Pisica

Creat de Eugen B, Ianuarie 04, 2015, 08:39:27 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Daca anul acesta au fost foarte multi soareci, cum stati cu pisicile. La mine pisicile au facut o treaba destul de buna, chiar si zilele astea daca vede vreunu il face praf. Si in rest in timpul anului omoara destul de multi soareci si cred ca vatra de iernat este una mai sigura cu pisici in prejma.

oroles

Eu nu am pisica numai ca am vazut ca printre stupi isi fac veacul cateva. Anul trecut cand faceam roiurile, m-am trezit brusc in fata cu doua mate care se fugareau. Aveam un stup cu tot cu albine in mana. Una s-a izbit de mine, alta a luat-o la fuga. M-am speriat ca la inceput nu mi-am dat seama ce vine asa cu viteza spre mine si am crezut ca e vreo salbaticiune. Prin stupina pe la mine s-au mai perindat niste iepuri de camp.

Depinde in ce zona ai stupina. Bunica mea are crescatorie de pisici. Ii creste pe toti deoarece sta pe E85 care e intens circulat. Cum pisicile nu poti sa le tii legate, anual ii mor cel putin 2-3.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

Pisici am si eu in preasma stupinei, sunt ale vecinilor,dar am alta fiinta care aduna soareci,doua frumoase bufnite care veghiaza zi si noapte in podul casei.

tassevasi

 :) Eu nu am pisici ,am 3 ciini mari si un pechinez si nu am soareci (citeodata ii vad cu  cite  unul mort in gura  vine sa mi-l arate ), dar  toamna   cauta sa se mai strecoare la  adapost prin  atelier unde nu au acces ciinii.
  Dar ce sa va spun , la fl soarelui aveam cateaua  lui roi-ag cu noi si cine statea de paza avea si cateua in grija .
  Dimineata  cind  ma sculam  gaseam sub masina si inprejur la inceput  suta de  soareci , cu cit trecea timpul se inputinau si  numarul lor .
Trebuia sa-i adun ca nu mai puteam sa stau de miros , :rotfl: asta era  cea mai mare problema  ca nu reuseam  sa-i  gasesc pe toti .
  Asa pisica  v-asi dori la toti ( doi in unul). :)
   Numai bine .

pharaonu75

Eu la stupina am trei pisici, un pechinez si o catea "soricar".
Cateaua asta "rade" tot ce misca si ii este necunoscut, de la coropisnite la oameni! =)) =))

Soarecii ii omoara si ii aliniaza unul langa altul... ce se mai bucura pisicile de o asa servire prompta! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube