asociatia fermelor apicole de productie si reproductie

Creat de apilia, Noiembrie 08, 2011, 03:45:20 PM

« precedentul - următorul »

apilia

Buna ziua
Am vazut ca multi dintre apicultori s-au intrebat in ce asociatii sa se inscrie pentru a beneficia de subventii si fara a fi jecmaniti.
Din cate stiu, A.C.A.-urile pe langa faptul ca au taxe de inscriere si cotizatii destul de mari (1,2 lei/familie), pentru subventiile din cadrul Programului National Apicol au luat comisioane grase de la apicultori ca sa-i accepte (10-15%). In mai multe judete, am constatat faptul ca filialele A.C.A. nici nu au vrut sa faca proiectele pentru mebrii ei.
Acum 3 ani, am infiintat o asociatie in judetul Arad, avand initial doar trei membrii, pentru a nu mai depinde de filialele A.C.A.. Pana in prezent, am ajuns la peste 60 de membrii (din care mai putin de 10 sunt din judetul Arad, restul sunt din alte judete din Romania: Bucuresti, Hunedoara, Alba, Brasov, Arges....), pentru care am cerut in anul 2011 subventii prin Programul National Apicol in suma de aprox 240.000 lei.
Pentru membrii nostrii, in schimbul cotizatiei de 0,50 lei/familie (deci mai putin decat jumatate decat la A.C.A.), nu se cere nici o alta taxa sau comision pentru membrii, iar solicitatrea subventiilor se face fara nici un cost. Noi nu interediem vanzare si cumpararea de materiale pt apicultori, ci acestia isi gasesc singuri furnizorii, iar apoi ne remit facturile si chitantele spre decontare.
Daca mai sunt si alte persoane interesate, ne puteti contacta la tel 0751.876314, pe mail : [email protected], sau pe yahoo.messenger la adresa : adrianberari.


dan motu

stima voua,oameni cu capul pe umeri ,hatcu al vostru e tot aceiasi cioara ca si tibi al nostru din hd