MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tinumaftei

Citat din: pistol28 din Februarie 10, 2017, 06:02:59 AM
https://www.youtube.com/watch?v=ybiRF-IVqh8
N-am priceput mesajul! Ca partidele nu pot conduce tara? Asa au crezut si bunicii nostrii. Au lasat mai intai o dictarura de catifea, a regelui Carol, asta nu avea de impartitit cate ceva decat cu ceva capete (pe care le sugruma). Apoi a urmat dictatura lui Antonescu, cu si fara legionari. Marea majoritate a romanilor a aprobat stilul. Vagoanele cu vite incarcate cu evrei (din care unii putin chiar ticalosi) au luat calea rasaritului. Dar tot aceeasi cale fara intoarcere au luat-o si fiii de tarani si chiar de oraseni. Apropo, Antonescu asta era tare in plebiscituri. Adica lumea aproba in veselie la referendum ideile lui tampinte (ideile lui bune le poate aprecia oricine, ca nu pentru ele a fost condamnat).
Apoi a venit "democratia populara". De fapt o alta dictatura. Cei mai multi, nu isi amintesc nici in visele cele mai urate de alegerile care aveau procente de 99%!
Sa ne pregatim de dictatura, democratia a expirat!
Alegeri?! Ce alegeri?! Sunt un moft....

Traienel

nene vulpe dan am avut un coleg de serviciu exact cu acelasi nune vocabular si caracter.Lumeaeste mica.

Aurel

   Discutii pro si contra.Oameni invrajbiti.Pentru a mai face un pas in a intelege situatia, ( pentru ca cineva asa spunea : pas cu pas), cautati va rog declaratia sefului colegiului national de informatii si filmuletul cu acea pancarda din  Piata Victoriei,cu privire la pozitia ANAF fata de firmele romanesti si straine.Sa vedem ce concluzie putem trage.Adaugati si faptul ca presedintele in permanenta cand trebuia sa semneze ceva,mereu a tergiversat cum face si acum si cred ca va face mereu.De ce? Eu unul nu stiu.Poate ne explica cineva.

vulpea

Aurel,cred ca pierzi din vedere esenta compotamentului lui I.OHA : faptul ca ceasca i-a vandut in Germania pe parintii lui (contra cost,nu?).prostovanul de sas inca nu a realizat pana acum ca de fapt ceasca i-a/le-a facut un imens serviciu si acum nu stie altceva decat sa nenoroceasca pe romani,de parca romanii i-au vandut parintii(poporul a stabilit politica de atunci?).ca exemplu:prima grije a lui I.OHA a fost ca sa 'preia' una din vilele lui ceasca si sa distruga,macar partial,'lucrarea' lui ceasca !


vulpea

Pt.Traienel.e gogule,ce sti tu de caracterul meu si mai ales de unde?(am copilarit impreuna si eu nu stiu ?)

Aurel

 Da, am vazut filmuletul,fiecare intelege ce-l duce cpul, da declaratia e ceva tare si clar.
  Vulpe,incerc sa nu pierd nimic din vedere. tocmai de aia imi pusi niste intrebai.Deplida de ce pana la ora sta  nu a semnat interimatul ministrului pentru imm-uri,  sau de ce nu avem inca director la sie?

Kov iulian

#880
Citat din: tinumaftei din Februarie 09, 2017, 09:05:48 AM
Așa că într-o Românie democratică am mai multă încredere în instituții, chiar imperfecte, decât în mânia maselor.
Care s-a dovedit că nu știau textul. Iar de coerenta liderilor am avut o proba: Nicușor Dan!
Domnul Nicușor Dan este prezentat de anumite canale media ce se ocupa doar cu "adevarul" ca un fel de lider al manifestantilor anticoruptie desi nu era acolo in mijlocul oamenilor nu ii indemna, nu era alaturi de ei, nu a vorbit presei de acolo.
Bineinteles ca Domniei sale ii convine sa fie prezentat asa, ii face bine imagini sale sa fie asociat cu manifestatia.

Probabil ar fi fost si huiduit daca se afla acolo in calitate de politician organizand si indemnand la ceva.

In schimb Doamna Floricica Dansatoarea este cu adevarat un lider pentru manifestanti pro coruptie.
A fost intre oameni, a dat interviuri televiziunilor din mijlocul oamenilor .

Una de pe net

CitatÎn urmă cu ceva vreme PSD și PNL <love> Klaus Iohannis, pe care și-l doreau premier.
Acum doar PNL <love> Klaus. Iar PSD <love> ALDE. ALDE e condus de Tăriceanu, care a condus PNL.
Pe-atunci PNL era in <love> cu PD și formau alianța DA. Tăriceanu era deci adversar cu PSD.

Tăriceanu a fost în aceași barcă alături de Băsescu deci între cei doi fu <love> politică, acesta din urmă înlocuindu-l în cursa prezidențială pe Stolojan.
Dar stai un pic! Stolojan a fost in PCR FSN PNL PLD și PD-L. La PNL chiar președinte.
În FSN unde a fost Stolo a fost și Traian Băsescu.
Dap! Băsescu a fost în aceeași oală cu Iliescu, in FSN! Băse + Nelul egal <love>? Those days (ce vremuri)!
Apoi Băsescu <love> Roman în PD. După care s-au certat.
Petre Roman a ajuns, la un moment dat în PNL, partidul care vă spuneam mai sus a și făcut cu PD <love> împotriva PSD.

Traian Băsescu a mai fost în PD și cu Blaga. Dar Blaga acum <love> PNL, pe când Băsescu <love> alături de Udrea și Turcescu :))))) PMP.
Meleșcanu, șef acum la MAE a fost și el în PDSR (fost FSN) dar a fondat ApR. După care Melescanu <love> PNL.

Între timp, Meleșcanu a înțeles că el de fapt <love> ALDE.
Revenind la Tăriceanu, el a fost ministru și-n guvernul Ciorbea. Într-o alinață care <love> Emil Constantinescu, deci nu Iliescu.
Acum Tăriceanu <love> PSD, pentru că guvernare. Guvernare cu PSD, unde e și Codrin Ștefănescu.
Acesta din urmă trecând prin PC și PRM.
PC a fost PUR, Iar PUR a băgat <love> și față de PSD și față de PNL.
În cele din urmă PC a fuzionat cu PLR și a făcut ALDE.

Hai că am obosit! Voi chiar îi mai credeți pe ăștia????

Aurel

#881
 =))  Iulian, in legatura cu prima parte a mesajului:Chiar ne ei de prosti ?A doua parte cea din chenar.Asta e politica in Romania.
  Daaa, vezi ca in Piata Victoriei era u calugar.Ce facem acum,analizam persoana cu persoana?
  Garantez eu ca donsatoarea nu-si va aroga meritul de a salva nici Burestiul nici Romania.
   Daca chiar nu stii :uimit: iti spun eu ca salvatorul a fostn in piata cu fetita si a da interviu.

Kov iulian

Citat din: Aurel din Februarie 10, 2017, 04:17:17 PM
Daca chiar nu stii :uimit: iti spun eu ca salvatorul a fost in piata cu fetita si a da interviu.

Chiar nu am stiut, imi cer scuze ca nu am fost informat (de soros-isti).
Nu a fost huiduit? Pacat

Dar chiar si asa faptul ca unii politicieni incearca sa profite de anumite evenimente in scopul propriului partid nu inseamna ca ei s-au chinuit, au investit sa creeze evenimentul.

De ce sa te chinui cand poti sa iei totul de-a gata?

Kov iulian

#883
Citat din: tinumaftei din Februarie 09, 2017, 09:05:48 AM
Ștefan, vreau sa va reamintesc că liderii partidelor istorice au fost duși la închisoare în uralele mulțimii indignate, cei mai mulți dintre ei fiind nevinovați. Iar în mulțime comuniștii nu erau mai mult de 5%, restul erau manipulați.
Se vorbeste mult despre manipularea unor oameni ( ***doar intr-un singur sens) de catre niste forte oculte sa iasa si sa faca.

Unor forte oculte le este greu sa le schimbe caracterul unor Politicieni ce conduc, sa se comporte in mod arogant sau corupt, si nici nu ii pot influenta pe unii politicieni sa afirme ca trebuie sa se intervina armat asupra manifestantilor.
Atunci cand (populatia intreaba prin ziaristi) pentru a afla mai multe, unor forte oculte le este cam greu sa scoata un fata un Domn gen " Alta intrebare"
Unor forte oculte le este cam greu sa manipuleze guvernul sa dea ordonante rapide sa para ca ascund ceva.

In schimb unor forte oculte le este usor sa motiveze (financiar) cativa zeci sau sute de oameni sa creeze o situatie violenta obligand fortele de ordine sa intervina cu violenta ducand totul intr-un cerc vicios al violentei (intre manifestanti si fortele de ordine)  punand capat unei manifetatii pasnice pe un anumit subiect (coruptia) si altor manifestatii viitoare de acest gen.
Ce atata anticoruptie in sus, anticoruptie in jos? In Romania nu exista coruptie.


Avem niste strategi Israelieni ce ii consileaza pe cei de la PSD din cand in cand.
Au venit in tara inainte de alegeri, apoi au plecat, apoi din nou au revenit acum pentru ai salva pe cei din PSD  "ca PSD e prosti si gresesc mereu fara sa vrea".


https://www.antena3.ro/actualitate/psd-apeleaza-de-urgenta-la-strategii-israelieni-398964.html

Dar daca " PSD nu e prosti" si strategi nu au mai plecat din tara deloc, si au fost aici mereu dand sfaturi, producand stiri despre plecarea si revenirea lor sa ii salveze pe astia de propriile greseli.

Toti au de castigat daca varianta oficiala e ca "PSD a gresit ( fara intentie si fara rautate), consultanti strategici au venit si au salvat situatia".
Cei ce au iesit in strada impotriva coruptiei au gresit (cu intentie si rautate) "deci pe viitor sa nu mai iasa ca e prosti".



***Oare nu poate exista o manipulare, o actiune in sensul de a testa reactia unui grup de oameni, ceva de genul unui feedback?
Un hot ce doreste sa sparga o banca poate testa timpul de reactie a politiei (a firmei de paza) punand la cale ceva ce pare pentru politie (si paza) o spargere insa fiind o spargere falsa hotul nefiind acolo dar in apropiere.

Apoi pe baza timpului de reactie hotul poate vedea daca are sau nu timp si posibilitatea unui atac.
Daca politia si paza intarzie sau nu vin deloc e clar pentru hot ca are timp sa isi faca treaba si a doua actiune va fi una reala.

Politia si Paza vor lua de bune orice semnal care indica o spargere indiferent daca au avut mai multe semnale false in trecut
Nu vor spune " bai astia se tin farse, hai sa stam acasa ca nu se intampla nimic."

Noi am avut in trecut mai multe semnale despre oameni corupti dovediti si mai putine de oameni nevinovati deci cu atat mai mult orice reactie a populatiei se bazeaza pe experienta din trecut.

Daca numarul celor gasiti nevinovati de coruptie ar fi fost mai mare sau daca cei (dintre politicieni) corupti ar fi fost inexistenti am putea spune.

" Uite-i frate si pe manipulati astia, noi nu avem nici o problema cu corupti si ei ies sa ne strice reputatia in lume"

Aurel

Citat din: Kov iulian din Februarie 10, 2017, 04:50:06 PM
Citat din: Aurel din Februarie 10, 2017, 04:17:17 PM
Daca chiar nu stii :uimit: iti spun eu ca salvatorul a fost in piata cu fetita si a da interviu.

Chiar nu am stiut, imi cer scuze ca nu am fost informat (de soros-isti).
Nu a fost huiduit? Pacat

Dar chiar si asa faptul ca unii politicieni incearca sa profite de anumite evenimente in scopul propriului partid nu inseamna ca ei s-au chinuit, au investit sa creeze evenimentul.

De ce sa te chinui cand poti sa iei totul de-a gata?
:uimit:  O declaratie asemanatoare cu postrea ta, am mai auzit la un director cu mare raspundere in servicii.  :uimit: