O ideie pt stupii pe 12 pt iernare

Creat de Marius-ursulakhe, Octombrie 15, 2012, 10:26:25 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Salutare dragi colegi apicultori am si eu o mica intrebare pt dumneavoastra:
-am doi roi care sunt acum stransi pe 4 rame facuti anul acesta unul care sa bezmeticit in luna iuni-iulie si la sfarsitul lui iulie l-am adus la realitate si mai am unul care nu ia mers foarte bine (eu zic ca nici unul nu ia mers prea bine)
-am stupi pe 12 rame cu canal tot dea roata stupului si ma bate gandul sa iernez macar acesti stupi in pat cald(cu ideea de ai trece iarna)
Acum ma adresez voua dragi apicultori dumneavoastra ce mati sfatui ar fi sansele mai mari ca acesti stupi sa treaca iarna daca ias ierna in pat cald?????
P.S.stupii sunt cu fund plin podisir jumate plasa jumate placaj

exarhu

Daca stupii sunt mai slabi pune-i sa ierneze cate 2 in aceeiasi lada pe pat rece cu conditia sa aiba mancare din belsug si sa aiba tratamentele facute la timp. se incalzesc mai bine. Poti sa-i faci sa ierneze si pe pat cald cu specificatia ca daca ii pui pe amandoi in aceeiasi lada trebuie sa mai faci un urdinis pe lateral si sa inclini stupul cu coltul spre sud dar atentie curenti pentru familia care este expusa mai mult spre nord. Dvs alegeti! e o sugestie!
Sanatate si numai bine!
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

exarhu

Dupa parerea mea pe pat cald ierneaza foarte bine o singura familie pt ca are soarele in fata primavara dar pt 2 pe pat cald mai ales ca sunt slabi ???
Eu as opta sa-i iernez pe pat rece in aceeiasi lada pe amandoi. Parerea mea!
A dvs este alegerea, se poate sa nu am dreptate!!!!!
Sanatate si numai bine! :D
:bzz: :bzz: :bzz:
da

liviu sorin

cred ca cel mai bine in pat rece ,doi in lada despartiti de o diafragma etanse,  pusi linga .diafragma sa aiba mai multa caldura.