turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: NiKoN din Martie 04, 2015, 01:26:26 PM
Acum depinde si ce vecini ai. La mine sunt in jur de 150 de familii intr-un km patrat, prin urmare o astfel de hranire nu ar renta din punct de vedere economic, igienic, etc. .

//..cum dau turte proteice in stup nu stiu cit mai este eficienta si administrarea de faina de soia in aer liber sa care albinele...  dar este chestia ca ma bucur eu cind vad cum albinele se scalda in aceea faina si cara cu frenezie la stupii lor. Este ceva mai mult de incarcat moralul apicultorului.

roi_ag

Si eu cred ca nu mai are rost sa dai faina de soia in aer liber daca dai in turte, plus ca nu am vazut albina cu grauncioare de polen ci numai tavalite prin faina !

stefan1

Citat din: machi33 din Martie 06, 2015, 11:04:09 AM
Citat din: stefan1 din Martie 04, 2015, 01:42:14 AM
  Albinele sunt specializate in consumul de polen si tubul lor digestiv e capabil sa desfaca grauncioarele de polen ca sa le foloseasca continutul. Se zice ca si oamenii, in special copiii, pot sa descompuna in tubul digestiv invelisul grauncioarelor de polen. La oamenii maturi insa aceste mecanizme de digestie se mai degradeaza si parte din polenul consumat nu mai poate fi procesat si se elimina in scaun. Deea e mai buna pastura decat polenul si deea aceasta recomandare a unei fermentari lactice a polenului inainte de consum (uman).
albinele consuma polen dar dupa ce il transforma in pastura prin amestecarea lui cu o secretie care in timp dizolva capsula(invelisul) grauntelui de polen.este important de stiut cat timp trebuie pastrat amestecul polen- iaurt pt a fi sigur ca reactia a avut loc si este bun de consum

  Am mai auzit treaba asta, dar cred ca e o impresie gresita. Albinele consuma cu maxima placere polenul crud si il proceseaza fara probleme. Poate ati vazut doice care ies chiar la urdinis si consuma pe loc grauncioarele de polen pierdute de culegatoare. Deci nu le cara sa le puna la macerare. Pe de alta parte se stie ca in primavara, si din lipsa de alt propolis, albinele fac un fel de propolis din invelisul grauncioarelor de polen, care nu este digerabil, este regurgitat, amestecat cu alte secretii si folosit ca propolis in stup.
  De fapt primavara, cand culesul de polen este redus, nu o sa vezi in stup rezerve de polen proaspat, doar cantitati infime (oricum initial polenul este depus in celule pentru a elibera culegatoarea, dar apoi este repede consumat de catre doici. Iarasi este vizibil ca la inceperea culesului de polen incep sa creasca immediat suprafetele de puiet, nu cu decalajul de cel putin o saptamana necesar fermentarii lactice a polenului in celule.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ubimedia

Vreau sa listez si eu cateva produse pentru cei interesati.


LAPTE PRAF DEGRESAT
Grasime maxima: 1,5%  continut proteina animala: 34-36%
Origine: Franta / Polonia
Pret: sac 25kg, pret per kg 16 lei
Sac 5kg, pret per kg 17 lei

Laptele praf degresat pentru utilizarea in apicultura este laptele praf pentru uz uman. Are un continut proteic de minim 34% proteina animala. Avantajul proteinei de origina animala este metabolizarea completa a acesteia de catre albina. Spre deosebire de laptele praf pentru vitei ce contine proteina din zer si grasimi vegetale, laptele praf cu proteina animala se omogenizeaza usor si are un gust si miros caracteristic laptelui pentru consumul uman.

SIROP FRUCTOZA 42%
Continut fructoza: 42%, continut polizaharide aprox 90%
Origine: Ungaria
Pret: pet 13kg, 2,8 lei/kg
Pentru pret la butoi 180kg sau IBC 1300kg va rog sunati la:

Dintre toate polizaharidele, randamentul cel mai ridicat il are fructoza. In varianta lichida, procentul cel mai ridicat de fructoza il regasiti in siropul de fructoza 42%. Acesta contine deasemenea apa in proportie aproximativa de 10% si diferenta pana la 100% alte polizaharide. Concentratia diverselor polizaharide pot da diferente de culoare sau diferente de punct de cristalizare intre diverse loturi de produs. Siropul de fructoza are o vascozitate mai mica decat glucoza lichida dar din pacate, pe sezonul rece, continutul de dextroza din polizaharide face ca aceasta sa cristalizeze fiind necesara depozitarea acesteia la temperaturi de peste 15grdC pentru o manipulare usoara.
Proteina din Lapte:
Continut proteic 80%
Origine: Franta
Ambalaj: sac 5kg, pret: 42 lei/kg

Intrucat proteina metabolizeaza doar proteina animala si majoritatea apicultorilor experimentati doresc sa reduca continutul de lactoza din turta proteica, provenit din utilizarea laptelui pref, venim in sprijinul acestora cu proteina izolata din lapte. Aceasta care un continut proteic de 80%. Este destinata exclusiv apicultorilor experimentati care doresc un randament crescut si necesita recalcularea retelor turtei proteice in functie de noua concentratie de proteina (80%)

Tel: 0758 030 913
E-mail: [email protected]


dan sebastian

Aveti si un site unde se regasesc produsele?
La targuri apicole participati?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ubimedia

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 12, 2016, 02:23:30 PM
Aveti si un site unde se regasesc produsele?
La targuri apicole participati?
Site-ul e in constructie.
Saptamana aceasta cel tarziu va fi gata si pot fi comandate produsele online.

La targuri nu participam

Dan Pașca


romikele


mircea_tm_gt

Citat din: Ubimedia din Ianuarie 12, 2016, 02:03:43 PM
Vreau sa listez si eu cateva produse pentru cei interesati.


LAPTE PRAF DEGRESAT
Grasime maxima: 1,5%  continut proteina animala: 34-36%
Origine: Franta / Polonia
Pret: sac 25kg, pret per kg 16 lei
Sac 5kg, pret per kg 17 lei

Laptele praf degresat pentru utilizarea in apicultura este laptele praf pentru uz uman. Are un continut proteic de minim 34% proteina animala. Avantajul proteinei de origina animala este metabolizarea completa a acesteia de catre albina. Spre deosebire de laptele praf pentru vitei ce contine proteina din zer si grasimi vegetale, laptele praf cu proteina animala se omogenizeaza usor si are un gust si miros caracteristic laptelui pentru consumul uman.

SIROP FRUCTOZA 42%
Continut fructoza: 42%, continut polizaharide aprox 90%
Origine: Ungaria
Pret: pet 13kg, 2,8 lei/kg
Pentru pret la butoi 180kg sau IBC 1300kg va rog sunati la:

Dintre toate polizaharidele, randamentul cel mai ridicat il are fructoza. In varianta lichida, procentul cel mai ridicat de fructoza il regasiti in siropul de fructoza 42%. Acesta contine deasemenea apa in proportie aproximativa de 10% si diferenta pana la 100% alte polizaharide. Concentratia diverselor polizaharide pot da diferente de culoare sau diferente de punct de cristalizare intre diverse loturi de produs. Siropul de fructoza are o vascozitate mai mica decat glucoza lichida dar din pacate, pe sezonul rece, continutul de dextroza din polizaharide face ca aceasta sa cristalizeze fiind necesara depozitarea acesteia la temperaturi de peste 15grdC pentru o manipulare usoara.
Proteina din Lapte:
Continut proteic 80%
Origine: Franta
Ambalaj: sac 5kg, pret: 42 lei/kg

Intrucat proteina metabolizeaza doar proteina animala si majoritatea apicultorilor experimentati doresc sa reduca continutul de lactoza din turta proteica, provenit din utilizarea laptelui pref, venim in sprijinul acestora cu proteina izolata din lapte. Aceasta care un continut proteic de 80%. Este destinata exclusiv apicultorilor experimentati care doresc un randament crescut si necesita recalcularea retelor turtei proteice in functie de noua concentratie de proteina (80%)

Tel: 0758 030 913
E-mail: [email protected]

va salut! rugamintea mea, probabil ca este rugamintea si a celorlalti colegi, apicultori, sa ne prezentati un buletin de analiza! sirop + lapte praf!  multumesc.

Dan Pașca

Voi ati gasit produsele pe sait?!  Mie imi zice va nu e nimic pe fond,cand deschid ferestrele de pe saitul respectiv...

Ubimedia

Nu acela este site-ul si am spus ca este in constructie. Saptamana viitoare va fi pus online.

bio


Ubimedia

#162
LAPTE PRAF DEGRESAT



SIROP DE FRUCTOZA

G. Iulian

Ia uite ce am in oras si nu stiam. Bine v-am gasit, va vizitez in curand.  :hi:

mmacreanu

am tot cautat prin aceste pagici o reteta de turta proteica fara polen si miere ... are cineva sa-mi dea ceva bun?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.