infintare asociatie in arges

Creat de blue66, Februarie 26, 2011, 09:47:35 PM

« precedentul - următorul »

blue66

    Cred ca este necesara infintarea unei asociatii si in arges.Din cunostinta mea nu exista ceva similar cu exceptia filialei ACA, filiala care anul trecut a reusit sa fie pe ultimile locuri la accesarea PNA.Oare de ce? In consecinta ,daca sunt si altii interesati eu sunt disponibil, si cred ca vom gasi si ajutor din partea celor care au experienta unei astfel de intreprinderi. Parerea mea este ca doar prin apartenenta la asociatii profesionale vom putea sa ne protejam interesele, si sa facem fata economiei concurentionale.

jiji

salut   si noi la gr dorim sa infiintam o asociatie ce zici ne ajutam reciproc?
[email protected] sau 0721880689 este de cosmote

blue66

te-as ajuta cu mare placere ,dar pe aici sunt persoane (de ex Dragos) care are experienta unei astfel de intreprinderi, si care nu cred ca nu ne-ar ajuta dezinteresat.In acest moment eu sunt in faza de receptare a doritorilor.tel 0744576939.Spor la treaba.

D006

  E  nevoie de doar 3 (trei) membri fondatori !  Nu va ganditi la mare de la inceput , o constructie durabila incepe cu o fundatie solida(membri fondatori) si apoi se pune caramida cu caramida(membrii) !

bogdan moldovean

frati stupari am accesat masura 141 si mi  s a aprobat proiectul.In perioada urmatoare trebuie sa ma autorizez dar nu stiu cum.Cum este mai bine sa fac PFA sau intreprindere individuala (Ii)Rog pe cei care au acecesat masura 141 sa mi spuna care este mai bine si ce avantaje sau dezavantare au fiecare.multumesc

cucubau

Sunt de acord cu o asociere, dar o asociere doar intre apicultorii din ARGES ne-ar fi folositoare , exact precum ochelarii unui orb !
Avem nevoie de o asociere de nivel mare la nivel national, o asociere care sa n-e reprezinte cu adevarat .ACA a incetat de mult sa mai fie reprezentat legal al celor ce produc mierea , prin politica pe care o duce fata de apicultori.
Sunt intru totul de acord cu realizarea unei organizari a tuturor apicultorilor , avem nevoie de intruniri si consfatuiri in vederea constituiri unui comitet pentru a elabora un statut . Urmatorii pasi vor veni de la sine.
Cu respect ....un apicutor sarac !

blue66

 salutare
  Cu pasi uriasi nu se ajunge departe .Trebuie sa luam exemplul japonezilor care in ciuda pasilor mici au realizari mari. Oare experienta ....pasilor mari ... nu se vede in tara asta .Deci pas cu pas si sunt sanse mai mari de reusita . Eu astept eventualii doritori .Este timpul sa se termine cu monopolul A.C.A. in Arges.

D006

  In judetul meu ACAR a ramas doar a lor , noi stuparii practicieni suntem organizati in 5 asociatii si o cooperativa . Deci se poate !

blue66

    Incercam ,dupa o lecturare a legi care reglementeaza infintarea asociatiilor ,sa deduc care ar fi dezavantajele infintarii unei asociatii de apicultori,  si evident nefiind implicat inca intr-o astfel de institutie nu-mi dau seama care sunt .Poate cei care au contact cu asa ceva , sa ne impartaseasca din experientele lor, si astfel poate ne ajuta in luarea unei decizii.Poate chiar o analiza pro si contra ar fi relevanta.

davcosti

S-a mai înființat altă Asociație Apicolă Argeș în afară de filiala ACA Argeș?
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!