turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

mircea_tm_gt

pffffff.... ))/    , atunci...tot de pe planeta asta ii poluat, modificat genetic etc.., "bio" a disparut din peisaj...

Eugen B

Daca gasesti seminte nemodificate si te duci undeva pe o insula sau pe munte undeva tot nu garantez ca va fi bio. Poluarea din cate stiu eu este in toata lumea, si la poli s-au gasit in aer si in gheata tot felul de compusi chimici. Mai ales ca se stropeste la greu si nu numai, poluarea va tot avansa.

MOTANUL

Nu este chiar asa. Au spus la curs ca au vandut cei de la ACA niste miere in franta.(pana aici nimic deosebit).

Si cumparatorul a vrut sa vada de ce mierea testata suplimentar de ei era atat de buna (un anumit lot - nu toata);
Si evident mierea respectiva era de la un apicultor izolat intr-o localitate de munte din Romania cu fanete si pasuni. (nu foloseau ierbicede & Co).

Si-au raspuns la intrebare (de ce este mierea buna) dar au plecat nemultumiti ca nu erau usor replicabile conditiile de acolo.
(nu erau monoculturi, nu era productie - nu era o reteta speciala). Era un mod de trai si de apicultura traditionala.

Interventia omului era minima si de asta era biodiversitate, flora spontana, calitate. Adica mierea buna nu a fost de la cine stie ce institut sau stupina de elita; sau de la vreo matca produsa stiintific si/sau artificial.

Punctul meu de vedere este ca prin stimulari, indopari si tratamente albinele vor avea de suferit pe termen lung. Nu mai zic de ierbicidari, insecticide, etc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Nu zic ca nu avem miere buna. Dar iti garantez ca si acolo este poluare. Ca este poluare f mica e partea a 2a. Daca nu ma crezi fa cercetari. Daca la polul nord sunt urme de chimicale fi sigur ca sunt si la noi la deal.

MOTANUL

Eu nu am zis ca exista o zona cu poluare zero.

Am zis ca dintre o miere facuta intr-o zona in care de sute de ani nimeni nu a folosit erbicide sau ingrasaminte artificiale si una facuta dintr-o monocultura (rapita, floarea soarelui) unde de la inceput pana la sfarsit totul este modificat artificial in sensul cresterii productiei este o mare diferenta de calitate. Evident in favoarea primeia.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Bistriteanul

#95
Am facut un fisier in Excel in care va puteti calcula procentul de proteina din turta. Aveti posibilitatea sa jonglati cu produsele si cantitatile utilizate astfel incat sa obtineti procentul de proteina  dorit.

Sper sa fie de folos.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

mircea_tm_gt

chiar ma ajuta...multumesc!

roi_ag

Citat din: mircea_tm_gt din Februarie 02, 2015, 09:38:54 AM
Citat din: un OM din Ianuarie 31, 2015, 10:20:00 PM
Pe situl recomandat nu am regasit faina de soia.

nu scrie daca acest produs provine din OMG sau nu ?!!! daca ati cumparat de la ei, ce v-a spus? ii modficata genetic sau nu? multumesc
Pe eticheta scrie  Tara de origine:Serbia si Nu contine organisme modificate genetic dar nu am eu
scula de fotografiat

D006

cine garanteaza ca nu este OMG ?

mircea_tm_gt

pfffff...am facut comanda din doua locuri de faina de soia. Primul colet era faina de soia de la SOLARIS, al 2-lea  faina de soia de mai sus.....O DIFERENTA URIASA intre cele doua produse, FOARTE MARE......

cel de la SOLARIS....gust specific de soia, laptos, culoaare specifica soia

cel de la DEPAL...groaznic, miros de menta, gust putin mentolat, fara gust, parca nu are nimic grasime...

Eugen B

Cunosc firma solaris. Este o firma naturista din bucuresti foarte seriosa. Probabil ca de la solaris ai luat-o putin mai scumpa , dar cred ca sa meritat.

mircea_tm_gt

da, DEPAL ...8.06 LEI KG

       SOLARIS  13 LEI

Eugen B

Ai grija ce cumperi, idea este ca daca dam mancare la albine, sa o si dam de caliatate. Apropo de ce zice Dragos, ca cine garanteaza ca nu este OMG. Eu am citit la facultate niste studii stiintifice facute prin 2009-2011 , nu stiu anul exact, dar atunci erau peste 60% din culturile din lume de soia modificate genetic  si erau in crestere. Banuiesc ca acuma e pe undeva pe la 80%, dar fiti siguri ca aia nemodificata nu vine la noi in tara.

mircea_tm_gt

vor primi o turta proteica dupa 10-15 februarie, in functie de temperatura...ii ultima data cand mai umblu prin ele cu soia, drojdie, lapte....voi face doar cu polen congelat!

oroles

OMG sau organisme transgenice sunt organisme care arata identic cu originalul, insa au gene de la alte organisme. De exemplu, unele specii de soia pot avea gene de la grau, porumb sau fasol. Scopul este cresterea productiei si rezistenta fata de boli si daunatori.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani