MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Ce pute a communist inrait pe aici...mars ma la padure  :nono:

tinumaftei

Citat din: yulian din Februarie 09, 2017, 02:03:21 PM
Ce pute a communist inrait pe aici...mars ma la padure  :nono:
Fix ce spuneam eu, multă chineză!

Aurel

#857
Citat din: yulian din Februarie 09, 2017, 02:03:21 PM
Ce pute a communist inrait pe aici...mars ma la padure  :nono:
:D Numai atat poti?Ai epuizat toate argumentele?Intelept era sa nu-ti raspund, dar ma gandesc totusi  ca poti fi recuperat.Nici nu-ti poti imagina cat de usor mi-ar fi sa te egalez in exprimari vulgare.Eu comunist convins nu stiu daca am fost sau nu.Sigur am trait intr-o perioada de regim comunist.E o mica mare diferenta, cum si acum nu stiu daca sant capitalist dar traiesc into societate pe care tu o consideri"DE DREAPTA" doar pentru ca vremelnic (imi pare rau sa-ti spun si cer scuze celorlalti) esti sluga la o multinationala.
   Ps. Vorbeam de recuperare.Sa stii ca nu ma refeream la a-ti schimba opiniile.Ma gandeam ca poate  te pot ajuta cu o recomandare la medic.Cunosc unul foarte bun.Vezi , tu ma trimiti la padure iar eu incerc sa fiu mai uman pentru ca sant comunist.

yulian

Citat din: Aurel din Februarie 09, 2017, 03:05:14 PM
Citat din: yulian din Februarie 09, 2017, 02:03:21 PM
Ce pute a communist inrait pe aici...mars ma la padure  :nono:
:D Numai atat poti?...Vezi , tu ma trimiti la padure iar eu incerc sa fiu mai uman pentru ca sant comunist.

Nu este vorba despre dvoastra...despre un occupant al padurii, stie el care...  :hi:

vulpea

prostovan.y,sti tu ce inseamna sa ai membrii din familie deportati in Baragan ? mata si tactu sa-ti explice ei ce a insemnat deportarea in Baragan sau ei sunt ori prea prosti ori prea...nestiutori.

Traienel


yulian

Mi-e lehamite de lingaii comunismului. Cum ziceam, mars ma la padure, ca sigur gasesti niste cizme de lins  =D>
P.S. Nu am treaba cu votantii pesede...dar cu astia de plangeti dupa vremurile in care voi traiati bine...niciun respect  :finger:

vulpea

vad ca trebuie sa-ti traduc:'prea ...nestiutori' = analfabeti ! de cate ori sa-ti spun sa ma ignori cand scriu ceva.esti atat de greu de cap ?!mai traenelule,am mai cunoscut un traenel  ca tine,betivan foc si a murit tot cu bautura-n nas(cumnatu-miu din Alba Iulia).nu te uiti si tu ca sunt nene pentru tine? putin respect si tu pentru batrani,da ?

undragutz

Citat din: yulian din Februarie 09, 2017, 06:38:38 PM
Mi-e lehamite de lingaii comunismului. Cum ziceam, mars ma la padure, ca sigur gasesti niste cizme de lins  =D>
P.S. Nu am treaba cu votantii pesede...dar cu astia de plangeti dupa vremurile in care voi traiati bine...niciun respect  :finger:

Stai linistit ca esti prea  mic si ...mult prea timpit  .

Citat din: Aurel din Februarie 09, 2017, 03:05:14 PM
Yulian ...esti sluga la o multinationala.
   Ps. Vorbeam de recuperare.Sa stii ca nu ma refeream la a-ti schimba opiniile.Ma gandeam ca poate  te pot ajuta cu o recomandare la medic.Cunosc unul foarte bun.Vezi , tu ma trimiti la padure iar eu incerc sa fiu mai uman pentru ca sant comunist.

Aurel, pentru o sluga, nu merita efortul.
Este pierdere de vreme .

tinumaftei

#864
Domnilor este evident ca politicienii au divizat aceasta tara in doua!!
Dar ar trebui sa fie evident ca suntem romani cu totii si pentru asta trebuie sa pastram un standard, cel putin in limbaj.
Daca nu mai avem argumente putem sa tacem.
Ofensele, injuriile, jignirile nu tin loc de argumente!
Va rog!...

Aurel

#865
   Imi pare sincer rau.Nu ar fi trebiut si-mi cer scuze, dar mi se  pare prea mult chiar pentru un tanar pe care cineva al aprecia ca fiind logic si informat.Ulterior chiar daca am inteles ca postarea nu mi se adresa, cred ca e prea mult. ^:)^ Ma gandesc poate la mojloc e o prblema personala.

vulpea

tinule,trebuie sa recunosti ca inca nu i-am zis mars !

stefan1

#867
Citat din: tinumaftei din Februarie 09, 2017, 11:43:26 AM

La noi comuniștii nu au fost urâți decât de cei care au pierdut ceva odată cu venirea lor. Marea majoritate a populației e fost inertă sau chiar favorabilă ( după 1968: poziția antisovietică și educația comunistă din școli creând un curent favorabil). Nemulțumirea mare a renăscut în anii 80 când au început să apără lipsurile.
O dovadă a ceea ce afirm sunt rezultatele electorale din 1990. Lumea politică de până la instalarea comuniștilor nu oferea nici o șansă decât celor foarte înstăriți.
Mișcările de stradă, uneori justificate, pot avea urmări imprevizibile chiar și pentru organizatori. Uneori chiar dezastruoase.

  Iarasi avem pareri categoric diferite. Interbelic romanii puteau circula liber in lume. Erau foarte putini care voiau sa plece din Romania. Ba veneau straini si isi gaseau aici un rost. Romania avea totusi o scoala serioasa, inceputuri de industrie destul de performanta, o speranta de dezvoltare. Comunismul, aici si oriunde a fost o inchisoare din care ar fi evadat foarte multa lume daca era o cat de mica posibilitate de plecare. Vorbesti de alegeri. As fi fost curios daca pe vremea comunistilor putea sa se infiinteze orice fel de partid diferit de PCR si sa fi fost alegeri libere. In 1990 a fost o mare manipulare. Iliescu era vazut ca cel care ne-a salvat de Ceausescu iar partidele istorice ca cei care vor sa ne vanda tara. Lucraturile Securitatii au fost diabolice, toate partidele au fost infiltrate, dosarele cu care erau amenintati politicienii din toate partidele ii faceau pe acestia timorati si incapabili de actiune. Hotia la nivel inalt s-a putut extinde pentru ca toate puterile din stat erau compuse tot din 'fostii'.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: vulpea din Februarie 09, 2017, 12:00:30 PM
Pt stefan:esti intr-o mare eroare(spun din familia mea):tatal meu,care a fost un afon politic toata viata lui,mi-a spus ca in 1944 toti ilegalistii din Ro nu puteau fi numarati pana la 1000.de aceea,comunistii veniti in tara dela rusi inscriau in nestire in PCR pe toti cei care catadixeau sa accepte.asta ca PCR sa poata fi national.dupa ce au preluat putere,stiti cum,au inceput verificarile si epurarile in '49/'50.poporul roman nu a avut nimic de suferit depe urma comunistilor(orice 'prostovan ' avea asigurat un servici si o casa).singurii care au suferit au fost liderii politici burghezi,care sigur nu se confundau cu poporul,si familiile vechi de burghezi intelectualizati,care sunt singurii care au 'platit' in fata puterii noi.pana a crapat ceasca,toata populatia a beneficiat,mai mult sau mai putin,de beneficiile sistemului.Ex.in 1967,student la Cai Ferate/Constructii,la camin am avut un portar bestial la propriu = fratele lui Iuliu Maniu,geolog eminent magna cum laude.i s-a permis sa fie doar PORTAR,ca sa poata supravietui,ai inteles ? de unde atatea scrasnete din dinti ? NICIODATA poporul roman nu a fost solidar cu elita sa conducatoare chiar si cand acestea meritau respectul poporului,vrei exemple din istorie ?

  Sa-ti spun ce stiu eu din istorie. Adevarat ca interbelic erau mai putin de 1000 de comunisti, majoritatea neromani, care sustineau ca Romania este un stat imperialist, ce ar insemna ca trebuie sa se dezmembreze si sa se uneasca cu URSS, tara democratiei si puterii populare. Se mai mira ca erau vanati de Securitate si inchisi (in conditii incomparabil mai bune decat au inchis apoi ei elita tarii). Sub ocupatie ruseasca au inceput sa acapareze puterea falsificand grosolan toate alegerile. Au condamnat toata elita tarii, de la politicieni la capii armatei, la marii luristi, la oamenii de cultura care nu au vrut sa colaboreze. Pe oamenii de la tara i-au pacalit intai ca le da pamantul, dar imediat au inceput o teroare de nedescris arestand pe cei mai harnici dintre ei, pe capii satelor, deposedandu-i de bunurile castigate prin munca de generatii scotandu-i de multe ori din casele lor unde se instalau cei mai prapaditi oameni din societate, care au fost de fapt primii care au acceptat sa se inscrie in PCR. Daca spui ca oamenii de rand s-au bucurat de aceasta politica, iar spun ca suntem din lumi diferite. Si oamenii de rand au o idee de dreptate si vedeau ca dreptatea este terfelita de noua clasa politica. Peste 2 milioane de persoane au fost urmarite, amenintate, arestate sau incarcerate si acestia erau oamenii de frunte, nu borfasii de rand. Recunosti singur cum multor oameni eminenti li s-au inchis orice cale de afirmare, doar pentru ca erau cu alte conceptii decat ei sau poate doar ca vedeau ca sunt mult mai destepti decat ei.
  In 1968 a fost sigur un moment in care parte din romani s-au apropiat de Ceausescu din patriotism, desi ulterior au vazut ca altele erau interesele lui.Cativa ani mai tarziu, cultul personalitatii a inceput sa ia proportii grotesti si oamenii constienti isi dadeau seama ca Romania este tot mai departe de cum ar trebui sa fie o tara si care puteau sa o paraseasca, o faceau. Nu iti trebuia nu stiu ce studii ca sa vezi ca minciuna si falsitatea sunt practici curente, dublul limbaj il aveau toti oamenii, inclusiv comunistii si chiar cei apropiati de Ceausescu. Intre timp au aparut carti de memorii a diferiti demnitari ai lui Ceausescu si se vede cat de false erau relatiile chiar la cel mai inalt nivel.
  Contrar a ceea ce spui, sub comunisti Romania a scazut economic si mai cu seama ca infrastructura si nivel de trai fata de tarile vestice, de care interbelic eram mai aproape ca nivel.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi