Grija la transport !

Creat de johnysibiu, Iunie 15, 2013, 11:17:22 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Astazi am recoltat cinci regine din nucleele de imperechere si am plecat intr-o calatorie de vreo 30 km pana la locul unde am de gand sa fac roii.

Reginele le-am bagat in bigudiuri si le-am pus capace de ceara, s-au mai prins scai de bigudiuri si vreo doua trei albine din nuclee. Bigudiurile le-am asezat intr-o cutie de carton.

In timpul calatoriei, spre sfarsit, mi s-au adunat albine pe la geam si , ca sa nu -mi distraga atentia de la condus le-am dat drumul pe geam.

Mi s-a parut ca vad o matca...

Am oprit si m-am uitat in cutie: albinele de acompaniament au ros ceara de la doua bigudiuri, doua gauri perfect rotunde, si au eliberat reginele.   ))/

mmacreanu

:)) azi ma duc sa cumpar niste regine ... o sa tin cont de sfat :d
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cipriene

Citat din: johnysibiu din Iunie 15, 2013, 11:17:22 PM
Astazi am recoltat cinci regine din nucleele de imperechere si am plecat intr-o calatorie de vreo 30 km pana la locul unde am de gand sa fac roii.

Reginele le-am bagat in bigudiuri si le-am pus capace de ceara, s-au mai prins scai de bigudiuri si vreo doua trei albine din nuclee. Bigudiurile le-am asezat intr-o cutie de carton.

In timpul calatoriei, spre sfarsit, mi s-au adunat albine pe la geam si , ca sa nu -mi distraga atentia de la condus le-am dat drumul pe geam.

Mi s-a parut ca vad o matca...

Am oprit si m-am uitat in cutie: albinele de acompaniament au ros ceara de la doua bigudiuri, doua gauri perfect rotunde, si au eliberat reginele.   ))/

eu folosesc apifonda ca dop. chiar si introduse in stup dureaza cca 24-48 ore pana elibereaza matca  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

feerary

Normal, pt transport, se pun cu albina insotitoare si turta.... 

kamy

La fel sa aveti grija vara sa nu puneti matcile pe capacul de tabla incins le prajiti cat ai spune peste!