MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

PSD a castigat alegerile cu asa un scor si din cauza ca multi dintre votantii sai au pus botul la promisiunile pe care le-au facut liderii sai in campaniia electorala. Multe din aceste promisiuni seamana cu cele facute de dd inainte de alegerile din 2012.

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Decembrie 13, 2016, 02:09:32 PM
PSD a castigat alegerile cu asa un scor si din cauza ca multi dintre votantii sai au pus botul la promisiunile pe care le-au facut liderii sai in campaniia electorala...

Din păcate, la ce anticampanie şi-au făcut liberalii (la umbra marelui strateg KWI), PSD-ul nu trebuia să promită nimic şi tot câştiga confortabil...

Vorba unui deputat PNL: "Ne distrugem prin noi înșine!"

PĂCAT !!!

:yahoo_cry:


tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Decembrie 13, 2016, 02:09:32 PM
PSD a castigat alegerile cu asa un scor si din cauza ca multi dintre votantii sai au pus botul la promisiunile pe care le-au facut liderii sai in campaniia electorala. Multe din aceste promisiuni seamana cu cele facute de dd inainte de alegerile din 2012.
Eu am pus botul la:
15000 de specialiști și contractul de 200 de zile
Spectacolul tepelor făcut înainte de alegeri de alianță DA.
Ce a urmat se știe, incompetență si corupție cât cuprinde. Eu nu vorbesc de cei pe care nu i-am votat, vorbesc de cei pe care i-am votat.
Întotdeauna ceilalți sunt vinovați, același discurs din care dorim să ne retragem fără nici o responsabilitate!

vulpea

Z I-G,sunt f. sigur ca la 19 ani nici macar nu ti-a trecut prin cap ca de fapt nu stii aproape nimic cum e sa treci prin viata si mai ales cum e cu politica.din acest punct de vedere esti total...imberb !

Zah Ionut-Georgel

Citat din: tinumaftei din Decembrie 13, 2016, 01:20:12 PM
@Zah IG: Până la urmă este mai bine găină decât cocoș fiindcă statistic găină este mai longevivă. Asta fiindcă va place să puneți etichete!!
Cândva am făcut un master la ASE si mai țin minte ce înseamnă PIB si factorii care compun dinamica acestuia. Cat despre mass-media trebuie să știți că de vreo 7-8 ani nu am TV iar pe internet nu urmăresc decât site-uri de dreapta.
Pentru dumneavoastră voi repeta si faptul ca am votat nicio PSD, așa că nu trebuie să mă bănuiți de simpatii de stânga.
Pe Dacian Ciolos l-am cunoscut personal și chiar am participat într-o delegație împreună cu acesta. Am o foarte buna părere despre el din perspectiva timpului cât a fost subsecretar de stat și apoi ministru al agriculturii. Ca prim ministru nu a reușit foarte multe, mai ales că a fost un fel de Emil Boc al lui KWI. (Si pe E Boc l-am cunoscut personal și că profesor al meu și că prim ministru si inca îmi păstrez o foarte buna părere despre el chiar dacă guvernarea lui a fost mediocră).
Iar dacă vorbiți de corupție ea este transpartinica. Ponta și Alina Gorghiu au același numitor comun, contractele cu statul. Fenechiu parcă era de la PNL, Blaga era copresedinte, ANRP avea vicepreședinte PNL acum la brutărie. Primari, președinți de CJ PNL sunt deja în pușcării pentru corupție. Si aceștia nu au guvernat 22(eronat) de ani cât PSDul, dar s-a dovedit că au aceeași meteahna.
Dreapta nu are nici o șansă dacă nu își face o evaluare corectă și dacă nu se reinventează. PSDul nu a castigat alegerile, mai bine zis dreapta le-a pierdut cu succes!
Faceți bine dacă va puneți doape în urechi, veți ajunge mai repede în manualele de istorie. Cazul PNTCD este elocvent

Imi cer scuze pentru eticheta.
Vorbim de partide, de dreapta si de stanga, ne place scandalul si ura, cea mai mare problema la noi... .
Se pare ca stiti toti coruptii de pe listele partidelor sau unii fosti, respect, eu recunosc ca nu am asa o bune cunostinta de cauza a fiecarui partid si sincer nici nu ma intereseaza, stiu doar diferenta dintre tehnocratie si un partid care vine la guvernare, iar ce ma deranjeaza este ca acuzati tehnocratia de incapacitatea de a face mai mult. Observ ca, cunoasteti, poate eu gresesc si ma corectati dvs: un guvern tehnocrat se bazeaza pe oameni pregatiti pe domeniile pe care  sunt pusi-(mastere neplagiate), poate din aceasta cauza Ciolos a schimbat atatia oameni intr-un singur an, iar partidele politice sunt alcatuite din oameni "simplii" plus ca unii sunt prin partide fara nici un scop, doar mai ciupesc si ei ceva de acolo (din banii de la buget, prin contracte, interese, salarii pe pentru nici un serviciu, cred ca stiti dvs mai bine), intr-un partid politic poate sa fie si nea Nicu din capat, doar sa stie sa voarbeasca si sa faca promisiuni, in timp ce tehnocratia isi pune bazele doar pe experti, fara interese politice, ei stiu sa faca demersuri pentru economiile unei tari si nu demersuri doar de imagine, sa dea bine la TV, culmea dvs veniti si acuzati de incompetenta tot pe cei trecuti printr-o gramada de studii si pregatiti in domeniu.
Repet, poate gresesc, dar eu asa vad lucrurile, am avut destui incompetenti din toate partidele timp de 26 de ani, e timpul ca lumea sa deschida ochii.

Salve!  :hi:
Nu lasa mintile mici sa te convinga ca visele tale sunt prea mari!

Zah Ionut-Georgel

Citat din: vulpea din Decembrie 13, 2016, 04:57:34 PM
Z I-G,sunt f. sigur ca la 19 ani nici macar nu ti-a trecut prin cap ca de fapt nu stii aproape nimic cum e sa treci prin viata si mai ales cum e cu politica.din acest punct de vedere esti total...imberb !
Multumesc, dar nu cred ca ma cunoasteti, nici macar varsta.
Nu lasa mintile mici sa te convinga ca visele tale sunt prea mari!

yulian

Ce-mi place cand vad vulpile cu coada intre picioare  :D :D :D :D
Sa-i vad acum pe aia care au indraznit sa creada...mesajul era clar  :rotfl: :rotfl:

tinumaftei

Citat din: Zah Ionut-Georgel din Decembrie 13, 2016, 05:37:44 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 13, 2016, 01:20:12 PM
@Zah IG: Până la urmă este mai bine găină decât cocoș fiindcă statistic găină este mai longevivă. Asta fiindcă va place să puneți etichete!!
Cândva am făcut un master la ASE si mai țin minte ce înseamnă PIB si factorii care compun dinamica acestuia. Cat despre mass-media trebuie să știți că de vreo 7-8 ani nu am TV iar pe internet nu urmăresc decât site-uri de dreapta.
Pentru dumneavoastră voi repeta si faptul ca am votat nicio PSD, așa că nu trebuie să mă bănuiți de simpatii de stânga.
Pe Dacian Ciolos l-am cunoscut personal și chiar am participat într-o delegație împreună cu acesta. Am o foarte buna părere despre el din perspectiva timpului cât a fost subsecretar de stat și apoi ministru al agriculturii. Ca prim ministru nu a reușit foarte multe, mai ales că a fost un fel de Emil Boc al lui KWI. (Si pe E Boc l-am cunoscut personal și că profesor al meu și că prim ministru si inca îmi păstrez o foarte buna părere despre el chiar dacă guvernarea lui a fost mediocră).
Iar dacă vorbiți de corupție ea este transpartinica. Ponta și Alina Gorghiu au același numitor comun, contractele cu statul. Fenechiu parcă era de la PNL, Blaga era copresedinte, ANRP avea vicepreședinte PNL acum la brutărie. Primari, președinți de CJ PNL sunt deja în pușcării pentru corupție. Si aceștia nu au guvernat 22(eronat) de ani cât PSDul, dar s-a dovedit că au aceeași meteahna.
Dreapta nu are nici o șansă dacă nu își face o evaluare corectă și dacă nu se reinventează. PSDul nu a castigat alegerile, mai bine zis dreapta le-a pierdut cu succes!
Faceți bine dacă va puneți doape în urechi, veți ajunge mai repede în manualele de istorie. Cazul PNTCD este elocvent

Imi cer scuze pentru eticheta.
Vorbim de partide, de dreapta si de stanga, ne place scandalul si ura, cea mai mare problema la noi... .
Se pare ca stiti toti coruptii de pe listele partidelor sau unii fosti, respect, eu recunosc ca nu am asa o bune cunostinta de cauza a fiecarui partid si sincer nici nu ma intereseaza, stiu doar diferenta dintre tehnocratie si un partid care vine la guvernare, iar ce ma deranjeaza este ca acuzati tehnocratia de incapacitatea de a face mai mult. Observ ca, cunoasteti, poate eu gresesc si ma corectati dvs: un guvern tehnocrat se bazeaza pe oameni pregatiti pe domeniile pe care  sunt pusi-(mastere neplagiate), poate din aceasta cauza Ciolos a schimbat atatia oameni intr-un singur an, iar partidele politice sunt alcatuite din oameni "simplii" plus ca unii sunt prin partide fara nici un scop, doar mai ciupesc si ei ceva de acolo (din banii de la buget, prin contracte, interese, salarii pe pentru nici un serviciu, cred ca stiti dvs mai bine), intr-un partid politic poate sa fie si nea Nicu din capat, doar sa stie sa voarbeasca si sa faca promisiuni, in timp ce tehnocratia isi pune bazele doar pe experti, fara interese politice, ei stiu sa faca demersuri pentru economiile unei tari si nu demersuri doar de imagine, sa dea bine la TV, culmea dvs veniti si acuzati de incompetenta tot pe cei trecuti printr-o gramada de studii si pregatiti in domeniu.
Repet, poate gresesc, dar eu asa vad lucrurile, am avut destui incompetenti din toate partidele timp de 26 de ani, e timpul ca lumea sa deschida ochii.

Salve!  :hi:
Tehnocratia nu are nici o legatura cu democratia. Carol II a desfiintat partidele si a instaurat dictatura personala. Apoi dictatura lui s-a prabusit si a venit un alt "tehnocrat" Antonescu. Comunistii au fost mai isteti si au instaurat "democratia populara"
Tara se conduce de catre Presedinte, Parlament, Guvern. Primele doua sunt alese si formeaza Guvernul. Nu insist pe procedura. Nimeni nu poate ajunge la conducerea tarii decat fiind ales. Nimeni nu poate conduce tara in virtutea meritelor personale indiferent cat de destept ar fi. Asta se chiama dictatura. Sigur, nu sunt toate dictaturile ca in Coreea de Nord, dar ele sunt expresia vointei unui om si nu a majoritatii populatiei.
Grija partidelor ar trebui sa fie aceea de a avea un bazin de cadre competente in diverse domenii care sa fie in stare sa conduca institurii mai mici sau mai mari ale statului.
Partidele propun oameni, directii de guvernare si populatia decide prin vot. Sigur populatia poate gresi dar acesta este sensul dezvoltarii sociale in secolul in care traim.
Dar probabil ca partidele de dreapta trebuie sa dispara inainte de a se reinventa si a conduce tara. Nu PSD a castigat alegerile de duminica trecuta ci partidele de dreapta le-au pierdut. Am putea sa scriem sute de pagini despre asta dar nu este aici locul.
Ca unul care am luptat cu arma in mana iti spun: uita de tehnocratie!

serban

Dar să nu uităm de apicultură :). Am găsit ceva interesant într-o revistă și am postat pe topicul despre furtișag.Nu mi-a răspuns nimeni....

vulpea

yu.,in primul rand nu sunt vulpe,sunt Vulpe !in al doilea rand,mie mi-ar fi de-adreptul rusine cu ce am vazut la HD.crezi ca asta tine de partide si promisiunile lor,sau ... omul sfinteste locul ? ca tot e ...atac la persoana.PS. stimez si apreciez f.m. vulpile numai si pentru faptul ca sunt ...istete.apropos:ca sa vanezi vulpi trebuie sa ai ...radiolocatie.

vulpea

ZI-G,ce mi-e 19 ce mi-e 20.la varsta mea (70 ani),nu trebuie sa vad persoana direct,ci mi-e suficient sa-mi dau seama de om numai dupa ce si cum ...debiteaza.

vulpea


stefan1

Citat din: tinumaftei din Decembrie 13, 2016, 09:10:58 AM

1.Si ceilalți aveau care un set de măsuri asemănător.. Unele măsuri au funcționat și mai înainte sub anumite forme si proporțional ca valoarea la un anumit moment. Unele ar fi realizabile indiferent de cine guvernează fiindcă se realizează prin planificarea multianuală cu fonduri UE (spitale regionale, autostrăzi, irigatii). Altele sunt măsuri de bun simț (cele legate de calibrarea pensiilor si a veniturilor mici).
2. Ideea de a compara PIB-ul din diferiți nu e greșită dar poate da rezultate eronate pentru că PIB-ul unui an nu este doar efectul măsurilor economie din anul respectiv ci are si o influență majoră din măsurile economice luate în anii anteriori. Si mai este si contextul economic mondial, o situație era în timpul guvernării Boc, alta este în 20016.
3. Guvernul Ciolos a venit cu o imagine de mare competenta administrativă, considerat fata influente politice negative din partea vreunui grup politic, dar a sfârșit prin a cerși voturi pe scena politică. Acest guvern s-a uzat intr-un an cât alte guvernări în 8 ani. Tariceanu a înlocuit pe toți miniștrii săi în 4 ani, Ciolos ia înlocuit aproape pe toți intr-un an. Ba pe unii i-a înlocuit înainte ca să îi numească!
4.Cei care au votat PSD anul acesta, nu sunt numai electori captivi de vârsta a treia ci și persoane cărora le este evident că guvernul Ciolos nu poate mai mult si nici nu își dorește mai mult!

1. E adevarat ca unele masuri se fac cu ajutor UE, dar si acolo e nevoie de o coparticipare si deci de fonduri romanesti, care nu stiu de unde se vor obtine daca promitem reduceri din toate sursele din care statul isi strange banii. Eu am impresia ca si pana acum multe masuri cu ajutor UE nu s-au facut din cauza lipsei banilor cu care noi trebuia sa contribuim. Si complicarea modului de accesare a banilor UE poate sa fie facuta intentionat, tot din lipsa de bani a guvernelor succesive.
2. Am folosit exemplul cu PIB-ul, pentru ca in campania astea ne-a ametit PSD-ul cu graficele care aratau cum PIB-ul crestea in guvernarile PSD si scadea in celelalte. Pentru 2016 nu mai da graficul, ca le era defavorabil, dar, spre meritul lor, nici cei de dreapta nu au facut mare tam-tam despre acest PIB.
Spui ca PIB-ul e influentat de masurile din anii precedenti si e adevarat intr-o oarecare masura. De ex un guvern care mareste numarul de locuri de munca in administratie (PSD se lauda ca in cei 3 ani au creat 400.000 de locuri de munca, locuri care au fost in administratie, ca investitii noi au fost aproape inexistente), va creste fondul de salarii, care se reflecta in PIB. Si risipa duce la marirea PIB (daca eu las becul aprins aiurea, creste consumul de energie electrica, inclus in PIB). Deci daca unii incarca schemele administratiei publice cu multe locuri de munca, vor creste PIB-ul. Guvernarea viitoare, daca va face reduceri de personal va duce la scaderea PUB-ului, dar la eficientizarea functionarii economiei. Intre angajamentele PSD in aceasta campanie electorala este si creerea de cabinete medicale in toate unitatile de invatamant!!! Adica alti doctori, asistente, cabinete, cand e asa criza de medici in spitale si programarile se intind pe luni de zile.
3. Nu guvernul a cersit voturi ci partidele (PNL in special) se rugau de el sa continue. Spui ca au fost schimbati multi ministri. E adevarat dar nu trebuie uitat ca PSD incepea cu denigrarea lor chiar inainte de a fi inscaunati. Li se scormonea tot trecutul, orice cuvant rostit era intors pe toate partile, erau catalogati ca cei mai slabi din toata istoria guvernarilor iar pentru oamenii de rand, neinformati, erau suficiente aceste referinte ca sa-si formeze o parere. E adevarat ca au fost si cazuri reale de ministrii prost alesi, dar este acest risc daca ai vrut sa folosesti oameni noi, neinregimentati in nu stiu ce mafii. Pe de alta parte, vedeti ca PSD a refuzat cu obstinatie sa isi prezinte propunerea de prim-ministru, tocmai pentru ca daca se vrea cu orice pret, oricarui om i se pot gasi pete si slabiciuni care ar sadi neincredere in unii alegatori, iar daca partidele concurente vor sa denigreze, nici macar nu trebuie ca respectivul sa fie vinovat de ceva, ci sa inventeze pe seama lui.
4. Este adevarat ca PSD-ul a fost votat de toate categoriile de oameni, pentru ca a facut promisiuni la toate categoriile sociale. Dar deja incepe sa se gandeasca cum poate sa isi onoreze aceste promisiuni si cum poate sa dea inapoi. Deja a venit cu rugaminti la Ciolos sa renunte la o serie de reduceri de taxe, legiferate chiar de ei.

  Spuneti ca Ciolos si-a demonstrat incompetenta si ineficacitatea. Trebuie sa tinem cont si de marja mica de manevra pe care acest guvern a avut-o. Ciolos trebuia intai sa negocieze cu partidele orice masura guvernamentala, daca voia ca aceasta sa fie votata de Parlament. Grija de a nu supara in special PSD-ul, care avea cei mai multi parlamentari s-a vazut de la inceput, cand Ciolos a mentinut in functii o serie de functionari din administratie care au fost instalati politic de PSD si normal acum posturile trebuiau scoase la concurs, deci depolitizate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#284
 Uite ce scrie in "Ziare.com"

"Pe de alta parte, premierul Dacian Ciolos se asteapta ca Partidul Social Democrat sa isi respecte promisiunile si programul de guvernare prezentat cetatenilor inainte de
alegerile parlamentare din 11 decembrie, asumandu-si totodata responsabilitatea politicii fiscale si legislatia adoptata deja in Parlament", se mai arata in comunicatul citat.

Amintim ca Liviu Dragnea a anuntat ca marti dimineata a vorbit la telefon cu Ciolos si ca i-a cerut sa amane cateva reduceri de taxe care ar fi trebuit sa intre in vigoare la 1 ianuarie. Cererea a fost adresata in conditiile in care toate aceste diminuari de taxe sunt incluse tocmai in Codul Fiscal elaborat in vremea Cabinetului Ponta. Dupa anuntul lui Dragnea, purtatorul de cuvant al Guvernului a anuntat ca Ciolos a fost de acord cu amanarea taxelor.

O reactie mai virulenta din partea Guvernului a venit insa pe Facebook de la ministrul Muncii, Dragos Pislaru, care a spus ca este incredibil ca PSD a inceput abia acum sa se gandeasca cum sa puna in practica promisiunile electorale, adaugand ca social-democratii trebuie sa isi asume amanarea reducerii taxelor.
___________________________________________________________________________

  Incredibil! Ciolos accepta sa-si asume tot el masurile nepopilare de suspendare a reducerii de taxe, ca sa nu incarce de la inceput noua guvernare cu aceste masuri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)