Invertirea zaharului

Creat de D006, Martie 11, 2014, 11:08:09 PM

« precedentul - următorul »

Augustin78

Salut.
Eu am luat din penny,nu mai stiu exact cu cat.(2.92 sau 3.29)oricum pe aici.
De luat il ia,e bun se umfla bine,dar cum spunea si Dragos
"Citat din: dragos2006 din Ieri la 09:48:36 p.m.

       Azi am cumparat zahar de Bod din sfecla . Imediat am trecut la invertire , umfla frumos dar la final ramane un gust specific . Zaharul de la Agrana este dulce si atat , cel de la Bod ,in urma invertirii , capata un gust nu prea placut."
Acum am terminat si eu de facut sirop.
Numai bine.
Loc:Mioveni  Jud: Arges
[email protected]
Numai bine.

D006

  ESEC TOTAL ! azi cand m-am uitat in oala a recristalizat chiar daca am folosit sare de lamaie ca la celelalte tipuri de zahar.

Eduard Rotaru

Ceva clar nu e in regula...
Candva spuneam ca materia prima din care este facut zaharul nu este cunoscuta si va ramane o enigma probabil mult timp....

ciucur

Citat din: dragos2006 din Aprilie 16, 2014, 11:36:44 AM
  ESEC TOTAL ! azi cand m-am uitat in oala a recristalizat chiar daca am folosit sare de lamaie ca la celelalte tipuri de zahar.

Am incercat si eu cu zahar de Bod. S-a unflat mult mai greu ca celelalte tipuri de zahar si intr-adevar are un gust specific.
Insa nu mi-a cristalizat si e facut cred de doua saptamani.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Din lanul de fasole

#79
Citat din: dragos2006 din Martie 12, 2014, 09:55:02 AM
  Coronita la punga de hartie s-a umflat , coronita la punga de plastic nu s-a umflat deloc .
ESEC TOTAL ! azi cand m-am uitat in oala a recristalizat chiar daca am folosit sare de lamaie ca la celelalte tipuri de zahar.

Domnule Gavrilă,
1.   Toamna trecută am păţit la fel cu zahăr ,,Lucşor", la pachet. Pentru invertit reuşit am folosit doar pungile de hârtie, Coroniţa – Mărgăritar.
2.   Eu nu am invertit niciodată zahărul pentru sirop, administrat ca stimulent în aprilie. Nici octogenarii mei nu o fac, dar invertirea nu a fost făcută nici de tata, nici de tataie, primăvara. Logica e următoarea:
În primăvară am avut  nevoie de puiet, pentru a-l avea  trebuia să stimulez ponta. Hrănirea cu turte proteice nu am mai făcut pentru că din 20 februarie albinele au adus polen (şi nectar) de la corn şi de la pobdeal. Miere aveau arhisuficient.  Am ajutat familiile cu turte normale, de zahăr invertit. Când a crescut temperatura  – au fost mai multe zile cu peste 18 grade C – le-am stimulat cu sirop 1 la 1, neinvertit. De ce? Pentru că cel puţin la 3 zile au avut zboruri de cules, polen au adus din belşug.  Le-am mai descăpăcit şi miere.  Doi, în această perioadă au avut nevoie de apă. Au avut-o din siropul servit la 3-4 zile. Am înfofolit stupii mai dihai decât în iarnă, ca să aibă căldură pentru puiet, aerisire doar prin urdiniş.
Nu ştiu ce părere are domnul Bucovineanu, e cel mai îndreptăţit să judece dacă am facut bine sau rău.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Am uitat să precizez: turtele de la POPAS SRL aveau şi protofil.
Toate cele bune!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

bucovineanu

Am spus-o mai de multe ori si o mai repet: eu nu am invertit si nu invertesc niciodata zaharul. Nici toamna, atunci cand asigur rezervele pentru iernare. Albinele stiu mult mai bine decat noi sa faca invertirea.

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Aprilie 16, 2014, 09:54:28 PM
Am spus-o mai de multe ori si o mai repet: eu nu am invertit si nu invertesc niciodata zaharul. Nici toamna, atunci cand asigur rezervele pentru iernare. Albinele stiu mult mai bine decat noi sa faca invertirea.

Domnule Profesor,

Vă mulţumesc pentru intervenţie.
Să fiţi sănătos şi iubit!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

jenica67

 Din "lanul de fasole", chiar daca tu nu ai practicat invertirea si nici inaintasii tai nu au facut-o, daca ai fi citit revistele vremii ai fi vazut ca ea se practica inca din anii '50. In rest fiecare face cum considera. Nu inseamna ca detine adevarul absolut. Cert este ca daca vei citi reviste straine, vei afla ca si oamenilor le este indicat sa indulceasca cu sirop invertit, nu cu zahar pur.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Din lanul de fasole

Citat din: jenica67 din Aprilie 16, 2014, 10:49:07 PM
Din "lanul de fasole", chiar daca tu nu ai practicat invertirea si nici inaintasii tai nu au facut-o, daca ai fi citit revistele vremii ai fi vazut ca ea se practica inca din anii '50. In rest fiecare face cum considera. Nu inseamna ca detine adevarul absolut. Cert este ca daca vei citi reviste straine, vei afla ca si oamenilor le este indicat sa indulceasca cu sirop invertit, nu cu zahar pur.

Domnul meu neatent,
Mă numesc C. Pălămidă, scrie clar mai sus, mă mir de ce nu aţi citit. Nu vreau să presupun de ce.
Dar ca să revenim la oile noastre. Domnul meu, dacă aţi fi avut un pic de interes, l-aţi fi citit pe C. L. Hristea – el a scris nu doar prin  anii 50 despre invertirea zahărului, ci prin anii 30 ai secolului trecut. Nu o făcea de la el citire. Îmi pare rău că nu aţi priceput nimic din postarea mea, pe care – constat –  nu aţi citit-o cu atenţie, asta este! Vă iert, poate aveţi şi dumneavoastră necazuri, poate aţi băut ceva... am închis subiectul.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006

Citat din: Din lanul de fasole din Aprilie 16, 2014, 09:33:54 PM
1) Nici octogenarii mei nu o fac, dar invertirea nu a fost făcută nici de tata, nici de tataie, primăvara.
2)Miere aveau arhisuficient.  Am ajutat familiile cu turte normale,

1) Domnul meu daca inaintașii mei au mers desculți nu inseamnă ca și eu să umblu ca cel din romanul lui Zaharia Stancu.
2)Daca familiile de albine aveau miere "arhisuficient"  , de ce să le mai ajutati cu  "turte normale ".

PS. Cum arată o turta anormala ?  :uimit:

Florin94

am folosit zahar brun pentru stimulare si a fost ok mi s.a parut ca iese siropul mult mai gross,mai concentrat decat cu zaharul obisnuit ,asta am observat si la reteta de dulceata in loc de cel alb a fost folosit cel brun si a iesit de trebuia sa dai cu picamer-ul in el:)) este bun desigur si daca putem face rost de undeva ,la magazin este foarte scump

Florin94


bucovineanu

Trebuie sa spun ca nu sunt profesor. Referitor la siropul din zahar, am aratat cum procedez eu. Nu spun sa faca toata lumea la fel. Fiecare va face cum crede ca e mai bine.

Din lanul de fasole

Citat din: dragos2006 din Aprilie 16, 2014, 11:57:05 PM
Citat din: Din lanul de fasole din Aprilie 16, 2014, 09:33:54 PM
1) Nici octogenarii mei nu o fac, dar invertirea nu a fost făcută nici de tata, nici de tataie, primăvara.
2)Miere aveau arhisuficient.  Am ajutat familiile cu turte normale,

1) Domnul meu daca inaintașii mei au mers desculți nu inseamnă ca și eu să umblu ca cel din romanul lui Zaharia Stancu.
2)Daca familiile de albine aveau miere "arhisuficient"  , de ce să le mai ajutati cu  "turte normale ".

PS. Cum arată o turta anormala ?  :uimit:

Domnule Gavrilă,
Daţi-mi voie, vă rog, să nu comentez postarea dumneavoastră. Am citit-o. Dacă aş face-o, v-aş jigni inteligenţa. Nu-mi stă în caracter să fac un astfel de act.
Aveţi tot respectul meu.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău