MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Septembrie 25, 2016, 10:18:29 AM
Intelegerile initiale erau despre un fel de federalizare... termenii initiali.

Care au fost aceste intelegeri initiale? termeni initiali? Au fost formulate/ti inainte de razboi? Federalizare?! Hmm...!

vulpea

despre care succesiune ai urmasilor lui Attila vorbesti (in Asia) ?unde era locul lor de origine ca sa ceara succesiune ? vad ca privesti cu prea mare ingaduinte maghiarizarea romanilor.uiti de atrocitatiele inimaginabile ale regimului de ocupatie maghiara in Transilvania lui Horti.pentru asa ceva Antonescu a fost declarat criminal de razboi (nici pe sfertul a ce a facut Horti) poate-mi spui si cat a trait Horti dupa ww2.si cam pe unde a murit bine merci.sa fi vrut,dupa tine,de bunavoie romanii din Ungaria sa se maghiarizeze? teza cretina a UDMR cum ca romanii nu au voie sa vina si sa cumpere pamant in Covasna si Harghita cica sa nu schimbe procentul maghiari/romani in zona istorica.accepti asa ceva ca roman si mai ales ca ardelean ? cum a fost spanzurat Avram Iancu,dece romanii sa nu-l fi spanzurat si pe Kosuth care a stiut sa tradeze in '848 ? accepti si denigrarea recenta a lui Mihai Viteazu ? ce parere ai de atitudinea primarului din Sf.Gheorghe?(genocid pentru romani gen sarbii din Cosovo !) sa va fie clar:Transilvania e a Romaniei,indiferent ce fel de administratie o fi,sau ce procent de colectare se realizeaza in Romania ! nu aveti cum sa fiti stat in stat.chiar si cu celebra 'autonoma maghiara'! cred ca ar trebui si mai piano cu Gherman dela Look Tv.

corneliuhrom


bmdna

Am urmarit cu interes dialogul de pe acest topic. parerea mea e ca extremismul in orice directive este o conceptie gresita. Sintem aici si ar trebui sa facem pasi spre o cale de mijloc, sa ne intelegem. Nu ne va ajuta cu nimic daca unii il spanzura sau il denigreaza pe Avram Iancu iar altii pe Kosuth (scuze daca am scris gresit numele). Din experienta mea am constatat ca aversiunea fata de un anumit popor este cu atat mai puternica cu cat ai mai putine contacte cu acel popor. Asta pentru ca, cu cat stii mai putine despre cineva, cu atat il intelegi mai putin si pot fi si mai usor de manipulate. Fiecare stat a procedat si procedeaza la asimilari. Si in Romania s-au facut si se fac romanizari, dar romanii nu vad asta.

Pe de alta parte in Romania este un aspect ciudat, pe care eu nu l-am sesizat in alte tari, in conditiile in care am fost de multe ori afara. Romanii nu au o miscare nationalista veritabila si care sa produca efecte notabile. O miscare nationalista care sa cultive valorile neamului spiritul de popor. Nu e de mirare ca apar domni ca cel de la Look TV. Ani la randul miscarea nationalista a plutit in derizoriu, confiscata fiind de un Vadim Tudor, pe alocuri secondat de Funar, oameni care nu erau cu mintea intreaga acasa. Nici dupa disparitia lui Vadim nu a aparut nimic in loc. Sigur, exista miscari precum noua dreapta sau, mai nou, Romania unita, dar prima se duce intr-o directive gresita iar a doua miroase a Siberia. Uitati-va in Europa, fiecare tara are o miscare nationalista care isi spune cuvantul. La noi nu este nimeni. Eu cred ca acesta este un aspect grav, care ar trebui sa ne ingrijoreze ca popor. Nu cred in teoria conspiratiei, nu cred ca cineva nu vrea ca o astfel de miscare sa existe. Eu cred ca noi singuri nu putem.

Cat despre curentul secessionist din Transilvania, el exista de mult. Eu l-am simtit inca din anii 90, cand am fost invanzari si am avut Harghita Covasna si Mures. Oamenii, in egala masura romani sau maghiari, spuneau ca s-au saturat sa munceasca, sa plateasca taxe pentru ca in alte judete sa se plateasca ajutoare sociale, care ajutoare sint cheltuite, in mare parte la caietul de la crasma si beneficiarii carora sint principala masa de manevra la alegeri. E dureros dar adevarat. Pentru mine a fost o experienta de neuitat perioada in care am calatorit in aceste judete. Era pe la sfarsitul anilor 90 si, in afara de obiceiul de a ti se adresa intai in maghiara sau de a vorbi intre ei in maghiara cu mine de fata (care, fie vorba intre noi, mie nu imi place, dar nu ma mai supara) nu m-a deranjat nimic. Eu lucram in vanzari, vindeam produse industriale si absolut toate firmele, chiar daca erau si 100% din maghiari m-au primit si m-au ascultat cu amabilitate si am avut si oarece rezultate.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

vulpea

acest site nu poate fi accesat ! asa de dur am scris de nu s-a primit ? voi raspunde si cu alta ocazie ,stati linistiti cei care administrati acest site.

stefan1

Citat din: tinumaftei din Septembrie 25, 2016, 01:38:50 PM

Care au fost aceste intelegeri initiale? termeni initiali? Au fost formulate/ti inainte de razboi? Federalizare?! Hmm...!

  Inainte de razboi nu puteau fi formulate din mai multe motive:
  - aveam un tratat secret cu Germania si nu se putea pune deschis problema alipirii Transilvaniei desi neoficial multi nazuiau la asta. Si Eminescu urmarea foarte atent situatia din Ardeal. De fapt el a facut doi ani la liceul german din Sibiu, a fost la Rasinari, gazduit de popa Bratu, bunicul dinspre mama al lui Goga. Scria in caietele sale de insemnari "Tot ce vine din Ardeal este scris cu litere de sange.", afirmatie care ar necesita multe explicatii.
  - dupa inceperea razboiului, cu oricare tabara s-ar fi aliat, nu putea spera decat la o parte de teritorii sa si le recastige: daca se alia cu nemtii si austriecii, puteau spera la sa recupereze de la rusi Basarabia iar daca se alia cu Antanta, puteau spera la Ardeal si Bucovina, dar nu la Basarabia si puteau sa piarda si Dobrogea si chiar toata Moldova daca Antanta era infranta.
  Doar intamplarea neprevazuta cu revolutia sovietica a creat conditiile unice de intregire totala a tarii.

Mai jos dau un fragment din Declaratia de la Alba-Iulia:
"III. În legătură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Națională proclamă următoarele:

Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Dl. stefan1, de unde aveti informația sinuciderii lui Cosbuc?  Eu stiam cu totul altceva. Moartea lui, din ce stiu eu a fost provocată de o tragedie în familie: moartea fiului intr-un accident de masina. Si încă ceva: Cosbuc a decedat inainte de sfarsitul războiului, în mai 1918. Poate ma luminați.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: vulpea din Septembrie 25, 2016, 03:45:40 PM
despre care succesiune ai urmasilor lui Attila vorbesti (in Asia) ?unde era locul lor de origine ca sa ceara succesiune ? vad ca privesti cu prea mare ingaduinte maghiarizarea romanilor.uiti de atrocitatiele inimaginabile ale regimului de ocupatie maghiara in Transilvania lui Horti.pentru asa ceva Antonescu a fost declarat criminal de razboi (nici pe sfertul a ce a facut Horti) poate-mi spui si cat a trait Horti dupa ww2.si cam pe unde a murit bine merci.sa fi vrut,dupa tine,de bunavoie romanii din Ungaria sa se maghiarizeze? teza cretina a UDMR cum ca romanii nu au voie sa vina si sa cumpere pamant in Covasna si Harghita cica sa nu schimbe procentul maghiari/romani in zona istorica.accepti asa ceva ca roman si mai ales ca ardelean ? cum a fost spanzurat Avram Iancu,dece romanii sa nu-l fi spanzurat si pe Kosuth care a stiut sa tradeze in '848 ? accepti si denigrarea recenta a lui Mihai Viteazu ? ce parere ai de atitudinea primarului din Sf.Gheorghe?(genocid pentru romani gen sarbii din Cosovo !) sa va fie clar:Transilvania e a Romaniei,indiferent ce fel de administratie o fi,sau ce procent de colectare se realizeaza in Romania ! nu aveti cum sa fiti stat in stat.chiar si cu celebra 'autonoma maghiara'! cred ca ar trebui si mai piano cu Gherman dela Look Tv.

Nu pot sa cred ceea ce vad. O tara, un teritoriu, in vremurile noatre cand avem pretentia ca respectam drepturile omului 'apartine' locuitorilor ei. Unde este arondat acel teritoriu d.p.d.v. administrativ e ceva vremelnic influentat si de marile puteri. Nu spun asta pentru ca doresc separarea ci ma uit in jur si vad ce se intampla in ultima perioada cand se modifica granitele ca si in timpul unui razboi.

Strabunii mei au trecut granita asumandu-si pedepsele primite de familiile lor si au luptat in 1877 pentru independenta Tarilor Romane.
La Alba Iulia in 1918 au fost si au cerut Unirea. Dar va spun ca daca ar fi stiut pentru ce au luptat si care e situatia in ziua de azi, s-ar fi gandit bine daca sa reactioneze.
Nu ma veti putea forta vreodata sa imi fie clar, ceva ce isi doreste altcineva. Am mai spus, Romania incepe din pacate sa fie prea dezbinata. Dar sa inteleaga toata lumea ca daca apare un curent 'separationist' in Transilvania e si vina celorlalti care nu vor sa inteleaga situatia si isi exprima opinia de la distanta.

Sanatate tuturor si mai multa intelegere!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

#203
Citat din: stefan1 din Septembrie 26, 2016, 07:14:31 AM
Citat din: tinumaftei din Septembrie 25, 2016, 01:38:50 PM

Care au fost aceste intelegeri initiale? termeni initiali? Au fost formulate/ti inainte de razboi? Federalizare?! Hmm...!

  Inainte de razboi nu puteau fi formulate din mai multe motive:
  - aveam un tratat secret cu Germania si nu se putea pune deschis problema alipirii Transilvaniei desi neoficial multi nazuiau la asta. Si Eminescu urmarea foarte atent situatia din Ardeal. De fapt el a facut doi ani la liceul german din Sibiu, a fost la Rasinari, gazduit de popa Bratu, bunicul dinspre mama al lui Goga. Scria in caietele sale de insemnari "Tot ce vine din Ardeal este scris cu litere de sange.", afirmatie care ar necesita multe explicatii.
  - dupa inceperea razboiului, cu oricare tabara s-ar fi aliat, nu putea spera decat la o parte de teritorii sa si le recastige: daca se alia cu nemtii si austriecii, puteau spera la sa recupereze de la rusi Basarabia iar daca se alia cu Antanta, puteau spera la Ardeal si Bucovina, dar nu la Basarabia si puteau sa piarda si Dobrogea si chiar toata Moldova daca Antanta era infranta.
  Doar intamplarea neprevazuta cu revolutia sovietica a creat conditiile unice de intregire totala a tarii.

Mai jos dau un fragment din Declaratia de la Alba-Iulia:
"III. În legătură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Națională proclamă următoarele:

Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc."

Nu ati adus nici un argument pentru existenta unor conditii anterioare unirii desi ati avut aceasta afirmatie intru-un text anterior.
Nu neg eruditia dumneavoastra dar mi se pare ca buna intentie nu e prezenta intotdeauna cand vorbiti despre istoria Ardealului.
Declaratia de unire de al Alba Iulia, a fost facuta FARA CONDITII!! Ea nu este decat expresia vointei locuitorilor din comitatele romanesti ale Ardealului si nu are nici o valoare juridica, din doua motive. Primul, pentru ca se refera si la teritorii care nu au intrat niciodata in componenta Romaniei si al doilea motiv este faptul ca unirea acestei provincii cu Romania nu s-a realizat in urma acestui document ci in urma unui tratat international. Acesta din urma are forta juridica, insa acesta a fost incheiat tinindu-se cont de situatia de fapt a fortei militare si relatiilor politice din acel moment, adica armata romana intrase in Budapesta si pulverizase - dupa lupte violente si cu pierderi importante in randurile proprii - revolutia bolsevica din Ungaria.
Prin urmare nu au existat preconditii nici inainte de razboi, nici in 1918-1919, nici dupa primul razboi mondial. Practic, Ardealul a fost luat de armata romana prin forta armelor, in timp ce armata austro-ungara se demobilizase (disparuse statul austro-ungar) iar armata germana se retragea invinsa din Romania si intregul Balcani. Nu vreau sa trec aici cu vederea contributia batalioanelor romanesti organizate de Iuliu Maniu din romani ce fusesera mobilizati si luptasera in armata austroungara si care au participat la operatiuni in Ardeal.
Armata romana nu a ocupat Transilvania ca sa dea drepturi maghiarilor sau altor populatii locale ci ca sa ridice populatia romaneasca la locul pe care il merita. Prin tratatul ce a consfintit alipirea Transilvaniei, Banatului, Crisanei si Maramuresul la Romania s-a stabilit dreptul locuitorilor acestora de a opta intre Romania si Ungaria, cu despagubirile aferente platite de statul roman, iar cei care nu au dorit sa devina supusi ai statului roman au facut-o deja!
Cam asa cunosc eu istoria. S-a facut cu sange nu cu povesti despre federalizare.
Evident ca ulterior alipirii la Romania au existat mari diferente administrative, care au fost armonizate legislativ in mai bine de doua decenii prin legi adoptate de parlamentul Romaniei Mari.
Au existat si unele intelegeri dinainte de razboi, dar ele nu s-au facut intre populatia din Ardeal si Romania ci intre Romania si Antanta si prevedeau alipirea tinuturilor romanesti in imperiul austro-ungar in cazul victoriei Antantei si participarii armatei Romaniei alaturi de aceasta. Din nefericire aceaste intelegeri - realizate in scris -  nu au fost respectate intocmai de catre Antanta. Linia de demarcatie dintre Romania si Ungaria se afla pe aceste harti mai la vest cu 20-40 km de actuala granita de vest (ajungea pana la Tisa) si cuprindea intreg Banatul.
Evident, Ardealul va sta in componenta Romaniei atata timp cat forta militara a acesteia va permite, pentru ca echilibrul stabilit intre popoare este realizat cu sabia! Razboiul este doar o extensie a politicii!
Cam atat despre federalizarea Romaniei si despre conditii neindeplinite de aceasta fata de ardeleni!
Cu bine!

vulpea

ROMANIA DE AZI ESTE REALIZATA DE NOI TOTI CARE SUNTEM IN ACEASTA TARA.nu unii sunt si altii nu sunt de vina pentru situatia de azi a acestei tari. E CLAR ? PS.deseori se spune,si asta din popor(care e suveran !):AVEM CE MERITAM !!!

stefan1

Citat din: oroles din Septembrie 26, 2016, 07:47:46 AM
Dl. stefan1, de unde aveti informația sinuciderii lui Cosbuc?  Eu stiam cu totul altceva. Moartea lui, din ce stiu eu a fost provocată de o tragedie în familie: moartea fiului intr-un accident de masina. Si încă ceva: Cosbuc a decedat inainte de sfarsitul războiului, în mai 1918. Poate ma luminați.

  Informatiile le am de foarte mula vrerme si nu mai stiu sursa.
  E adevarat ca poetul a fost devastat de moartea singurului copil intamplata cu 3 ani in urma si de atunci s-a retras in sine, nu a mai avut nici o creatie semnificativa, desi ca varsta trebuia sa fie in plina putere de munca (a murit la 51 de ani). Imi aduc aminte cateva versuri scrise dupa pierderea baiatului: "Ca nu exista Dumnezeu/Tu poti sas spui, sarman rebel/ Dar nu la fel pot spune eu/ Ce crunt am fost lovit de el!" (citare din memorie).
  El tot timpul a avut impresia ca baiatul lui ar fi putut fi salvat daca era mai repede dus la spital (in Targu-Jiu) si daca doctorii erau mai capabili. In realitate se zice ca ranile de la cap erau incompatibile cu viata.

  Nici in materialul citit nu se spunea direct, dar se sugera ideea sinuciderii. Sotia a declarat ca poetul nu avea vreo problema de sanatate, S-a retras in camera lui si dupa nu mult timp l-a gasit prabusit si pe masa era un pahar. Mai spunea ca era tare ingrijorat de ce se va intampla dupa razboi.

  E adevarat ca razboiul s-a incheiat doar in toamna, dar sa nu uitam ca balanta s-a dezechilibrat dupa ce SUA a intrat in razboi, aducand in Europa un milion de soldati si o forta economica impresionanta. Cei care erau mai informati isi dadeau seama ca Germania va pierde. La sfarsitul lui martie si trupele americane au fost puse sub comanda maresalului francez Ferdinand Foch, care a fost numit comandantul tuturor trupelor Antantei. Nemtii anuntau o puternica ofensiva de primavara, dar atacurile lor s-au soldat cu esecuri si cu pierderi mari pentru nemti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#206
Citat din: tinumaftei din Septembrie 26, 2016, 08:55:39 AM

Nu ati adus nici un argument pentru existenta unor conditii anterioare unirii desi ati avut aceasta afirmatie intru-un text anterior.
...

  Anterior Unirii a fost aceasta adunare de la Alba-Iulia, in care romanii ardeleni au spus ce doresc. Spui ca nu conteaza ce au spus acolo, din moment ce romanii au castigat razboiul. Nu sunt de aceeasi parere. Chiar daca maghiarii era greu de crezut ca vor sa apartina romaniei, era important ca celelalte nationalitati, in special sasii si svabii sa fie de acord cu Unirea si acestia chiar au facut publica aceasta optiune, ceea ce a contat la Trianon. Aprobarea nu s-a facut imediat, au fost create comisii care au venit pe teren si a luat legatura cu populatia. S-au descoperit chiar 'pete albe' adica zone montane locuite de romani pe care maghiarii nu le-au trecut in documentele trimise, ca sa reduca numarul real al romanilor. S-a chestionat si acceptul sau nu al populatiei fata de alipirea la Romania.
  Parerea personala este ca toti locuitorii tarii trebuie sa se simta acasa, respectati si stimulati sa produca cat mai mult. Ideea ca "Acum eu sunt stapan!" este paguboasa si sursa de viitoare conflicte. Chiar turcii au lasat popoarele cucerite sa isi pastreze limba, religia, chiar sistemele juridice si administrative, in niste limite bine precizate dar destul de largi. Am spus, Faptul ca comunitatea saseasca si secuiasca au avut in istorie o autonomie bine precizata iar regii si apoi imparatii au respectat vechile randuieli, este un fapt de care poate ar trebui sa tinem cont.

  Vorbeai de Regiunea Autonoma Maghiara. Eu am fost cateva zile internat in spitalul din Targu Mures cu cativa ani inainte de 89. Am vorbit acolo cu localnici (romani). Isi aminteau de vremea cand mai erau regiunile si cand cel putin spitalul din Targu-Mures a devenit unul dintre cele mai vestite din tara si cautat de bolnavi din toata tara. Spuneau ca atunci doctorii nu luau nici macar un leu bacsis iar deservirea era impecabila. Dupa desfiintarea regiunilor, s-a adus director de la Cluj, au inceput sicane fata de medicii consacrati, majoritatea maghiari sau evrei si care pe rand au plecat din tara si activeaza in Ungaria, in Vest sau in America.

  O cheste comica: aveau la spital doi caini. Pe unul il chema Stalin si pe celalalt Hitler. Doar ca Hitler era catea si ziceau ca Stalin nu stiu ce ii tot facea.   =))

  Acolo am vazut pe Arafat la inceputurile Smurdului si am ramas fascinat de modul cum actiona intreaga lui echipa, toti tineri.

 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

nu ati invatat nimic si nici nu sunteti in stare sa invatati ceva din manifestarea dela Tebea ! apropos,o fi in Romania Tebea asta ?!

Adrian.B.

Citat din: bmdna din Septembrie 25, 2016, 08:33:02 PM
Am urmarit cu interes dialogul de pe acest topic. parerea mea e ca extremismul in orice directive este o conceptie gresita. Sintem aici si ar trebui sa facem pasi spre o cale de mijloc, sa ne intelegem. Nu ne va ajuta cu nimic daca unii il spanzura sau il denigreaza pe Avram Iancu iar altii pe Kosuth (scuze daca am scris gresit numele). Din experienta mea am constatat ca aversiunea fata de un anumit popor este cu atat mai puternica cu cat ai mai putine contacte cu acel popor. Asta pentru ca, cu cat stii mai putine despre cineva, cu atat il intelegi mai putin si pot fi si mai usor de manipulate. Fiecare stat a procedat si procedeaza la asimilari. Si in Romania s-au facut si se fac romanizari, dar romanii nu vad asta.

Pe de alta parte in Romania este un aspect ciudat, pe care eu nu l-am sesizat in alte tari, in conditiile in care am fost de multe ori afara. Romanii nu au o miscare nationalista veritabila si care sa produca efecte notabile. O miscare nationalista care sa cultive valorile neamului spiritul de popor. Nu e de mirare ca apar domni ca cel de la Look TV. Ani la randul miscarea nationalista a plutit in derizoriu, confiscata fiind de un Vadim Tudor, pe alocuri secondat de Funar, oameni care nu erau cu mintea intreaga acasa. Nici dupa disparitia lui Vadim nu a aparut nimic in loc. Sigur, exista miscari precum noua dreapta sau, mai nou, Romania unita, dar prima se duce intr-o directive gresita iar a doua miroase a Siberia. Uitati-va in Europa, fiecare tara are o miscare nationalista care isi spune cuvantul. La noi nu este nimeni. Eu cred ca acesta este un aspect grav, care ar trebui sa ne ingrijoreze ca popor. Nu cred in teoria conspiratiei, nu cred ca cineva nu vrea ca o astfel de miscare sa existe. Eu cred ca noi singuri nu putem.

Cat despre curentul secessionist din Transilvania, el exista de mult. Eu l-am simtit inca din anii 90, cand am fost invanzari si am avut Harghita Covasna si Mures. Oamenii, in egala masura romani sau maghiari, spuneau ca s-au saturat sa munceasca, sa plateasca taxe pentru ca in alte judete sa se plateasca ajutoare sociale, care ajutoare sint cheltuite, in mare parte la caietul de la crasma si beneficiarii carora sint principala masa de manevra la alegeri. E dureros dar adevarat. Pentru mine a fost o experienta de neuitat perioada in care am calatorit in aceste judete. Era pe la sfarsitul anilor 90 si, in afara de obiceiul de a ti se adresa intai in maghiara sau de a vorbi intre ei in maghiara cu mine de fata (care, fie vorba intre noi, mie nu imi place, dar nu ma mai supara) nu m-a deranjat nimic. Eu lucram in vanzari, vindeam produse industriale si absolut toate firmele, chiar daca erau si 100% din maghiari m-au primit si m-au ascultat cu amabilitate si am avut si oarece rezultate.
Sunt de acord ce ce spuneti numai cu o remarca. La ora actuala Romania nu are nevoie de un partid nationalist, indiferent cat de democratic ar fi . Romania nu are probleme(cum ar fi Franta,Olanda,Germania) cu emigrantii, diferente de cultura, de religie etc. Problemele Romaniei pot fi rezolvate simplu de catre un guvern liberal spre exemplu. Sau mai corect de orice guvern democrat .

stefan1

Citat din: vulpea din Septembrie 27, 2016, 11:25:18 AM
nu ati invatat nimic si nici nu sunteti in stare sa invatati ceva din manifestarea dela Tebea ! apropos,o fi in Romania Tebea asta ?!

  Patriotismul uneori este gresit inteles. Nu ar trebui sa insemne sa urasti pe ceilalti ci sa cauti sa inalti neamul tau. Rolul formatorilor de opinii este foarte mare. Oamenii simplii de multe ori inghit nemestecat si se ajunge la aberatii. Basarabenii si acum ne privesc cu suspiciune ca si cand am fi un pericol pentru ei, asta in urma deceniilor de astfel de propaganda si de minciuni care li s-au turnat si care acum greu li se mai pot scoate din cap.
  Sa nu furi, sa muncesti cat mai eficient si sa inveti si pe conationali sa o faca, sa pui interesul general inaintea interesului meschin, personal, astea sunt adevaratele dovezi de patriotism.

  Vorbesti de Tebea. In mod sigur sunt mai legat de ea decat crezi.
  Daca ai timp, citeste aici:
     https://ro.wikipedia.org/wiki/Personalit%C4%83%C8%9Bile_comunei_Racovi%C8%9Ba#Gheorghe_Mur.C4.83rescu
  Acest Gheorghe Murarescu era unchiul bunicii mele dinspre mama. A activat o vreme chiar ca notar printre altele in Tebea si Baia de Cris. E chiar ingropat cu o parte din urmasi in cimitirul din Baia de Cris, care este in prelungirea cimitirului din Tebea, unde e inmormantat Avram Iancu.  A ajuns acolo dupa o cariera militara si la sfatul lui Moise Panga, unul din cei mai mari pedagogi romani, nascut tot in Racovita si care si-a sfatuit elevii sa ocupe si functii administrative, caci romanii erau foarte slab reprezentati in administratie si trebuia, cand mergeau cu probleme, sa se adreseze tot unor functionari straini. In functia de notar in acea zona, el - care era mai tanar cu cativa ani decat Avram Iancu -  l-a gazduit de multe ori pe acesta la el in casa. Nu de mult am aflat amanunte induiosetoare despre aceasta prietenie, de la sotia (de peste 80 de ani) a unuia din urmasii lui care a trait in Bucuresti (a fost inginer sef la 23 August si apoi director la nu stiu ce intreprindere bucuresteana). Spunea ca sotul stia de la batranii din familie ca in ultima vreme Avram Iancu era decazut, umbla cu haine mai murdare si mai putin ingrijit. Gazduit de acest notar, de la un anumit moment refuza categoric sa se mai culce in patul care i se oferea si au trebuit sa-i pregateasca un asternut pe o lavita (daca stiti ce e aia).

  In link-ul pus nu este mormantul lui Gheorghe Murarescu ci a urmasilor familiei care s-au mutat in Brad. Dar eu am poze cu mormantul lui din Baia de Cris, daca vrei ti le trimit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)