Marcare stupi ANZ

Creat de Eugen B, Ianuarie 17, 2018, 07:45:46 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Pana la urma era mai greu sa stau sa sterg o parte sa folosesc alta...

Am intors placuta pe dos unde nu e scris nimic. Am scris cu un marker negru codul si numarul si cu asta basta.
Pe o fata au ramas numerele vechi - pe fata care va ramane vizibila sunt numerele noi.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

roi_ag

Problema este ca trebuie scris direct pe stup si nu pe o placuta prinsa pe stup.

bucovineanu

Nu mai este valabila marcarea stupilor cu placute. Din cauza faptului ca s-au facut multe fraude , placutele se pot muta foarte usor de pe un stup pe altul, s-a trecut la marcarea direct pe corpul stupului prin inscrierea codului prin vopsire sau pirogravare. S-a luat aceasta masura tocmai pentru a se incerca prevenirea fraudelor.

cipik

Si s-a reusit, cu siguranță. Cat de greu este dai una-doua mâini de vopsea peste numar si daca tot se cunoaste se șlefuiește fata cu numărul si dupa aia vopsea. Cu pirogravarea parca este mai sigur dar nu vreau sa dau ideii.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mmacreanu

Citat din: cipik din Ianuarie 27, 2018, 06:29:56 AM
Si s-a reusit, cu siguranță. Cat de greu este dai una-doua mâini de vopsea peste numar si daca tot se cunoaste se șlefuiește fata cu numărul si dupa aia vopsea. Cu pirogravarea parca este mai sigur dar nu vreau sa dau ideii.

la fel de bine se pot cumpara cutii pe care sa pui ce cod vrei!!! dar tipic romanului, ne gandim numai ca altu fura!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

nu cred ca lumea isi va slefuii stupii aiurea
oricum si cu marcarea asta nu cred ca va fi mare branza, dar vom vedea

cornelioandanciu

Oare ce nastrusnicii vor mai nascoci urmatorii care vor veni la putere ? Iar dupa ei altii care vor mai veni ? S..a.m.d.  .Eu cred ca a inebunit lumea !
Va salut.

romikele

Cand stai departe de masa discutiilor/negocierilor cu autoritatile. e usor sa debitezi tot soiul de presupuneri.
Sistemul vechi era greoi, neeconomic si mai mult incurca.
Acum ca s-a simplificat semnificativ, asemanator cu a altor tari mult mai evoluate, tot nu e bine.  D-zeu sa va mai inteleaga.


cornelioandanciu

Eu sunt pentru identificarea stupinelor, dar treaba asta se poate face si la primarie, unde se gaseste registrul agricol in care sint inscrisi stupii . Ca tot autoritati sint si cei din primarie. Apoi nu au decat sa regleze ei treburile mai departe, sa raporteze cate stupine au inregistrate. S-ar elimina astfel o gramada de birocrati, care ar putea fi mai utili pentru societate in alte domenii, de exemplu sa munceasca in agricultura !
Va salut.

Aurel

Citat din: cornelioandanciu din Ianuarie 28, 2018, 10:16:19 AM
Oare ce nastrusnicii vor mai nascoci urmatorii care vor veni la putere ? Iar dupa ei altii care vor mai veni ? S..a.m.d.  .Eu cred ca a inebunit lumea !
Nastrsniciile vor fi cele pe care le vor sugera tot specilisti din breasla.

stefanm

Citat din: cornelioandanciu din Ianuarie 28, 2018, 01:11:39 PM
Eu sunt pentru identificarea stupinelor, dar treaba asta se poate face si la primarie, unde se gaseste registrul agricol in care sint inscrisi stupii . Ca tot autoritati sint si cei din primarie. Apoi nu au decat sa regleze ei treburile mai departe, sa raporteze cate stupine au inregistrate. S-ar elimina astfel o gramada de birocrati, care ar putea fi mai utili pentru societate in alte domenii, de exemplu sa munceasca in agricultura !
Aveti perfecta dreptate,o lunga perioada nu am fost in nicio evidenta dar peste tot cer Certificat de producator . M-am inscris la primaria din comuna apoi am mers la DSVSA, apoi la Oficiul Judetean de Zootehnie ( ptr numar de stupina), la ACA (aici nu e obligatoriu- te poti inscrie in orice asociatie vrei). Cred ca daca lucrurile ar sta asa cum ar trebui ar fi de ajuns sa facem doar un drum la primarie ,inscriere si gata.OJZ poate sa solicite evidenta si sa centralizeze datele dar ...
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Kov iulian

Citat din: romikele din Ianuarie 28, 2018, 10:49:41 AM
Cand stai departe de masa discutiilor/negocierilor cu autoritatile. e usor sa debitezi tot soiul de presupuneri.
Sistemul vechi era greoi, neeconomic si mai mult incurca.
Acum ca s-a simplificat semnificativ, asemanator cu a altor tari mult mai evoluate, tot nu e bine.  D-zeu sa va mai inteleaga.

Eu m-am inregistrat chiar in penultima zi si am mai convins si alti 3 sa o faca. :) :)
Am printat documentele le-am aratat cum se completeaza apoi le-am scanat cu un scaner portabil si le-am trimis prin email de pe telefon.
Imi mai lipseste o imprimanta portabila si sunt complet autonom. Fac munca de secretar si pe camp . :) :)

Scanerul l-am luat la reducere cu 100 de lei:  https://www.spy-shop.ro/scanner-portabil-a4-easyscan.html

romikele

Primariile nu au personal suficient sa faca si controale in teren, unii functionari nu stiu nici macar de unde se deschide un computer.
La cate primarii sunt in tara, cine poate centraliza atata informatie?
OJZ-uri sunt exact cate judete, acestea sunt interconectate la un sistem informational cu un soft specializat, iar Romania trebuie sa comunice in timp foarte scurt nr. de familii inregistrate, deoarece valoarea ajutoarelor depinde strict de acesta.
Asa ca mai lasati povestea asta cu primariile, promovata de ROMAPIS...

stefanm

cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

romikele

Problemele reale ale apiculturii sunt altele, fara legatura cu modul de identificare.
Acum, cand totul se poate face de pe scaun din fata monitorului, cu un efort infinit mai mic decat suma postarilor de pe forumuri sau grupuri si grupulete de pe facebook ori din alte locuri, nu identificarea trebuie sa ne preocupe.
Problemele adevarate sunt multe si n-au fost prezentate corect si ferm de reprezentanti alesi sau autoproclamati, in fata factorilor de decizie.