MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Corect ceea ce spuneti, dar aceste manifestatii sint o mare manipulare, asa cum am spus m-am certat cu fiul meu care a mers la manifestatie pentru faptul ca a fost obligat de patronul de la o multinationala, altfel va fi dat afara.Asa  am ajuns, daca cei ce au pus mina pe economia tarii sa ne tina in sclavie. Daca romanii au considerat ca programul PSD le da speranta unei vieti mai bune sa-i lasam sa vedem daca reusesc si apoi sa-i dam jos la vot. Insa as vrea sa vad si pe ceilalti ca au un program macar de afaceri care aduca un beneficiu romanului de rind.Daca au pierdut la alegeri este numai vina lor nu a poporului, iar presedintele sa fie al intregului popor si nu ,,al romanilor mei,,.Nu vedeti in ce hal am ajuns, sa ne omorim intre noi.Si cu asta am spus tot.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Eu nu vad cum multinationalele ar putea sa influențeze pe cineva sa iasa in strada. Nu vad ce interes ar avea asa ca nu mai manipulați!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Poate ne explica @bismark cum au telefonat multinationalele la angajati in seara in care guvernul a dat pe furis acea hotarare, incat in 20-30 de minute erau zeci de mii de oameni in strada? De asemenea daca ii trimite in strada, pe ce termen ii trimite? pentru o ora? pentru doua? Cum le face prezenta si stiu ca sunt la demonstratie si nu sunt in baruri? E suficient daca stau 5 minute sau trebuie sa stea macar o ora? Daca se fac ore suplimentare, castiga mai mult? Daca mai duc cu ei una sau doua persoane, cat primesc?
  Eu cred ca realitatea este alta: Demonstrantii din strada sunt oamenii PSD-ului. Eu cred ca este planul ascuns al acestora de a-l falimenta pe Soros. Cum Soros da la fiecare demonstrant 100 de lei, la cateva sute de mii din toata tara, Soros va trebui sa plateasca serios si poate reusim sa-l falimentam.   ))/
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

  Donule Stefan, vom trai si vom vedea cine are dreptate, eu am 4 copii, 3 fete si un baiat , o fata in Germania, una in Austria si una i Italia si credeti-ma ca stiu cum au ajuns sclavii Europei foarte bine.Ce am facut noi in 26 de ani pentru noi decit sa ne predam cu tot ce am avut celor cu bani din Europa si din toata lumea numai cine nu a vrut nu a venit sa ne pacaleasca ,arabi,turci,chinezi,europeni, americani etc.un singur om, Arafat care a ramas singurul care este mai roman dect noi toti si care cu toata presiunea securitatii ceausiste nu au putut sa-l supuna ca a intrat in sufletul romanului.Sa nu credeti ca nu va veni timpul ca cei care vind tara nu vor raspunde atunci cind va veni timpul marii dezvaluiri.Internetul este plin de dezvaluiri si nu numai de faceboc.Deja se vad rezultatele in care sarpele securitatii se zbate.Nu vor putea sa bage in puscarii toata Romania si asta se vede cum zi de zi judecatorii atitia cit mai sint corecti  resping dosar dupa dosar al DNA si asta se vede si in lume.De aici se vede ca nu ordonanta era motivul ci distrugerea Romaniei care le sta in git tuturor si asta ma convins pe mine prin copii mei.Nu va doresc sa traiti acest lucru daca aveti copii, chiar daca unii se pot capatui in strainatate aceea sint materia cenusie a Romaniei.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: oroles din Februarie 05, 2017, 09:32:16 AM
Eu nu vad cum multinationalele ar putea sa influențeze pe cineva sa iasa in strada. Nu vad ce interes ar avea asa ca nu mai manipulați!
Fiecare schimbare de guvern înseamnă costuri suplimentare pentru aceste firme. Toate "conexiunile" din ministere de schimba și este nevoie sa fie găsite altele și acestea trebuie "unse". Sunt prea puține multinationale care nu interacționează în nici un fel cu statul.
Apoi, ceea ce nu vedem noi este ajutorul de stat dat acestor firme la înființare și/sau dezvoltare. E vorba de zeci de milioane pentru fiecare. Ori, PSD are in plan reducerea sau eliminarea acestora pentru a putea pune și firmele românești în aceeași poziție.
Că sa nu mai zic că, datorită volumului de finanțe al acestor multinaționale, ele sunt "parazitate" de tot felul de indivizi de prin servicii care își oferă serviciile dată fiind poziția lor și a conexiunilor și influențelor pe care le au începând din primarii și până în guvern!
Sau va imaginați că aceste multinaționale sunt samariteanul milos?

stefan1

  Noi suntem in mare parte raspunzatori de situatia in care am ajuns, dar cauza principala este aceea ca s-a pus interesul personal inaintea interesului general. Asta plecand de la amaratul care fura conductele de la instalatiile de irigatii ca sa faca cu ele cotet la porci, furau dalele de pe canale ca sa-si paveze curtea, apoi cei care au inceput sa care din intreprinderile in care lucrau tot ce puteau sa ia, pentru ca autoritatile erau toate infricosate, iar noii sefi excesiv de indulgenti dar si ocupati cu propria capatuiala. Oricum era foarte greu sa ne mentinem economia, caci am pierdut mare parte din pietele care erau cu 'tarile fratesti'. De asemenea in agricultura oamenii presau sa primeasca pamantul, desi nu aveau cu ce sa il lucreze, iar daca il arendau, dezvoltarea era franata, pentru ca din castig trebuia sa se dea o parte la proprietari in loc sa o foloseasca pentru modernizare.
  Noi suntem de vina ca nu am incheiat contracte 'beton' cu 'investitorii strategici' si acestia au putut vinde tot sau sa transfere la ei, de asemenea nu stim sa le urmarim la sange afacerile sa eliminam evaziunea fiscala, afacerile cu TVA si multe alte lucruri. De asemenea trebuia ca inteleptii tarii sa stabileasca sectoarele cele mai rentabile pe care sa nu le instraineze cu nici un pret, dar si sa le supravegheze pentru a nu fi capusate. Sigur ca toti care vin ca investitori profita de toate ocaziile sa isi maximizeze profitul, dar la noi, din pacate, 'si-au gasit prostul'. Oricum limitarea la maxim a furaciunilor este o conditie vitala pentru soarta tarii, deea in nici un caz nu putem sa relaxam masurile anticoruptie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Aurel

  Domnule Stefan,de unde intelepti domnule!? Din ce se posteaza pe aici si din tot ce se petrece in ultmul timp , eu inteleg ca noi romanii nu mai avem intelepti.Sa zicem ca am gasi unii straini de neam,in haosul asta oare ce ar putea face?Romania pe zi ce trece, se afunda in haos.In avantajul cui? A romanilor?

tinumaftei

Citat din: Aurel din Februarie 05, 2017, 11:03:13 AM
  Domnule Stefan,de unde intelepti domnule!? Din ce se posteaza pe aici si din tot ce se petrece in ultmul timp , eu inteleg ca noi romanii nu mai avem intelepti.Sa zicem ca am gasi unii straini de neam,in haosul asta oare ce ar putea face?Romania pe zi ce trece, se afunda in haos.In avantajul cui? A romanilor?
Aceste mișcări de stradă ce vor de fapt? Vor sa nu se schimbe nimic desi românii, aia care au fost la vot, au votat să se schimbe sistemul.
Avem în fruntea țări niste: Johanis, Helvig, Kovesi! Aceștia sunt înțelepții nației romane!
Chiar nu se trezește nimeni?!!!

Aurel

#698
Citat din: tinumaftei din Februarie 05, 2017, 11:15:00 AM
Citat din: Aurel din Februarie 05, 2017, 11:03:13 AM
  Domnule Stefan,de unde intelepti domnule!? Din ce se posteaza pe aici si din tot ce se petrece in ultmul timp , eu inteleg ca noi romanii nu mai avem intelepti.Sa zicem ca am gasi unii straini de neam,in haosul asta oare ce ar putea face?Romania pe zi ce trece, se afunda in haos.In avantajul cui? A romanilor?
Aceste mișcări de stradă ce vor de fapt? Vor sa nu se schimbe nimic desi românii, aia care au fost la vot, au votat să se schimbe sistemul.
Avem în fruntea țări niste: Johanis, Helvig, Kovesi! Aceștia sunt înțelepții nației romane!
Chiar nu se trezește nimeni?!!!
Eu nu stiu.Intreb doar pe altii care din ce vad, sant mai intelepti ca mine si fiind mai tineri cu eperiente mai multe .......poate ma convig si pe mine sa-i injur si sa-i dispretuiesc pe cei ce au trait alte vremuri inaintea mea si care cum au putut in situatiile vremurilor, au muncit si la calea ferata pe care acest nenorocit de psd le-a dat liber sa circule si sa arate doar ca azi cel mai cul este sa faci inconstient jocul unora pe care nici macar nu-i cunosti.Sau poate ca ma insel si ei ai cunosc !!!!
  Ps Cand un tanar la 32 de ani , mult mai scolit ca mine ,formator de noi generatii, spune ca nu intelege cum o multinationala si-ar putea angajatii, dar pretinde ca este informat si pregatit,ce sa mai zic? As putea zice ca e naiv dar nu zic asta pentru ca se vede ca nu e naiv.

pad3

Citat din: Aurel din Februarie 05, 2017, 11:03:13 AM
  Domnule Stefan,de unde intelepti domnule!?
elita Romaniei, cea care a asezat tara la aceeasi masa cu marile puteri a disparut de mult. au avut grija de asta comunistii (bunicii pesedistilor) care au decimat-o la canal si prin lagarele baraganului. In locul lor s-au instalat in mare viteza pseudointelectualii  sistemului, acesti bismarki cu neuronul cufundat in doctrina leninista.
si pentru ca la noi prostia e sora cu trufia aceasta elita rosie  crede ca tezele ei sunt mai presus de regulile unversal valabile
somnul ratiunii naste monstri

dredd

Eu zic sa vina sa ne guverneze strainii, prin marionete, ca noi suntem prea lasi si prosti incat sa aparam un vot democratic

bismark

    Pad3, se vede dupa scris ca esti un analfabet care nu a avut niciodata palmele batute de munca si nici la scoala nu ia placut.Eu nu am avut batrini la canal au muncit cu toti ai mei la CAP sa aiba o firmitura pentru ei si un ban sa ma dea la scoal pe unde se pare ca dumneata nu ai trecut prea des, acestia sint cei care nu au neuronii la ei.Se vede ca nici din ce se scrie pe aici nu intelegi si vad ca apari numai atunci cind trebuie sa spurci pe cineva. Sa-ti fie rusine. :qp:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tassevasi

Citat din: bismark din Februarie 05, 2017, 08:24:20 AM
   Asa  am ajuns, daca cei ce au pus mina pe economia tarii sa ne tina in sclavie. Daca romanii au considerat ca programul PSD le da speranta unei vieti mai bune sa-i lasam sa vedem daca reusesc si apoi sa-i dam jos la vot.  :bzz:

Uitati o parere  mai  autorizata.

http://www.alternativenews.ro/2016/08/fa-un-bine-tarii-citeste-si-da-mai-departe-scrisoare-de-la-ilie-serbanescu.html

oroles

Citat din: tinumaftei din Februarie 05, 2017, 11:15:00 AM
Avem în fruntea țări niste: Johanis, Helvig, Kovesi! Aceștia sunt înțelepții nației romane!
Chiar nu se trezește nimeni?!!!
Kovesi e numele dupa casatorie. E mai romanca decat multi dintre voi!
Independenta si nationalismul nu tine de foame. Au vazut romanii si in comunism. Daca atunci aveam dreptul la libera circulatie probabil azi eram un popor cu maxim 10 000 000 locuitori. Problemele sunt multe. Voi credeti ca in Germania, SUA sau alte tari occidentale nu se fura si nu exista coruptie? E suficient sa aduc aminte cateva cazuri majore de coruptie... Problema e ca la ei se legifereaza astfel incat tara sa mearga. La noi principiul este "furam noi si ii lasam sa faca fiecare ce vrea". Nemunca si hotia au fost ridicate la rangul de valoare sociala. A se vedea ce promovau manelele, atat de iubite de clasa de mijloc. Eu zic ca s-ar putea trai mai bine in aceasta tara daca
1. s-ar pedepsi hotia. O lege de tipul celei din SUA in care poti sa iti protejezi proprietate cu pusca in mana ar favoriza dezvoltarea economica. Se pierd o groaza de investitii din cauza ca sunt multi care nu muncesc si prefera sa fure de pe pamantul altora. Si uite asa sunt generate alte strategii si din parteacelor care muncesc: "Mai bine las pamantul nemuncit decat sa muncesc pentru altii!". Si in  Germania loturile cultivate sunt destul de mici dar se cultiva orice bucatica de pamant.
2. s-ar pedepsi coruptia iar legile ar fi aplicate. Avem o groaza de legi. Multe dintre ele sunt bune. Problema e ca nu le aplica nimeni. Daca intreb politia locala de la mine din oras cand a aplicat ultima amenda pentru aruncatul gunoaielor pe strada nu vor sti sa imi raspunda
3. daca nu am mai fi condusi de prosti.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Hoția este hoție și trebuie pedepsită!
Dar problema României este strict economică.
Eu consum gazul românesc și banii pleacă în Italia, energie electrică produsă din cărbune românesc și hidrotehnică românească și banii pleacă în Cehia, motorină și banii pleacă în Austria, apa chioară și banii pleacă în Franța, plătesc certificate verzi in Germania. Pădurile sunt proprietatea austriecilor, terenurile agricole mai mult de o treime ale străinilor de la arabi la americani. Creditele le primim de la străini înmulțite cu 4-5 fata de ce ar plati conaționalii lor. Subvențiile agricole pleacă mare parte în străinătate!
Mai arătați o țară în care se intampla asta!
Nu găsim și nici nu vom găsi decât în colonii. Dar nici nu trebuie să vedem lucrurile astea. Ni se flutura la ochi etica înaltă pe care nici ei nu o practica. De la marele Kolh cancelarul Germaniei la actualul caz din Franța. Nu mai zic de America unde șpagă e legală și se numește loby.
La ei politicienii sunt trecuți fără zgomot pe linie moartă, dar firmele lor cuceresc lumea. Avem vreo firmă românească relocata in străinătate. Nu. Furnizam doar sclavi din antichitate până astăzi. Mai noi suntem sclavi și aici. Nu există nici un secret al dezvoltării economiei occidentale decât acela că au avut totdeauna proști pe seama cărora au crescut.
Asta nu e naționalism. Sub acest sistem geme și romanul și turcul și maghiarul și țiganul și sasul și alții cati ore mai fi rămas pe aici.
Dar toți trebuie să muncească cu randament și mai nou chiar să iasă la proteste, nici unul nu trebuie să vadă nimic. Nu se flutura sub nas anticorupție și toate ambasadele decorează pe cei care au grijă de economiile străinătății.
Cu sau fara corupții nostrii vom avea în spinarea noastră corupții lor și economiile lor!