2 ori pe luna Startovit pentru ca eu nu stiu asta. Sau sa imi spui unde ai citit pentru ca daca e asa e foarte important.
http://www.apinatura.ro/magazin/?127,startovit

Nici in PROSPECT nu scrie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

catalin_valenii

In primavara asta o sa folosesc si eu Startovit dar o sa le dau mai des nu numai de 2 ori pe luna ca nu are noima. Ideea era ca poate daca familiile sunt puternice sa nu le dai decat de 2 ori pe luna asa poate dar nu am de unde stii. O sa vedem ce si cum in primavara asta numai sa fie vremea blanda cu noi ca previziunile pentru urmatoarele 2 luni nu imi plac deloc dar vremea e schimbatoare si poate ne face o surpriza placuta.
Albine sanatoase si harnice sa avem!