MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

PS.apropo de impartialitatea justitiei si componentilor Ministerului public : personal am avut ocazia sa cunosc 2 dobitoci de procurori (in 2 cazuri si la intervale diferite de timp),unul care impreuna cu fratele sau avocat si-au permis sa pretinda ca trotuarul din fata casei lor este proprietatea lor privata,iar al doilea(recent) si-a permis sa fie extrem de agresiv la adresa mea cand i-am cerut sa-mi precizeze ce an a scris personal intr-o audiere de martor si aceea ilegala(grad de rudenie neadmis de lege).care justitie corecta si impartiala in Ro ?

yulian

Deci pana la urma s-a ajuns la vorba lui Severin (PSD-ist)...cand prea multi incalca legea inseamna ca ea este gresita  :rotfl: :rotfl:
Vad ca va e lene sa cititi
Obiectul dosarului:  infracţiuni de corupţie (Legea nr. 78/2000)
Obiectele secundare ale dosarului:  purtarea abuzivă (art. 250 C.p.), luare de mită (art. 254 C.p.), dare de mită (art. 255 C.p.), infracţiuni la legea privind organizarea şi desfăşurarea referendumului (Legea 3/2000)

Cine are ochi de vazut sa vada, cine nu...sa stea cu ochii inchisi!

dredd

si cine are minte, sa gandeasca.

crezi ca daca aveau vreo proba la luare si dare de mita, o tineau la secret?

vulpea

yu.,bag sama si sincer cu regret ca nu ai citit un rand mai sus.am zis cumva ca legea e gresita ?(cazurile mele).si cu Basescu cum ramane ?? si cu suspendarea executarii pedepsei cum e ??? RETINETI : ce se intampla acum e catalogat oriunde in lume ca POLITIE POLITICA !!!

stefan1

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 14, 2016, 11:03:41 AM

...
Oficial PSD -ul nu a facut nici o propunere de prim ministru---daca se va propune o persoana  fara"dosar penal "ve-ti fi multumiti ? (cei care sunteti inpotriva PSD ) nu ,nu veti fi
si atunci ce este de facut ?

  Eu credeam ca ardelenii si banatenii au mostenit un mai mare respect pentru lege.
  Iohannis nu a facut altceva decat sa spuna ca va tine sa fie respectata legea. E o lege clara care interzice alegerea ca premier a unei persoane cu condamnare penala. A mai spus ca chiar fara acea lege, principiile lui il faceau sa nu accepte o asemenea persoana.
  Acum, ca o parere personala, si eu consider ca acea condamnare pentru o frauda electorala nu este in regula, dar o persoana oficiala si in special presedintele nu poate sa aiba o pozitie de contestare a unei hotarari definitive. Pe de alta parte Dragnea mai are si alte acuzatii plus dificultati de a justifica averea lui si a sotiei, insa daca luam la purecat, mai toti politicienii sunt prea bogati pentru veniturile avute.
  Revin: Iohannis ar incalca legea daca l-ar accepta pe Dragnea ca premier. Dar nu numai Dragnea este in PSD si ar putea fi propus un alt premier, desigur , din coalitia castigatoare.
  Scenarii ca Iohannis vrea sa impuna un prim-ministru peste vointa coalitiei majoritare sunt doar speculatii. Chiar azi (ieri) el a declarat: intrebat dacă prim-ministrul trebuie să fie de la PSD ținând cont de rezultatul alegerilor, președintele a zis: "Premierul trebuie să fie de la o formațiune de la o coaliție care mă convinge că va avea o majoritate în Parlament".  /  "Voi rămâne în zona negocierilor și voi propune, voi desemna, o persoană care este discutată cu o coaliție care va putea să aibă o majoritate în Parlament."
  De altfel nici nu ar fi posibila o guvernare cu un Parlament ostil, care nu va valida propunerile guvernamentale.

  Faptul ca el a solicitat discutii cu partidele care au reusit sa intre in Parlament este o dovada ca ar dori ca noul guvern sa poata intra in functiune cat mai repede. Cramponari de formalitati, ca inca nu sunt parlamentari, nu fac decat sa intarzie instalarea noii guvernari, cu pierderi mai mari decat ne inchipuim pentru buna functionare a institutiilor si a economiei in special in ianuarie. Cei mai interesati de preluarea rapida a puterii ar trebui sa fie tocmai castigatorii alegerilor, daca le-ar pasa de tara mai mult decat de orgoliile proprii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Sa raspundem...pe rand. Infractiunea de coruptie - apoi mai oameni, Dragnea asta a dat bani sa iasa oamenii la referendum, altfel se numea instigare.
Din partea mea, poate sa se numeasca si Partidul Maicutelor...nu am nicio treaba...dar, este vorba de PSD, cel mai corrupt partid din Romania si care nu vrea sub nicio forma sa se reformeze si sa devina un model pentru societate.
Presedinti PSD: Iliescu - stim cu totii cine a fost
Geoana - un om foarte destept, inghitit de catre rechinii din PSD
Nastase - condamnat cu executare - politie politica, stiu.
Ponta - cercetat penal in dosarul Turceni impreuna cu prietenul Sova
Dragnea - presedinte condamnat penal pentru dare de mita - posibil urmatorul premier.
Presedinti de CJ - cautati si voi cu google si o sa vedeti!

Personal, astept sa curga laptele si mierea dupa 4 ani de PSD...vom avea, conform platformei salariul minim 1750 lei in 2020, sa dea Dumnezeu...si PSD. Restul propunerilor...nici nu le mai comentez :hi:

mape 48-petru manea

Coruptul nu vrea corupti
Argumente se pot gasi si de-o parte si de cealalta si pro si contra ---discutii inutile  :qp:

tinumaftei

Citat din: yulian din Decembrie 15, 2016, 07:00:46 AM
Sa raspundem...pe rand. Infractiunea de coruptie - apoi mai oameni, Dragnea asta a dat bani sa iasa oamenii la referendum, altfel se numea instigare.
Din partea mea, poate sa se numeasca si Partidul Maicutelor...nu am nicio treaba...dar, este vorba de PSD, cel mai corrupt partid din Romania si care nu vrea sub nicio forma sa se reformeze si sa devina un model pentru societate.
Presedinti PSD: Iliescu - stim cu totii cine a fost
Geoana - un om foarte destept, inghitit de catre rechinii din PSD
Nastase - condamnat cu executare - politie politica, stiu.
Ponta - cercetat penal in dosarul Turceni impreuna cu prietenul Sova
Dragnea - presedinte condamnat penal pentru dare de mita - posibil urmatorul premier.
Presedinti de CJ - cautati si voi cu google si o sa vedeti!

Personal, astept sa curga laptele si mierea dupa 4 ani de PSD...vom avea, conform platformei salariul minim 1750 lei in 2020, sa dea Dumnezeu...si PSD. Restul propunerilor...nici nu le mai comentez :hi:
Fi bun si  fa o lista si cu cei din PNL, PDL-inghititi de PNL, PMP. aflați la brutărie sau care dau cu subsemnatul că sa se înscrie pe listă, si nu o uita pe Alina Gorghiu cu ale ei contracte, în prezent doar martor în dosarul Sova-Ponta-Turceni! Poti sa adaugi si primari si președinți de CJ că sunt destui. S-ar putea să îți iasă o listă mai lungă și sigur mai consistentă financiar. Sa nu uiți de fecioarele de la ANRP, ANI...

yulian

Eu nu fac o lista cu PNL pentru ca nu au iesit castigatori la alegerile astea iar lupii Pedelisti care s-au bagat in PNL vor distruge acest partid din interior. Deja tov Blaga este tras in spate. Cel putin, pana la momentul actual nu am vazut vreun presedinte de partid in functie cu condamnare penala si cu aspiratii de PM...nici macar cu suspiciune. Dragnea, este primul, cu voia dvoastra...sau poate ma insel??

Repet! Astept laptele si mierea de la PSD..si daca totul va fi asa cum au zis ei in oferta electorala...o sa-i votez si eu cu amandoua mainile!
Succes!

P.S. nu ma mai mir de nimic in tara asta dupa ce la alegerile trecute DD a luat 15%  :uimit:

tinumaftei

Citat din: yulian din Decembrie 15, 2016, 10:36:34 AM
Eu nu fac o lista cu PNL pentru ca nu au iesit castigatori la alegerile astea iar lupii Pedelisti care s-au bagat in PNL vor distruge acest partid din interior. Deja tov Blaga este tras in spate. Cel putin, pana la momentul actual nu am vazut vreun presedinte de partid in functie cu condamnare penala si cu aspiratii de PM...nici macar cu suspiciune. Dragnea, este primul, cu voia dvoastra...sau poate ma insel??

Repet! Astept laptele si mierea de la PSD..si daca totul va fi asa cum au zis ei in oferta electorala...o sa-i votez si eu cu amandoua mainile!
Succes!

P.S. nu ma mai mir de nimic in tara asta dupa ce la alegerile trecute DD a luat 15%  :uimit:
Sa înțeleg că dacă ieșea învingătoare dreapta în aceste alegeri ne făceai o listă a corupților din PNL + USR + PMP?
Romanii stiu deja ca TOATE partidele românești sunt la fel de corupte. 40% din români sunt încă inconștienți si cred ca cineva le vrea binele și de acea merg la vot. Dar în aceste procente sunt si unii care se duc să sancționeze prostia câte unui ministru gen Achim Irimescu sau Raluca Pruna..
Pentru 60% dintre români alegerile nu au nici o semnificație sau cel mult se gândesc că schimbarea stăpânilor bucuria nebunilor! Procentele acestei categorii vor creste an de an..De ce? Peste tot se vede corupție și impotență politică!

yulian

Ei sunt invingatorii. Ei ne vor conduce urmatorii 4 ani, cu bune cu rele. Cand locul 2 e sub jumatate...no comment!
Tocmai asta nu inteleg. Ati avut ocazia sa votati altceva, oameni tineri care aveau o alta viziune...dar se voteaza PSD...pacat!

Iti fac mai jos o lista cu cei care au dosare penale/sunt cercetati din USR

1.

tinumaftei

Citat din: yulian din Decembrie 15, 2016, 12:31:42 PM
Ei sunt invingatorii. Ei ne vor conduce urmatorii 4 ani, cu bune cu rele. Cand locul 2 e sub jumatate...no comment!
Tocmai asta nu inteleg. Ati avut ocazia sa votati altceva, oameni tineri care aveau o alta viziune...dar se voteaza PSD...pacat!

Iti fac mai jos o lista cu cei care au dosare penale/sunt cercetati din USR

1.
Nu te lingi pe degete decât după ce ai ajuns la borcanul cu miere. Aceeași lista goală o puteai vedea si in 1996 când a castigat CDR pe o mare susținere publică. Nu este suficient sa nu fii corupt, că sa conduci o tara trebuie să fii competent!!
Si apoi ce mare virtute este să nu fii corupt?! Asta îți cere legea. Ca să conduci o tara lumea trebuie să vadă competenta. Guvernul actual nu a arătat că se descurcă prea bine.

yulian

Citat din: tinumaftei din Decembrie 15, 2016, 01:25:15 PM
Nu te lingi pe degete decât după ce ai ajuns la borcanul cu miere. Aceeași lista goală o puteai vedea si in 1996 când a castigat CDR pe o mare susținere publică. Nu este suficient sa nu fii corupt, că sa conduci o tara trebuie să fii competent!!
Si apoi ce mare virtute este să nu fii corupt?! Asta îți cere legea. Ca să conduci o tara lumea trebuie să vadă competenta. Guvernul actual nu a arătat că se descurcă prea bine.
Sa inteleg ca angajati pe cineva sa va pazeasca casa si la un moment dat acesta va fura...da' va fura...asa...de va lasa aproape chel (cam ce s-a intamplat in Romania in ultimii 27 ani), o sa il tineti in continuare paznic, doar pentru ca s-ar putea sa vina altul sa va fure si mai tare?? Aveti impresia ca daca nu v-a luat direct din portofel, toti politicienii care s-au perindat pana acum, nu tot din buzunarul nostru au furat??
CORUPTIE = FURT, nu-mi vine sa cred cat de mult s-au obisnuit romanii sa fie furati.
In ceea ce priveste guvernul actual, sunt 3 chestii:
1. A avut doar un an in care sa darame un sistem surd, bazat pe furaciune.
2. Nu a fost un guvern politic si a intrat in conflict cu toate grupurile de interese.
3. Va rog nu mai repetati tampeniile pe care vi le-a bagat in cap A3 si incercati sa vedeti realitatea....vreti schimbare cu aceeasi oameni si aceleasi partide pe principiul ca nu conteaza alternativa si mai bine sa ne fure hotii care ne-au furat deja!!

P.S. - daca aveti impresia ca a fost sustinut de PNL, va anunt ca era minoritar!
Vedeti structura Senatului http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.gp?leg=2012&cam=1
Vedeti structura Camerei Deputatilor http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.gp?leg=2012

tinumaftei

Citat din: yulian din Decembrie 15, 2016, 03:08:17 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 15, 2016, 01:25:15 PM
Nu te lingi pe degete decât după ce ai ajuns la borcanul cu miere. Aceeași lista goală o puteai vedea si in 1996 când a castigat CDR pe o mare susținere publică. Nu este suficient sa nu fii corupt, că sa conduci o tara trebuie să fii competent!!
Si apoi ce mare virtute este să nu fii corupt?! Asta îți cere legea. Ca să conduci o tara lumea trebuie să vadă competenta. Guvernul actual nu a arătat că se descurcă prea bine.
Sa inteleg ca angajati pe cineva sa va pazeasca casa si la un moment dat acesta va fura...da' va fura...asa...de va lasa aproape chel (cam ce s-a intamplat in Romania in ultimii 27 ani), o sa il tineti in continuare paznic, doar pentru ca s-ar putea sa vina altul sa va fure si mai tare?? Aveti impresia ca daca nu v-a luat direct din portofel, toti politicienii care s-au perindat pana acum, nu tot din buzunarul nostru au furat??
CORUPTIE = FURT, nu-mi vine sa cred cat de mult s-au obisnuit romanii sa fie furati.
In ceea ce priveste guvernul actual, sunt 3 chestii:
1. A avut doar un an in care sa darame un sistem surd, bazat pe furaciune.
2. Nu a fost un guvern politic si a intrat in conflict cu toate grupurile de interese.
3. Va rog nu mai repetati tampeniile pe care vi le-a bagat in cap A3 si incercati sa vedeti realitatea....vreti schimbare cu aceeasi oameni si aceleasi partide pe principiul ca nu conteaza alternativa si mai bine sa ne fure hotii care ne-au furat deja!!

P.S. - daca aveti impresia ca a fost sustinut de PNL, va anunt ca era minoritar!
Vedeti structura Senatului http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.gp?leg=2012&cam=1
Vedeti structura Camerei Deputatilor http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.gp?leg=2012
Nu am TV, așa că zona asta nu mă influențează!
Nu am apreciat pe nimeni pentru că fură mai puțin. Toți fura, diferă doar stilul.
..poate ne spuneți ceva despre cumintenia pământului? Nu era un furt brevetat de PSD ci mai stilat în modă anului 2016!!

yulian

Citat din: tinumaftei din Decembrie 15, 2016, 05:11:48 PM
Nu am TV, așa că zona asta nu mă influențează!
Nu am apreciat pe nimeni pentru că fură mai puțin. Toți fura, diferă doar stilul.
..poate ne spuneți ceva despre cumintenia pământului? Nu era un furt brevetat de PSD ci mai stilat în modă anului 2016!!
Cum te documentezi?? De unde stii ca guvernul asta nu a facut nimic?? Cand am zis ca a fost ocazia sa se voteze niste oameni tineri, nemanjiti, replica a fost pe masura "Nu te lingi pe degete decât după ce ai ajuns la borcanul cu miere" - sa inteleg din aceasta fraza ca erau deja catalogati ca viitori PSD-isti, PNL-isti, PDL-isti, UDMR-isti, nu??
Din discutia avuta, am inteles ca ai votat cu PSD...poate ma inseala feelingul, dar am destui in lista de FB si au exact aceeasi gandire. In momentul in care votezi cu un partid care este plin de hoti, plin de inculpati, PNL la fel, nu chiar la dimensiunea pe care a reusit-o PSD, poate si din cauza ca nu a reusit sa conduca niciodata si toata lumea tipa ca vrea oameni noi, oameni nemanjiti...si cand apare ce sa vezi...is de-ai strainilor, ce sa mai zici??  :uimit: