Intrebare !

Creat de Lali_Hristu, Noiembrie 25, 2013, 01:02:13 PM

« precedentul - următorul »

Lali_Hristu

Dragii mei stupari , ca incepator in ale apiculturii as vrea sa adresez o intrebare  . Ramele care le-am scos din stup care erau in plus pot sta intr-un sac afara ? Precizez ca sacul nu este de nailon .

oroles

Citat din: Lali_Hristu din Noiembrie 25, 2013, 01:02:13 PM
Dragii mei stupari , ca incepator in ale apiculturii as vrea sa adresez o intrebare  . Ramele care le-am scos din stup care erau in plus pot sta intr-un sac afara ? Precizez ca sacul nu este de nailon .

Nu cred ca e bine sa le acoperi sau sa le tii intr-un sac. Daca il tii intr-un sac afara, vor sta in aer inchis ceea ce se traduce in invitatie oficiala pentru mucegai, gaselnita si alti daunatori (soareci).
Nu ai doi araci mai lungi si un loc adapostit (un pod, de exemplu)? Pui doi araci paraleli, ii legi cu ata la distanta suficienta sa intre doua rame, ii atarni, si bagi ramele pe ei. Iti intra peste 100 de rame daca faci astfel... Asa stau la aer si le feresti de mucegai si gaselnita.

Eu mi-am facut dulap pentru rame dintr-un dulap de haine vechi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Lali_Hristu

Am pus ramele intr-o lada care nu o mai folosesc , este orizontala pe 20  . sper sa nu aibe ceva !

Florin D.

Risti sa le pape gaselnita in lada.
Oroles(vulturul) ti-a dat un sfat potrivit.

D006

Iarna nu le papa decat soarcii.

G. Iulian

Eu tot în lăzi goale ţin ramele, afară. La temperatura de afară de acum, nu vei mai avea probleme cu găselniţa.

oroles

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 25, 2013, 08:41:16 PM
Iarna nu le papa decat soarcii.
Asa e!
Mucegaiul e o alta problema in perioada rece, dar daca lazile goale sunt bine ventilate nu vor mucegai.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

PARINTELE

Citat din: oroles din Noiembrie 26, 2013, 06:49:24 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 25, 2013, 08:41:16 PM
Iarna nu le papa decat soarcii.
Asa e!
Mucegaiul e o alta problema in perioada rece, dar daca lazile goale sunt bine ventilate nu vor mucegai.
asa cum au spus cei dinainta mea, gaselnita este inactiva la vremea asta, soarecii ce le pot papa cum spunea si dl Dragos dar si mucegaiul care este foarte periculos.
asa cum ai spus
Am pus ramele intr-o lada care nu o mai folosesc , este orizontala pe 20  . sper sa nu aibe ceva ! este ff bine
si cum a spus Oroles,,Mucegaiul e o alta problema in perioada rece, dar daca lazile goale sunt bine ventilate nu vor mucegai.
cu stima .

francisc

    Si eu le tin in lazi goale, la urdinis pun plasa ca sa nu poata intra soarecii. :bzz:
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

PARINTELE

Citat din: Gheorghevici Iulian din Noiembrie 26, 2013, 09:05:04 AM
Eu tot în lăzi goale ţin ramele, afară. La temperatura de afară de acum, nu vei mai avea probleme cu găselniţa.

foarte bine
invatam cu totii de pe aceste topicuri, de la cei cu mai multa experienta castigata in timp,cum este si dl a carui mesaj l-am citat.