ce parazit poate fi

Creat de albinuta carina, Iulie 12, 2013, 10:53:37 AM

« precedentul - următorul »

albinuta carina

am observat la unle rame cu puiet capacit sunt unele celule in care albina este in stadiul de ninfa si  capaceala este roasa aproape in totalitate. Ce sau cine poate sa fie cauza?
O sa  incerc sa fac si poze

flamadeezy

din cauza lipsei hranei albinele isi mai consuma din puiet sau daca nu este suficienta albina acoperitoare pe acele rame, puietul se raceste si v-a fi eliminat din stup!

albinuta carina

albina este, hrana nu asa multa ,pe fundul larvei se gasesc ceva resturi sau ....(de forma dreptunghiulara)de 0,5-1 mm

stefan1

  Pune o poza! Daca este un sir de pupe putin mai inaltate si cu capacele semideschise, e vorba de un atac de larve de molii care circula prin fundamentul celulelor, deranjand pupele, care de fapt vor si muri si vor fi scoase. Se intampla - daca este asta - la familii mai slabe si in faguri mai vechi.
  Pot fi si alte cazuri, cand anumite celule pur si simplu nu se capacesc complet, pupa se vede frumoasa in celula si va iesi fara probleme.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albinuta carina

mi sa intamplat si la mininucleu de imperechere cu faguri noi construiti .uite si o poza

stefan1

  Nu e nici un bai. Puietul ala e sanatos si va iesi bine. Nu stiu insa o explicatie pentru aceasta situatie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albinuta carina

Eu am scos din celula si am observat ceva reziduri cum am scris mai sus.
nu e de la varoua?

stefan1

 Varroa are un loc in celula unde isi face reziduurile, dar la marimea lui nu cred ca sunt asa de vizibile reziduurile lui. S-ar putea sa fie totusi vorba de o larva de molie (e ca un viermisor de 2,3,4 mm) dar atunci de obicei sunt un sir de celule consecutive cu capacele crapate si ridicate. Nu am acum un asemenea caz sa-l pozez.Si este un fenomen mai rar intalnit si nu i-am dat mare importanta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius-ursulakhe

aceiasi problema o am si eu la o familie la care i-am dat ramele si albina de la o unificare si la fel am avut genul de problema si in primavara
eu zic totusi ca este ceva in genul puiet racit pt ca am observat ca ca pe marginea puietului se intampla acest lucru dar in cantitati foarte mici (ceva in genul vreo 50 de celule la o familie)

albinuta carina

la mine e cam 10-15 la familie,eu merg pe varianta cu molia.o sa scot o larva care are reziduri pe ea si o voi trimite la un laborator sa se uite sub microscop la ea sa vedem totusi ce anume poate fi reziduri sau oua.

popa georgian

PUIET CHEL !
este vorba de vestita gaselnita(larva) care umbla nestingherita prin fagure cauzand capacirea incomplecta a puietului.(puietul este debilitar)

Marius-ursulakhe

Si cum putem sa rezolvam aceasta problema si ce trebuie facut ca pe viitor sa ne ferim de asa ceva?

kamy

Vorba unui coleg din salaj ,,stimularea cu diafragma,,