O problema

Creat de Lali_Hristu, Februarie 20, 2014, 10:15:52 AM

« precedentul - următorul »

Lali_Hristu

Salutare dragi apicultori . Am stupii cu fund antivaroa , si ieri cand m-am uitat in ei am observat ca pe diafragma avea mucegai si umezeala in stup .Precizez k am iernat si iernez cu tabla de la fundul antivaroa inchisa . Ce imi recomandati ? , Sa tin tabla de pe fundul stupului trasa ? Astept pareri de la dumneavoastra !

PARINTELE

Trebuia sa tineti pe jumatate subarul deschis. Lucrul acesta il poti face si acum.

elisavtizoh

Salutare dragi a picultori .Am pavilion si stupi  varsati,doresc sa completez c utiile goale din pavilion cu familii din  stupii varsati.   Toti sunt pe aceeasi vatra . Cum ati face dumneavoastra? Va multumesc !     

romikele

Eu as face completarea cu ocazia primei deplasari in pastoral cu pavilionul.
Incarcat si plecat...

elisavtizoh

N-am explicat complet : vreau sa fac tra nsvazare di n cei varsati  in cut iile goale din pavilion, care nu sunt la fel... 

romikele

Am inteles despre ce e vorba, se poate face transvazare pe vatra daca stupii de pavilion raman pe acelasi loc cu cei din care se muta familiile.
Daca albinele se muta in pavilion in stupii in care au fost transvazate, e bine ca dupa incarcarea lor pe pavilion sa se plece imediat in pastoral, sau la o distanta mai mare de 6...10 km, deoarece in unele zone albinele deja au facut zboruri de recunoastere in cautare de polen.