MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

   Un presedinte de stat, sau macar cei care-l consiliaza, nu stiau ca poporul are si asistati social  prin lege promulgata tot de presedentie?.

Kov iulian

Citat din: Aurel din Februarie 08, 2017, 07:06:56 PM
   Un presedinte de stat, sau macar cei care-l consiliaza, nu stiau ca poporul are si asistati social  prin lege promulgata tot de presedentie?.

Asistati sociali trebuie sa faca ce trebuie sa faca assistati sociali, sa mature frunzele sa adune hartii si ce mai fac ei nu sa ii stearga si la f... pe primari .

Ii mananca in f... pe PSD-i astia apoi se plang ca nu stiu ce are DNA-ul cu ei.

Convinge Primare oameni din vorbe nu prin santaj sau recompense banesti altfel meriti sa fii aruncat in ea mai intunecata celula si pierduta cheia.

yulian

Sorin Grindeanu, contrazis de Guvernul Grindeanu – sau cum te minte PSD in fata
Un neadevăr rostit de la tribuna Parlamentului de premierul Sorin Grindeanu... Ca să decredibilizeze opoziția, a declarat că Guvernul nu a luat niciodată în discuție o ordonanță de urgență privind grațierea. Deși ea există și a fost chiar obiectul unei dezbateri publice la Ministerul Justiției.
Sorin Grineanu, prim-ministru: ,,În primul rând mă aşteptam la o abordare mai profesionistă din partea PNL atunci când vine vorba de lucruri serioase. Domnule Predoiu şi stimaţi colegi din PNL, nu a fost niciodată vorba despre o ordonanţă pe graţiere. Cred că cineva din interiorul PNL, cu mai multă credibilitate şi competenţă, putea să susţină această moţiune".
Nu numai că ordonanța de urgență privind grațierea a fost luată în discuție, dar ca dovadă ea este încă publicată pe site-ul Ministerului Justiției. A fost pusă acolo acum trei săptămâni, pe 18 ianuarie, în aceeași zi în care pe site-ul Ministerului Justiției era pusă și ordonanța care modifică și codurile penale.
Pe site-ul Ministerului Justiţiei, la secţiunea dedicată comunicatelor de presă, acest proiect a fost postat în data de 18 ianuarie, iar opt zile mai târziu s-a anunţat că dezbaterea publică va avea loc în data de 30 ianuarie la sediul ministerului.
Atât proiectul, cât şi nota de fundamentare, sunt încă pe site-ul Ministerului justiţiei.

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/sorin-grindeanu-cotrazis-de-guvernul-grindeanu-666088

vulpea

sa reamintesc ca inca depe vremea lui Prunica s-a pus in discutie aceasta ordonanta,dar fiind 'tehnocrati' au lasat pe prostii de PSD.isti sa se compromita cu efectele aplicarii acesteia. ce sa-i faci,nu toti sunt "tehnocrati" unsi cu toate alifiile ca bruxelezii !

stefan1

  Sunt curios cum va evolua situatia. S-ar putea ca pana la urma sa ramana tot cum a vrut PSD.
  Am spus de acum o saptamana, ca la CCR e posibil sa se dea dreptate guvernului:
 
Citat din: stefan1 din Februarie 03, 2017, 05:14:29 PM
  Daca modificarile CP vor ajunge la Curtea Constitutionala, e foarte probabil sa fie aprobate, deoarece de multe ori CC voteaza politic iar coalitia guvernamentala are o majoritate confortabila si si presedintele, Valer Dorneanu, a fost multa vreme membru PSD. Chiar astazi, intrebat, a spus ca el o sa voteze conform propriei constiinte, iar despre trecerea termenului de 10 zile si intrarea in vigoare a modificarilor  CP, a spus ca el stabileste termene conform reglementarilor, care in cazul CC sunt foarte vagi.
  Daca se vor aproba actualele modificari, s-ar putea, cred, ca unii inculpati care scapa din puscrii sa dea statul in judecata si sa obtina sume mari despagubiri pentru condamnarea suferita.

  De fapt ce reclama lumea si ce reclama si Ioha este relaxarea luptei anticoruptie. Chiar azi a dat un interviu la nu stiu ce agentie de presa straina si spunea exact acest lucru: "Noi nu spunem ca PSD a oprit lupta anticoruptie ci ca prin masurile luate se slabeste puterea DNA si scad sansele de a fi depistati si pedepsiti hotii". Este adevarat ca legile le face Parlamentul si, exceptional, guvernul si ca acest parlament are dreptul sa inaspreasca sau sa inmoaie masurile anticoruptie. Ceea ce oamenii care au iesit in strada reclamau, sunt tocmai aceste masuri care scapa o parte din condamnati si care fac mai greu de cercetat alte infractiuni. Acum, poate pe buna dreptate (desi a spus ca a luat decizia cu majoritate de voturi deci nu in unanimitate) CCR spune ca Parlamentul are dreptul sa schimbe Codul Penal in forma in care a si facut-o. Este o optiune politica daca se va hotari sa relaxam sau sa intarim masurile de lupta contra hotiei. Iohannis si si strada sunt de parere ca acele masuri nu trebuiesc slabite, dar PSD in special sunt de alta parere. Daca se reduc pedepse, daca cei care denunta o fapta de coruptie nu mai poate sa o faca decat timp de 6 luni de la comiterea faptei, daca cei care reclama aceste fapte nu mai au o motivatie sa o faca, daca ascultarile se restrictioneaza drastic, e clar ca se pune frana luptei anticoruptie.
  Pe de alta parte trebuiesc gasite mijloace de a evita abuzurile, dosarele contrafacute, probe trucate, judecatori numiti ilegal pentru rezolvarea unor dosare etc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Ștefan, vreau sa va reamintesc că liderii partidelor istorice au fost duși la închisoare în uralele mulțimii indignate, cei mai mulți dintre ei fiind nevinovați. Iar în mulțime comuniștii nu erau mai mult de 5%, restul erau manipulați.
Așa că într-o Românie democratică am mai multă încredere în instituții, chiar imperfecte, decât în mânia maselor. Care s-a dovedit că nu știau textul. Iar de coerenta liderilor am avut o proba: Nicușor Dan!

stefan1

  Cred ca am trait in lumi diferite. Cel putin la noi, comunistii au fost urati din tot sufletul. Au fost impusi cu forta iar lumea isi musca buzele cand vedea ca oamenii valorosi din politica dar si din toate comunitatile locale, infundau puscariile. Nu pacalea pe nimeni niste agitatori si aplaudaci care se vedea de la o posta ca nu sunt sinceri.
  Nu exclud ca si comunitati mari se pot insela. O dovada este votul masiv pe care l-a obtinut Iliescu la primele alegeri, dar explicabil prin lipsa de informare, prin monopolul avut asupra vizualului si cuasitotalitatea presei, prin campanii de dezinformare profesioniste.
  E adevarat ca ar fi un dezastru daca lumea s-ar invata ca 'strada' poate conduce tara, dar eu cred ca acum a fost intr-adevar o situatie cu foarte mare importanta pentru viitorul tarii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 09, 2017, 09:05:48 AM
Așa că într-o Românie democratică am mai multă încredere în instituții, chiar imperfecte, decât în mânia maselor. Care s-a dovedit că nu știau textul. Iar de coerenta liderilor am avut o proba: Nicușor Dan!

CSM ce este? Institutiile Europene, ce sunt?? De cand suntem mai buni in materie juridica decat cei din vest care au sute de ani de justitie corecta?? De ce ne judecam in ultima instanta la CEDO, daca avem asa incredere in institutiile din Romania?? Parlamentul, ce este? Un partener de incredere?? Dar Liviu Dracnea cand a mintit cu 2 zile inainte ca nu stie ca urmeaza sa se dea o OUG si in 18, ce sa vezi? Un Adobe editat la cabinetul lui Dracnea...hai sa nu fim partinitori. De ce I-a cerut lui Ciolos sa amane eliminarea accizei pe carburant, a reducerii TVA...tot programul ala de masuri fiscale?? Nu am incredere nici cat negru sub unghie in dorinta lui Drancnea de a guverna pentru tara  :nono:

Aurel

Citat din: Kov iulian din Februarie 08, 2017, 07:46:06 PM
Citat din: Aurel din Februarie 08, 2017, 07:06:56 PM
   Un presedinte de stat, sau macar cei care-l consiliaza, nu stiau ca poporul are si asistati social  prin lege promulgata tot de presedentie?.

Asistati sociali trebuie sa faca ce trebuie sa faca assistati sociali, sa mature frunzele sa adune hartii si ce mai fac ei nu sa ii stearga si la f... pe primari .

Ii mananca in f... pe PSD-i astia apoi se plang ca nu stiu ce are DNA-ul cu ei.

Convinge Primare oameni din vorbe nu prin santaj sau recompense banesti altfel meriti sa fii aruncat in ea mai intunecata celula si pierduta cheia.
Iulian, te-as ruga sa nu postezi cu patima.In tara asta nu sant numai primari psd si nu se plang de abuzuri numai ei.Da, aspectele cu manevrarea asistatilor sant reale si arhicunoscute si o practica primarii din tot spectrul politic la nivelul  comunitatilor mici. Dar eu zic sa nu ne inflamam ca pana cum fara temei real.Astazi vom mai primi inca un raspuns, care ne va lamuri ce si cum.
   Aaa, apropo  de tineri.E bine ca nu toti sant la fel.O atitudine corecta a luato liga studentilor care a contribuit mult ca numar in piata.Totusi au inteles ca e bine sa mai citeasca si altundeva decat pe facebook.Tot respectul pentru ei, inclusiv pentru participarea la revolta.
   Intr-o postare mai sus incercai sa ma lamuresti cat de ordinar e (scriu cu litere mici sa nu fie pentru unii supararea asa mare)mircea badea.Nu am avut curiozitatea sa intru pe pagina lui, da...eu ma mai uit si pe antena 3 si am vazut cat de viiolent si vulgar e.  Stiu, am aflat si eu ca e un post de c...t in opinia unora, numai ca nu stiu cum se face ca tot ce au spus pana acum s-a confirmat.
   In ce priveste practicile ilegale si nu ma refer numai la cele a primarilor,ce zici??;Tinerii astia pe care ai cred ca vor binele lor personal in primul rand, folosind aceleasi mijloace ,s-ar putea adresa institutiilor statului?? Din ce am mai vazut eu pe ici pe colo,unii chiar sparg codurile de siguranta ,organizeaza actiuni de intimidare a unor persoane civile care in nici un caz nu le pot rezolva problemele, si nu pot face campanii concertate de sesizare!!?? Afla daca nu ai stiut (ceea ce mi-e greu sa cred) ca potrivit legii, prin orce mijloace, te poti adresa institutiilor statului, inclusiv DNA si SRI.Daca cumva institutiile nu sant ocupate cu dosare politice si recuperari de prejudicii fabuloase, poate se apleaca si asupra sesizarilor facute de marea majoritate de nemultumiti ,cum pe buna dreptate spunea-i

Aurel

Citat din: stefan1 din Februarie 09, 2017, 10:11:50 AM
  Cred ca am trait in lumi diferite. Cel putin la noi, comunistii au fost urati din tot sufletul. Au fost impusi cu forta iar lumea isi musca buzele cand vedea ca oamenii valorosi din politica dar si din toate comunitatile locale, infundau puscariile. Nu pacalea pe nimeni niste agitatori si aplaudaci care se vedea de la o posta ca nu sunt sinceri.
  Nu exclud ca si comunitati mari se pot insela. O dovada este votul masiv pe care l-a obtinut Iliescu la primele alegeri, dar explicabil prin lipsa de informare, prin monopolul avut asupra vizualului si cuasitotalitatea presei, prin campanii de dezinformare profesioniste.
  E adevarat ca ar fi un dezastru daca lumea s-ar invata ca 'strada' poate conduce tara, dar eu cred ca acum a fost intr-adevar o situatie cu foarte mare importanta pentru viitorul tarii.
Va sulut Domnul Stefan! Imi permiteti sa am o parere fata de pozitia dvs?

stefan1

Citat din: Aurel din Februarie 09, 2017, 11:17:32 AM
...
   Va sulut Domnul Stefan! Imi permiteti sa am o parere fata de pozitia dvs?

  Credeam ca ne-am inteles, e destul Stefan, fara atatia domni!
  Nu trebuie sa te abtii sa iti spui parerea chiar daca eu vreau sau nu vreau. Dar sa stii ca eu iau in serios si consider natural ca fiecare sa aiba pareri personale, sigur ca de multe ori diferite de ale mele. Diversitatea umana este mare si e bine sa fie asa. Daca putem sa ne si justificam parerile este si mai bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Februarie 09, 2017, 10:11:50 AM
  Cred ca am trait in lumi diferite. Cel putin la noi, comunistii au fost urati din tot sufletul. Au fost impusi cu forta iar lumea isi musca buzele cand vedea ca oamenii valorosi din politica dar si din toate comunitatile locale, infundau puscariile. Nu pacalea pe nimeni niste agitatori si aplaudaci care se vedea de la o posta ca nu sunt sinceri.
  Nu exclud ca si comunitati mari se pot insela. O dovada este votul masiv pe care l-a obtinut Iliescu la primele alegeri, dar explicabil prin lipsa de informare, prin monopolul avut asupra vizualului si cuasitotalitatea presei, prin campanii de dezinformare profesioniste.
  E adevarat ca ar fi un dezastru daca lumea s-ar invata ca 'strada' poate conduce tara, dar eu cred ca acum a fost intr-adevar o situatie cu foarte mare importanta pentru viitorul tarii.
La noi comuniștii nu au fost urâți decât de cei care au pierdut ceva odată cu venirea lor. Marea majoritate a populației e fost inertă sau chiar favorabilă ( după 1968: poziția antisovietică și educația comunistă din școli creând un curent favorabil). Nemulțumirea mare a renăscut în anii 80 când au început să apără lipsurile.
O dovadă a ceea ce afirm sunt rezultatele electorale din 1990. Lumea politică de până la instalarea comuniștilor nu oferea nici o șansă decât celor foarte înstăriți.
Mișcările de stradă, uneori justificate, pot avea urmări imprevizibile chiar și pentru organizatori. Uneori chiar dezastruoase.

tinumaftei

#852
Citat din: yulian din Februarie 09, 2017, 10:14:17 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 09, 2017, 09:05:48 AM
Așa că într-o Românie democratică am mai multă încredere în instituții, chiar imperfecte, decât în mânia maselor. Care s-a dovedit că nu știau textul. Iar de coerenta liderilor am avut o proba: Nicușor Dan!

CSM ce este? Institutiile Europene, ce sunt?? De cand suntem mai buni in materie juridica decat cei din vest care au sute de ani de justitie corecta?? De ce ne judecam in ultima instanta la CEDO, daca avem asa incredere in institutiile din Romania?? Parlamentul, ce este? Un partener de incredere?? Dar Liviu Dracnea cand a mintit cu 2 zile inainte ca nu stie ca urmeaza sa se dea o OUG si in 18, ce sa vezi? Un Adobe editat la cabinetul lui Dracnea...hai sa nu fim partinitori. De ce I-a cerut lui Ciolos sa amane eliminarea accizei pe carburant, a reducerii TVA...tot programul ala de masuri fiscale?? Nu am incredere nici cat negru sub unghie in dorinta lui Drancnea de a guverna pentru tara  :nono:
Încredere, neîncredere, dragoste, ură .. acestea sunt sentimente care nu au nevoie de argumente!! Aici am incercat sa dezbatem argumente. Poziția ta nu e mai puțin viscerală decât a unui politruc din anii '50. La fel de eviscerata de argumente. Ți s-a pus pata și gata!! Toți ceilalți care vorbesc ce nu vrei sa auzi, vorbesc în chineză!!..

vulpea

Pt stefan:esti intr-o mare eroare(spun din familia mea):tatal meu,care a fost un afon politic toata viata lui,mi-a spus ca in 1944 toti ilegalistii din Ro nu puteau fi numarati pana la 1000.de aceea,comunistii veniti in tara dela rusi inscriau in nestire in PCR pe toti cei care catadixeau sa accepte.asta ca PCR sa poata fi national.dupa ce au preluat putere,stiti cum,au inceput verificarile si epurarile in '49/'50.poporul roman nu a avut nimic de suferit depe urma comunistilor(orice 'prostovan ' avea asigurat un servici si o casa).singurii care au suferit au fost liderii politici burghezi,care sigur nu se confundau cu poporul,si familiile vechi de burghezi intelectualizati,care sunt singurii care au 'platit' in fata puterii noi.pana a crapat ceasca,toata populatia a beneficiat,mai mult sau mai putin,de beneficiile sistemului.Ex.in 1967,student la Cai Ferate/Constructii,la camin am avut un portar bestial la propriu = fratele lui Iuliu Maniu,geolog eminent magna cum laude.i s-a permis sa fie doar PORTAR,ca sa poata supravietui,ai inteles ? de unde atatea scrasnete din dinti ? NICIODATA poporul roman nu a fost solidar cu elita sa conducatoare chiar si cand acestea meritau respectul poporului,vrei exemple din istorie ?

Aurel

#854
Citat din: stefan1 din Februarie 09, 2017, 11:41:00 AM
Citat din: Aurel din Februarie 09, 2017, 11:17:32 AM
...
   Va sulut Domnul Stefan! Imi permiteti sa am o parere fata de pozitia dvs?

  Credeam ca ne-am inteles, e destul Stefan, fara atatia domni!
  Nu trebuie sa te abtii sa iti spui parerea chiar daca eu vreau sau nu vreau. Dar sa stii ca eu iau in serios si consider natural ca fiecare sa aiba pareri personale, sigur ca de multe ori diferite de ale mele. Diversitatea umana este mare si e bine sa fie asa. Daca putem sa ne si justificam parerile este si mai bine.
Am inteles,multumesc! Perfect deacord cu dumneavoastra.Referitor la postarea anterioara:
  Nu stiu daca dumneavoastra ati luat in calcul ca atat comunismul cat si capitalismul sant impuse de sfere de inflienta ce au  interes.Parerea mea este ca si unii si altii, au fost si sant acceptati in acelas timp, cum si unii si altii sant respinsi de societate in acelas timp.Niciodata societatea nu va fi unanima in pareri.Aceste contre de acceptare si respingere  nu se realizeaza fara victime.Modul si metodele de impunere  sant  acelasi si se bazeaza pe manipulare ,blocaj economic,influiente externe, etc.Doar mijloacele difera  datorita progresului tehnic.Dumneavoastra vedeti victime numai la comunisti ?Bunicii si parintii mei mi-au povestit si lucruri bune iar eu cat am putut, in acea perioada, deasemeni am vazut si lucruri bune si rele, cum dealtfel constat si astazi.Ceia ce vad eu diferit astazi, sant doar potentialul si posibilitatile care sant mult mai bune acum, din punct de vedere al  tehnicii.Sesizez ca puneti accent mare pe victime al comunismului.Da au fost si e de regretat si condamnat.Astazi cand unii vorbesc de capitalism folosind ''democratie" sau "de dreapta", nu sant victime??E adevarat ca nu in masa inca.Eu unul nu infierez asa tare pe nici unul din liderii da dupa '89.Ii inteleg intr-un fel , macar pentru faptul ca si-au asumat o mare raspundre.Bile negre au si ei avem si noi societatea.Important nu e sa ne blamam unii pe altii, ci sa le identificam si sa le corectam din mers, ceea ce cred ca a inceput sa se intample.