Forme asociative ale apicultorilor

Creat de dragos2006, August 24, 2010, 06:17:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

 E  bine sa fim membri intr-o  forma ascociativa ?

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


Alutus

#3
Citat din: filip din August 24, 2010, 08:06:50 PM
Aca la ce rublica corespunde?
Un fel de CAP putin diferit fiindca de acolo mai furai cate ceva ,dar astia ne fura pe noi.
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

Citat din: dragos2006 din August 24, 2010, 08:44:03 PM
asociatie non- profit
Am o intrebare ( intrebatoare ) daca faci parte din ACA si iti achiti toate obligatiile fata de ea dar ai o neintelegere (nu iti convine ceva, in relatia de afaceri ) cu SRL-ul Apicola  . poate asta sa influenteze in rau relatiile in Asociatia " Non Profit ACA "  si sa nu poti beneficia de avantajele de a fi in acea Asociatie " Non Profit" desi iti achiti toate obligatiile fata de ea? si la rindul lor au fost membri in acea asociatie si bunicul si tatal , au cotizat au ajutat la ridicarea asociatiei . Te poate santaja , conditiona presedintele Asociatiei " non profit ", sa ai relati comerciale cu SRL-ul Apicola desi tu nu vrei asta?                                                                                                                                                                                                                 

pharaonu75

Iuliane, esti tanar si vrei sa schimbi lumea!
Insa nu uita un lucru, spus aproape obsesiv de Mircea Badea:
TRAIM IN ROMANIA! Si asta... explica multe!

La fiecare intrebare de-a ta din postarea de mai sus, eu iti raspund asa:
In Germania sau S.U.A. nu s-ar putea, insa in Romania se poate!

Se poate chiar mai rau! Ai tupeu sa verifici? :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kov iulian din Septembrie 08, 2011, 06:48:47 PM
Citat din: dragos2006 din August 24, 2010, 08:44:03 PM
asociatie non- profit
Am o intrebare ( intrebatoare ) daca faci parte din ACA si iti achiti toate obligatiile fata de ea dar ai o neintelegere (nu iti convine ceva, in relatia de afaceri ) cu SRL-ul Apicola  . poate asta sa influenteze in rau relatiile in Asociatia " Non Profit ACA "  si sa nu poti beneficia de avantajele de a fi in acea Asociatie " Non Profit" desi iti achiti toate obligatiile fata de ea? si la rindul lor au fost membri in acea asociatie si bunicul si tatal , au cotizat au ajutat la ridicarea asociatiei . Te poate santaja , conditiona presedintele Asociatiei " non profit ", sa ai relati comerciale cu SRL-ul Apicola desi tu nu vrei asta?                                                                                                                                                                                                               

cu parere de rau iuliane, raspunsul este ...DA, se poate
si inca mai rau
se merge pe principiul ce e al lor, e DOAR al lor, iar ce al tau, e bun comun, deci si al lor

cam asa am tradus eu atitudinea.
am asistat la o discutie (am mai povestit subiectul) cand un membru relama un nemembru de modul de amplasare al stupinei in pastoral, si ACA SRL a raspuns ca dac vinovatul era membru, putea sa intervina, daca nue nu ii pot face nimic. asa ca daca esti membru ai indatoriri dar la nevoie nu te apara nimeni
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Donbazil

 :hi:
Sal'tare!
Pai, dupa parerea mea, este bine sa faci parte dintr-o forma asociativa,  oricare ar fi aceasta, pentru ca altfel nu pupi nimic din ce se incadreaza la P.N.A.
Pacat de banii de subventie care sunt pusi la dispozitie dar nefiind solicitati nu se pot deturna de la un capitol la altul si se pierd....
Filozofi de doi lei, care se zgarcesc la plata unei cotizatii, dar apoi urla in gura mare ca nu sunt sprijiniti, sunt destui, dar  oameni seriosi, care-si urmaresc interesele si  isi iau ce li se cuvine, desi sunt multi, nu fac prea mare tam-tam.....
Parca am mai scris pe undeva ca m-am crucit cand,  la APIA Timisoara am vazut ca doar doua structuri asociative au depus dosare pentru PNA si doar cativa membrii au avut si altceva decat medicamentele antivarooa....
Asa ca , bune-rele cum or fi ele, doar prin structurile asociative se pot lua orice subventii si eu cred ca asa-i corect.
Structuri organizatorice deja exista destule si cine doreste isi mai poate face ca nu-i greu de facut, dar de mentinut in activitate e mai complicat, ca asa, avortoni, au fost destui...
Baiu dreaq este ca fiecare vrea doar sa fie el sef, sa puna mana pe banii fraierilor si sa-i lase apoi cu ochii in soare ( cine nu ma crede sa se intereseze ce soarta au avut  unele asa-zise asociatii care s-au infiintat si au murit la scurta vreme, iar membrii fraieriti, acuma vin iar la mult - hulita ACA sa-i reprimim).....
De noi, de membrii depinde ca treaba in aceste asociatii sa mearga bine, avem posibilitatea de a alege conducatorii care sa ne reprezinte, dar trebuie implicare, ca asa, sa stai pe margine si sa comentezi.....
Asocierea nu este obligatorie, cine are interes se inscrie, cine nu........Da' atuncea sa ne lase in pace si sa nu bage strambe......
Dom'le, nu-ti convine la noi, pa-si-pusy,   inscrie-te la altii, dar nu uita ca peste tot sunt REGULI.......Nimenea nu poate sa faca ce-l taie capul intr-o organizatie, ci doar cum scrie la statut si in functie de hotararile luate de structurile conducatoare, in cadru legal, statutar......
Da sa nu va plictisesc cu fleacuri, ce lege, ce respect, ce ordine?.......SA NE DEA!..... :redcard: ( Iar noi sa nu dam nimic).
Da'  asta nu prea se mai poate!
Sal'tare!
Donbazil - Faget  :thanks:

Kov iulian

#8
Citat din: Donbazil din Septembrie 10, 2011, 12:27:40 AMNimenea nu poate sa faca ce-l taie capul intr-o organizatie, ci doar cum scrie la statut si in functie de hotararile luate de structurile conducatoare, in cadru legal, statutar......
Dar ce te faci cind platesti tot ce trebuie platit , incerci sa respecti tot ce trebuie respectat , si totusi ti se spune ca ai gresit de catre presedintele unei filiale locale , apoi supus spui ok imi pare rau daca am gresit cu ceva dar ca sa nu mai fac si alte greseli pe viitor, dati-mi va rog si mie o copie dupa statutul ACA sa o am acolo sa o studiez, si sa ti se raspunda ca nu ai nevoie de asa ceva , daca vrei sa fie bine sa respecti ce spune el .( sa respecti legea lui ) 
Citat din: Donbazil din Septembrie 10, 2011, 12:27:40 AMcine nu ma crede sa se intereseze ce soarta au avut  unele asa-zise asociatii care s-au infiintat si au murit la scurta vreme, iar membrii fraieriti, acuma vin iar la mult - hulita ACA sa-i reprimim
Asta e uni oameni nu au pic de coloana vertebrala (daca re reintorc dupa ce au plecat fiind neindreptatiti sau crezind ca au fost neindreptatiti )  . Acea persoana despre care am scris in primul citat , nu se va reintoarce in ACA nici daca viata lui ar depinde de asta , mai degraba se lasa de apicultura decit sa fie iar la mina unui smecheras .

D006

  In place cum vorbiti voi discutii fara sa stiti pe ce lume va aflati ... :) :) :) :) :)
  ACA aia despre care vorbiti voi unde au cotizat si inaintasii vostri a fost desfiintata de Zorici la inceputul anilor 2000 pentru niste smenuri ,  apoi s-a infiintat o noua structura numita ACAR cu un statut facut special pentru anumite persoane . Acum la comanda este Fetea care merge din gafa in gafa . A ridicat sabia si a retezat capetele lui Zorici , Moraru , Malan si altii . Dar uita ca cine ridica sabia , de sabie va muri! Am auzit prin targ ca deja niste persoane din cercul lui ii sapa o mare groapa la spate si urmeaza doar ca cineva sa-l impinga !  : sampanie:

serban-cristi

Nu inteleg persoanele care au votat asociatie non-profit cand lucreaza intr-un domeniu care necesita profit  pentru a avea satisfactii.(34%) :roll:

D006

   Asociatia trebuie sa fie non-profit ! iar membri ei sa inregistreze profituri maxime !  ai inteles ?

  Cand se ajunge sa existe o asociatie extrem de bogata cu membri saraci este o problema grava !

serban-cristi

Non-profit tradus inseamna cat aduni si cheltui. :uimit: