Viespe gigant

Creat de aportase, Iunie 03, 2012, 03:05:22 PM

« precedentul - următorul »

aportase

Citat din: pharaonu75 din Iunie 05, 2012, 01:35:34 PM
Citat din: aportase din Iunie 05, 2012, 12:04:17 PM

Ce proportii folosesti ? zahar / apa / otet ?

Multumesc !

La 200-300 ml sirop 1/1 adaug 1-2 linguri de otet! Nu prepar cantitati exacte, ci dupa ochi...
Otetul se foloseste pentru a indeparta albinele de capcana, pentru ca se stie ca albinele nu sunt atrase de mirosul de otet sau de fructe fermentate, dar viespile, mustele si chiar unii fluturi nu au nicio problema cu acest miros.

Multumesc, asa o sa fac si eu...
Pana acum am pus in apa, cateva lingurite de zahar, apoi otet...

Numai bine !
Adrian PORTASE
Ferma SOLARIS
http://www.fermasolaris.ro

Marius-ursulakhe

Cam asa arata viespe respoctiva ca sunt si la mine in zona foarte multi

Mihai Sergiu

Buna seara! Azi am observat cum lua albina din zbor in fata urdinisului si pe urma o devora pe crengile pomilor
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

adi-m



La 200-300 ml sirop 1/1 adaug 1-2 linguri de otet! Nu prepar cantitati exacte, ci dupa ochi...
Otetul se foloseste pentru a indeparta albinele de capcana, pentru ca se stie ca albinele nu sunt atrase de mirosul de otet sau de fructe fermentate, dar viespile, mustele si chiar unii fluturi nu au nicio problema cu acest miros.
[/quote]

Multumesc, asa o sa fac si eu...
Pana acum am pus in apa, cateva lingurite de zahar, apoi otet...

Numai bine !
[/quote]
Merge foarte bine si cu bere,merita incercat - nu e bascalie :hi:

orbanstefan64


[/quote]
Merge foarte bine si cu bere,merita incercat - nu e bascalie :hi:
[/quote]

eu stiu ca merge si cu bere da atunci noi......?  =)) =)) =))
:hi: :hi: :hi:

Melcu

Aveti dreptate  :beer: in capcane atrage o gramada de viespi si muste.

Florin94

Am pus si eu capcana de viespi sin intr-o saptamana nu a intrat nici o viespe insa erau pline de muste si bazoi :)))....s-a transformat in capcana de viespi actiunea mea :)))) =))

Eugen B

Asta am gasit in vagon. un cuib frumos de gauni

andrei_georgian

Citat din: Eugen B din Iulie 17, 2015, 07:59:46 AM
Asta am gasit in vagon. un cuib frumos de gauni
Vad ca au cladit fagure inseamna ca trebuie sa le bagati o rama la cladit.... :rotfl: si putin spray  :rotfl:
PS: aveti grija sa nu va intepe ca sunt periculoase  :uimit:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

stefan1

   Imaginea e culcata.
  Cuibul e micut pentru vremea asta sau poate este un 'roi'. Uneori, daca o regina care trece iarna isi face un cuib intr-un loc prea stramt, cuibul nu se mai poate extinde acolo si atunci o parte din indivizi pleaca si formeaza alt cuib. Acesta insa fara o regina imperecheata. In el vor oua lucratoarele si vor creste doar masculi din acele oua.
   Grija ca aceasta specie este agreziva in apropierea cuibului si ataca in echipa!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

au fost vreo 40 acasa. Nu de mult s-au instalat acolo ca au cladit foarte repede. Poate mai discutam in alte zile de gauni ca sunt prea obosit sa mai scriu

stefan1

  Daca s-au instalat doar acum e probabil sa fie un roi cum am spus. S-ar putea si sa fie cumva o familie la care i s-a stricat cuibul si a emigrat in alta parte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)