MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

 Nu mai comentez.
Am lasat cumva impresia ca nu as fi sanatos la minte?  :uimit:

yulian

Dle Bucovineanu, astfel de specimene care cica au fost sefi si nici macar sa scrie romaneste nu stiu (e clar cum au fost numite), nu merita atentia de gigi contra. Invidia si ura de clasa e prea adanc infiripata in tartacuta aia si mai mult de a jigni in stanga si in dreapta nu stie.
Multa sanatate si fiti milostiv cu cei saraci cu duhul!  :hi:

bucovineanu

Citat din: yulian din Ianuarie 27, 2017, 03:26:02 PM
Dle Bucovineanu, astfel de specimene care cica au fost sefi si nici macar sa scrie romaneste nu stiu (e clar cum au fost numite), nu merita atentia de gigi contra. Invidia si ura de clasa e prea adanc infiripata in tartacuta aia si mai mult de a jigni in stanga si in dreapta nu stie.
Multa sanatate si fiti milostiv cu cei saraci cu duhul!  :hi:
Asemenea specimene trebuie ignorate. Nu trebuie nici citite postarile. Si asa de multe ori la prima citire, nu se intelege ce vor sa spuna.

vulpea

buc.,asta ai inteles din tot ce am relatat din propria viata ? mare pacat !si sa fi sanatos,asa cum ati doresti, sau mai ales,asa cum te-ai invatat.

yulian

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 27, 2017, 04:48:31 PM
Asemenea specimene trebuie ignorate.
Ca sa nu spun ca nu are bunul simt sa spuna complet numele interlocutorului, cuvinte din ciclul cine e maica-ta si taica-tu (invidie de la o posta), in momentul in care se incepe o propozitie se foloseste litera mare...da' no...a mai zis cineva pe aici...de la securisti numiti dupa posibilitatea de a da in gat pe cel de langa el...nici Dumnezeu nu cere!  :nono:

stefan1

Citat din: vulpea din Ianuarie 27, 2017, 03:13:22 PM
... SI FARA PROBE CERTE,FARA FLAGRANTURI DE NETAGADUIT CI NUMAI PE TURNATORII CA IN '50. AI INTELES CE AM SCRIS ???
...

  Vad ca este o foarte mare grija sa nu se incalce vreun drept al hotilor. La noi nici o proba nu e suficient de convingatoare. Cate flagranturi s-au facut fara a fi contestate? L-a prina pe Oprescu cu banii marcati, in masina. A zis ca a fost 'lucrat', ca el a imprumutat (de la seful groparilor) acei bani. L-au prins cu saculetul cu bani ascunsi sub parchet. A spus ca sunt pusi de tatal lui, fara a stii el de ei (s-a descoperit ca erau si bani pusi in circulatie dupa moartea batranului securist). L-au prins cu aparat de bruiere in pivnita, a spus ca cineva i l-a facut cadou, dar nu stie ce e ala.
  Pe Mircea Basescu l-au filmat tiganii spunand ca "m-am trezit cu mormanul de bani" sai "mai dai 30 sau 20000 euro si il scoatem pe Bercea din puscarie". In proces nu se recunosc ca probe si Mircea spune si acum ca e nevinovat!
  Pe Base l-a inregistrat Ghita cand spune clar ca a fost anuntat cum il vor salta pe judecatorul Mustata si o vor pune pe Camelia Bogdan. Apoi cum asta se lauda ca i-ar fi dat 20 de ani daca permitea codul penal si cum Coldea ii povestea lui Base toata desfasurarea. Astea ar trebui sa fie probe sau macar sa fie cumva explicate de Base.
  Si pe Olguta Vasilescu a inregistrat-o cum presa intreprinzatori sa cotizeze daca vor contracte cu primaria. Dar s-au respins de judecator, ca sunt inregistrari ambientale sau sunt provocate de cei care au inregistrat. Dar oare ziaristii aia care l-au inregistrat pe Severin, momindu-l sa le faca lobby pentru ei, nu au facut instigare? Severin a fost condamnat la 4 ani desi nu a luat nici un ban si desi lobby-ul la care era solicitat era pentru treburi acceptabile.
  Noi niciodata nu am stiut sa tinem lucrurile in parametrii normali. Ori suntem atat de scrupulosi incat nici cele mai evidente probe de vinovatie nu le consideram convingatoare, ori falsificam probe si condamnam la comanda, daca ne simtim sustinuti de unul mai tare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

y.,de acum ignora-mi total,pentru ca pentru mine esti...O NULITATE !nu prea am dexteritatea de a bate..gramatical la un Windows XP antic si de demult si plin de  ..purici.asa ca ,mai scuteste-ma ! scriu prescurtat si pentru faptul ca nu prea am rabdare sa scriu mult.am mai spus-o : ESTI PIERDUT IN SPATIU !!!st.1. si mai zici ca asta e justitia pe care ne-o dorim cu totii si de atata timp?. CE SE APLICA IN RO NU E JUSTITIE !!!(justitie/Ro ,verificata pe propria mea piele).sanatate la toti.

vulpea

st.1.,cum ti se pare daca ti-as spune ca un parchetar(procuror) care,zice-se ca reprezinta legea in fata mea,afirma el insusi ca trotuarul din fata casei lui e proprietatea lui privata?dar daca ti-as spune ca un alt parchetar,desi legea interzice audierea unui grad apropiat de rudenie cu partile implicate intr-un proces,totusi ia o declaratie de martor incalcand chiar el legea ,cum ti se pare asta in JUSTITIA DIN RO ?!

tinumaftei

Intr-un dosar de corupție să ani numai declarații, fara nici un fel de proba materială, mai ales atunci când martorii nu pot păți nimic, cred că este discutabilă o condamnare. Dacă toți denunțători sunt bine înțeleși pot trimite la brutărie cu ușurință pe oricine ar fi putut săvârși o faptă. Corupția produce întotdeauna probe materiale și judecătorul ar trebui să găsească una cat de mică, dar probă materială, nu vorbe!! O opinie.

vulpea

tinu,in primul rand eu as interzice ca proba o declaratie luata dela un denuntator aflat dupa gratii.cine ami garanteaza mie ca acea declaratie nu e luata prin santaj sau intelegere anchetator/denuntator ?

stefan1

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 27, 2017, 11:14:49 PM
Intr-un dosar de corupție să ani numai declarații, fara nici un fel de proba materială, mai ales atunci când martorii nu pot păți nimic, cred că este discutabilă o condamnare. Dacă toți denunțători sunt bine înțeleși pot trimite la brutărie cu ușurință pe oricine ar fi putut săvârși o faptă. Corupția produce întotdeauna probe materiale și judecătorul ar trebui să găsească una cat de mică, dar probă materială, nu vorbe!! O opinie.

  Asa ar trebui. In America si Occident in general totul merge prin hartii de valoare a caror traseu se poate urmari destul de usor. La noi circula foarte multi bani lichizi, pe care cu greu ii poti urmari. Discrepantele dintre castigurile legale si bunurile acumulate ar trebui sa fie un motiv suficient ca anumite persoane sa se puna sub urmarire si sa fie luate la purecat. Buna credinta a judecatorilor dar chiar a procurorilor si avocatilor ar trebui sa fie de la sine inteles. Toti ar trebui sa contribuie la aflarea adevarului. Sigur ca este doar un vis frumos, dar nici decizii absurde sfidand orice idee de dreptate nu ar trebui sa mai existe.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: vulpea din Ianuarie 27, 2017, 11:30:36 PM
tinu,in primul rand eu as interzice ca proba o declaratie luata dela un denuntator aflat dupa gratii.cine ami garanteaza mie ca acea declaratie nu e luata prin santaj sau intelegere anchetator/denuntator ?

  Sa stii ca foarte multe potlogarii s-au descoperit in felul asta. Au fost descoperite intregi filiere ale faradelegii care pana la urma au ajuns sa fie recunoscute de faptuitori, in fata declaratiilor multiple care se potriveau. Si delatiunile mincinoase se pot in general descoperi, tocmai ca declaratiile unui numar mare de martori este greu sa se potriveasca daca se coroboreaza. Se zice ca te incurci in minciuni, pe cand adevarul e unul singur si de neschimbat. De multe ori delatiunile sunt capete de ghem care apoi incepe sa fie desirat de catre aparatul judiciar si eu zic ca este o practica utila in lupta contra coruptiei, dar din nou trebuie spus ca numai folosita cu buna credinta. Doar sistemele mafiote detesta delatiunea si chiar o pedepseste foarte sever, tocmai pentru ca ii cunoaste efectele devastatoare. Elena Udrea, cu acel semn la nas, tocmai asta a vrut sa arate complicilor in hotii:"Vedeti ca nu v-am parat pe niciunul? Deci sunt un adevarat mafiot!"
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: vulpea din Ianuarie 27, 2017, 10:59:22 PM
st.1.,cum ti se pare daca ti-as spune ca un parchetar(procuror) care,zice-se ca reprezinta legea in fata mea,afirma el insusi ca trotuarul din fata casei lui e proprietatea lui privata?dar daca ti-as spune ca un alt parchetar,desi legea interzice audierea unui grad apropiat de rudenie cu partile implicate intr-un proces,totusi ia o declaratie de martor incalcand chiar el legea ,cum ti se pare asta in JUSTITIA DIN RO ?!

  Justitia noastra mai are foarte multe pana sa fie cat de cat acceptabila. Eu zic totusi ca de pe vremea lui Base s-a miscat ceva. Pana atunci nimeni din cei mari nu au fost deranjati de Justitie. Sub Base au inceput sa fie anchetati dar numai dintre opozantii politici si multi cu dosare foarte discutabile. Totusi teama ca odata vor putea fi atinsi de Justitie cred ca a mai redus din furaciuni. Dar tot atunci s-au acumulat dosare si pentru cei aflati la putere, dar care erau protejati de puterea politica. Imediat ce Base a plecat - de fapt chiar cu ceva vreme inainte - DNA-ul a devenit, zic eu, mai constienta de rolul ei si a inceput sa salte posibili infractori din toate partidele. Asta a scandalizat insa posibilii vizati care vor sa ingreuieze cat mai mult posibilitatea de obtinere a probelor, contesta ascultarile prin SRI, desi alte structuri nu aveau la noi sisteme de ascultare, cauta sa anuleze invocand obtinerea abuziva, o seama de probe, chiar sa intimideze procurorii si judecatorii pentru posibile abuzuri anterioare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Dacă justiția îi ocolește pe cei de la putere de chiama că nu este justie. Și justia comunistă baga la zdup hoți adevărați, dar nu poate fi luată de model.
Iar dacă justiția nu este independentă, înseamnă că poate fi folosită. Iar cazul Adamescu poate fi văzut mai clar în felul acesta. În lumea afacerilor este un război pe viață și pe moarte. De ce sa nu cred că A. a fost scos din joc de concurență? Că dacă justiția nu este independentă înseamnă că poate fi folosită azi de unul mâine de altul, azi in favoarea cuiva mâine în defavoarea altuia.
Conceptul anticoruptiei a ajuns pe cele mai înalte cote ale populismului, iar populismul este un concept ce vine în contradicție cu democrația. Legionarii împărțeau dreptatea prin marșuri, demonstrații. Omului simplu ii plăcea la început iar finalul era greu de întrevăzut.
Democrația nu este un sistem perfect, dar este singurul funcțional. Practic nu există alternativă la democrație. Iar de ce mă tem cel mai mult este faptul că în spatele acestor mișcări de stradă stau forte necunoscute care nu au legătură decât cu interese de grup aflate mult în afara României.

stefan1

  Am mai spus ca la noi orice proba s-ar aduce, pentru unii nu este relevant. Adamescu nu mai platea despagubiri asiguratilor spunand ca nu mai are bani, in timp ce averea lui se apropia de miliard si cheltuia 'fara numar' impreuna cu toata familia. E adevarat ca lupta in domeniul societatilor de asigurari este una foarte dura. La fel de adevarat ca de acest faliment au profitat societatile straine care au si majorat aberant pretul asigurarilor. Noi fie nu vrem fie nu putem sa franam acest jaf masiv care se face si in domeniul Asigurarilor si pe care acum il face numai strainii!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)