turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Cat costa ambalajele mari - IBC-ul sau butoiul de 170 kg?
La ce cantitate livrati la stupina ? Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Teoapis

Citat din: Ubimedia din Ianuarie 29, 2016, 09:18:39 AM
Am revenit cu site-ul.. este acu pus in functiune www.hrana-albine.ro in curand se vor adauga mai multe produse

:cu plăcere:
TRANSPORT????????????

mmacreanu

Citat din: ciucur din Ianuarie 29, 2016, 01:00:40 PM
Cat costa ambalajele mari - IBC-ul sau butoiul de 170 kg?
La ce cantitate livrati la stupina ? Multumesc.

SIROP FRUCTOZA 42%
Continut fructoza: 42%, continut polizaharide aprox 90%
Origine: Ungaria
Pret: pet 13kg, 2,8 lei/kg
Pret: butoi 170kg  2,4 lei/kg

Pret:IBC 1300kg : 1,86 lei/kg
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

albinasebes

ati folosit careva proteina din lapte la turte? cum se comporta?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Mihai Sergiu

Dupa tabelul pus de Dl Bistriteanul cred, pentru a avea 13% proteina in compozitie ar trebui sa pun la un 1kg de miere 500g polen. Nu este prea mult polen?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Ubimedia

LAPTE PRAF DEGRESAT
Grasime maxima: 1,5% continut proteina animala: 34-36%
Origine: Franta / Polonia
Pret: sac 25kg, pret per kg 14 lei
Sac 5kg, pret per kg 15lei
Laptele praf degresat pentru utilizarea in apicultura este laptele praf pentru uz uman. Are un continut proteic de minim 34% proteina animala. Avantajul proteinei de origina animala este metabolizarea completa a acesteia de catre albina. Spre deosebire de laptele praf pentru vitei ce contine proteina din zer si grasimi vegetale, laptele praf cu proteina animala se omogenizeaza usor si are un gust si miros caracteristic laptelui pentru consumul uman.


SIROP FRUCTOZA 42%
Continut fructoza: 42%, continut polizaharide aprox 90%
Origine: Ungaria
Pret: pet 13kg, 2,8 lei/kg
Pentru pret la butoi 170kg  sau IBC 1300kg : 1,86 lei kg
Dintre toate polizaharidele, randamentul cel mai ridicat il are fructoza. In varianta lichida, procentul cel mai ridicat de fructoza il regasiti in siropul de fructoza 42%. Acesta contine deasemenea apa in proportie aproximativa de 10% si diferenta pana la 100% alte polizaharide. Concentratia diverselor polizaharide pot da diferente de culoare sau diferente de punct de cristalizare intre diverse loturi de produs. Siropul de fructoza are o vascozitate mai mica decat glucoza lichida dar din pacate, pe sezonul rece, continutul de dextroza din polizaharide face ca aceasta sa cristalizeze fiind necesara depozitarea acesteia la temperaturi de peste 15grdC pentru o manipulare usoara.


Proteina din Lapte:
Continut proteic 80%
Origine: Franta
Ambalaj: sac 5kg, pret: 42 lei/kg
Intrucat proteina metabolizeaza doar proteina animala si majoritatea apicultorilor experimentati doresc sa reduca continutul de lactoza din turta proteica, provenit din utilizarea laptelui pref, venim in sprijinul acestora cu proteina izolata din lapte. Aceasta care un continut proteic de 80%. Este destinata exclusiv apicultorilor experimentati care doresc un randament crescut si necesita recalcularea retelor turtei proteice in functie de noua concentratie de proteina (80%)


Pentru mai multe detalii sunati va rog.
Tel: 0744350001



Mihai Sergiu

Nu face nimeni turte cu polen?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

ionel07196555

Citat din: Ubimedia din Februarie 08, 2016, 10:04:37 AM
LAPTE PRAF DEGRESAT





Proteina din Lapte:
Continut proteic 80%
Origine: Franta
Ambalaj: sac 5kg, pret: 42 lei/kg
Intrucat proteina metabolizeaza doar proteina animala si majoritatea apicultorilor experimentati doresc sa reduca continutul de lactoza din turta proteica, provenit din utilizarea laptelui pref, venim in sprijinul acestora cu proteina izolata din lapte. Aceasta care un continut proteic de 80%. Este destinata exclusiv apicultorilor experimentati care doresc un randament crescut si necesita recalcularea retelor turtei proteice in functie de noua concentratie de proteina (80%)


Pentru mai multe detalii sunati va rog.
Tel: 0744350001
Poate scrieti aici si ce contine aceasta proteina .
Ceva cazeina ?

gore

Turte proteice cu polen:
   - 800 ml (un borcan) de ceai de pelin foarte concentrat - 2,3 kg miere (2 borcane) ;- 10 kg zahar pudra (apifort) ; - 2-4 kg polen (pisat in amestec cu zahar pudra in proportie de 2 parti polen la o parte zahar) ; Turtele proteice se prepara astfel :
- se incalzeste mierea cu ceaiul htr-un vas mare plin  se lichefiaza si se amesteca bine ; se introduce zaharul in mod progresiv si se amesteci pina se dizolva si se omogenizeaza ; - se intrerupe focul si se introduce polenul amstecind pina se omogenizeaza bine ;
- se toarna compozitia in forme construite de noi, de dimensiunile unei coli de hirtie, forme avind grosimea de 10-12 mm5 - dup5 aproximativ 20-25 minute, turtele se racesc si se pot impacheta se pune la pastrat pina la folosire.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dany 1

Citat din: Mihai Sergiu din Februarie 08, 2016, 08:49:32 PM
Nu face nimeni turte cu polen?

Nu  face  nimeni  turte  fara  polen?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

mmacreanu

Citat din: dany 1 din Februarie 11, 2016, 01:29:28 PM
Citat din: Mihai Sergiu din Februarie 08, 2016, 08:49:32 PM
Nu face nimeni turte cu polen?

Nu  face  nimeni  turte  fara  polen?

ai mai jos retete pentru turte proteice fara polen!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B


ciucur

Azi am pus la 'fezandat' 3 kg polen cu 2 kg de miere si jumate de litru de protofil.
O sa folosesc amestecul impreuna cu 2 kg lapte praf degresat, 1 kg drojdie de bere, Startovit, Apicomplex si Apifonda in loc de zahar farin.
Eu folosesc in jur de 10 % proteina in turta.
Am folosit aceasta compozitie si anul trecut si albinele au luat bine turta proteica.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Compozitia finala se poate administra direct pe speteaza sau doar in punga?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Bistriteanul

Citat din: Mihai Sergiu din Februarie 07, 2016, 02:02:53 PM
Dupa tabelul pus de Dl Bistriteanul cred, pentru a avea 13% proteina in compozitie ar trebui sa pun la un 1kg de miere 500g polen. Nu este prea mult polen?

Mihai, daca consideri ca polenul are 20% proteina atunci, cele 500 de grame de polen contin 20x5=100grame de proteina.
Cele 100 de grame de proteina daca le raportam la cantitatea totala de turta (1500 grame) rezulta ca procentul de proteina al turtei este de 6.7%.  In realitate este ceva mai mare pentru ca mierea contine si ea polen.
Daca doresti sa obtii un procent de 13% va trebui ca la 1kg de miere sa adaugi 1.8kg de polen. Pare mult dar vei vedea ca mierea asimiliaza multa materie uscata (polen) pina cand vei obtine un amestec de consistenta dorita (turta).

In fisierul excel postat de mine probabil nu ai sters cantitatile de lapte sau soia si deaceea ti-a dat un alt procent.

Turta numai cu polen nu cred ca foloseste foarte multa lume pentru ca pretul inlocuitorilor de proteina (lapte praf, drojdie...) este mult mai mic decat al polenului. Inlocuitorii au procent mai ridicat de proteina decat polenul si deaceea se pot introduce in cantitati mai reduse decat polenul. Desigur polenul este net superior oricarui inlocuitor.


Adaugarea la turta a polenului in cantitate de macar 10% din cantitatea totala de inlocuitori, face ca turta sa fie mult mai repede luata, mult mai atractiva si cu efecte mult mai bune. Nimic nu se compara cu polenul.


Polenul sa fie macinat, laptele praf de exemplu trebuie sa fie bine sfarimitat sa nu ramina cocolase in turta pentru ca cocoloasa aceea de lapte nu va fi luata, turta sa nu fie foarte tare, sa nu fie uscata, trebuie sa fie de consistenta maleabila gen plastelina.
Turta se pune in pungi intepate catre partea de jos (inspre albine).
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum