Intrebare

Creat de Viorelalbinaru, Septembrie 27, 2012, 05:33:22 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

buna seara dragi apicultori  .nu va suparati vreau sa stiu se poate face tratamentul anti varozza la albine mai putin de 7zile intre ele sau nu va multumesc cu mare placere ?

tassevasi

 Normal  e sa faci tretamentul   cu repetare la 7 zile  penteu ca atunci vor esi  si  cei din oua , daca ai  facut control si  tot mai sunt se mai repeta  inca la 7 zile .
   Acum daca tu vrei sa faci la 4 zile cu repetare  ,asta inseamna o intoxicare  mult prea mare pt ele .
  Numai bine

mape 48-petru manea

am facut si din 4 in 4 zile si nu au fost probleme evidente ---daca timpul iti permite fa din 7 in 7 zile

Viorelalbinaru

Bine va multumesc. foarte mult pentru saspuns > sa avei  oseara frumoasa si otoamna pe plac ..¿

MariusApicultura

Eu am facut trei tratamente in luna septembrie si o sa mai fac in oct cel putin doua (la interval de 7zile).

:hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Porfy66

Cu ce te-au suparat in halul asta albinele de trebuie sa le intoxici in halul asta?  :nebun:  :nebun:
Citeste prospectul! Ai facut o evaluare a gradului de infestare cu varoua? Care e concluzia?
:nono:

MariusApicultura

Cand am facut primul tratament am vz ca varoua era pe fundul stupului  :sad: . Am mai vorbit si cu altcineva si a zis sa mai fac la interval de 7 zile, pana nu mai am puiet. Oricum primele 2 tratamente nu au fost facute corespunzator (fiind incepator).
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

morozan simion

buna ziua
va rog sa-mi dati un sfat
am stupii pe 3 randuri iar in fata tandului din fata este un gard din lemn care datorita faptului ca suntem in acest anotimp soarele rasare mai spre sud si la acest rand nu ajunge soarele iar albinele nu ies afara deloc fata de celelalte randuri la care ajung razele soarelui si zboara. intrebarea este daca pot sa-i mut cu un rand mai in spate aprox la 4 m pentru a fi mangaiati si acestia de razele soarelui
multumesc anticipat

desprealbine

poti   putin cate putin daca e vara      sau dintr o data daca e iarna       stii tu  iarna nu e ca vara

pharaonu75

Ii poti muta, insa nu acum, ci mai tarziu... atunci cand temperaturile vor fi mai scazute iar albinele nu au mai iesit din stupi de cateva zile si nici nu vor mai iesi pentru o perioada de 7-10 zile.

Eu am mutat cativa stupi pe aceeasi vatra, la distante de 10-15 metri fata de amplasamentul initial, in conditiile descrise mai sus si nu am avut nici un fel de problema.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

morozan simion

va multumesc de raspuns, in decembrie cand o sa fie minus afara osa-i pun pe randul din spate sa poata prin ianuarie februarie cand e soare sa-si faca zborul de curatare
mii de multumiri

mape 48-petru manea

Citat din: morozan simion din Noiembrie 10, 2012, 09:05:51 PM
va multumesc de raspuns, in decembrie cand o sa fie minus afara osa-i pun pe randul din spate sa poata prin ianuarie februarie cand e soare sa-si faca zborul de curatare
mii de multumiri


le muti cu grija--fara socuri --albinele care cad pe fundul stupului nu se mai ridica la temperaturi joase

morozan simion

exact asa o sa fac
multumesc inca o data
sa auzim de bine

dorindafi

Citat din: morozan simion din Noiembrie 10, 2012, 09:05:51 PM
va multumesc de raspuns, in decembrie cand o sa fie minus afara osa-i pun pe randul din spate sa poata prin ianuarie februarie cand e soare sa-si faca zborul de curatare
mii de multumiri
:hi:  simioane
uite cum zic eu- dupa ce faci noul amplasament urmareshti progniza meteo sa nu treaca temperatura de 13/14 grade timp de 10/12 zile . ai prins momentul le potzi muta fara probleme
shi daca bine-mi amintesc ai stupina in zona de munte ca la mine asha ca shi daca ridica temperatura, asta nu tzine mai mult de una ora timp care nu te afecteaza cu nimic   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

morozan simion

multumesc de sfat, asa o sa fac
sa auzim de bine