Veninul albinelor previne răspândirea HIV?

Creat de romikele, Martie 10, 2013, 02:57:31 PM

« precedentul - următorul »

romikele

CitatAnumite substanţe din veninul albinelor ar putea contribui la stoparea răspândirii în organism a HIV, virusul care declanşează SIDA, au anunţat oamenii de ştiinţă din Statele Unite, informează dailymail.co.uk.

SURSA

Adrian Vasile

Oamenii de stiinta s-au declarat entuziasmati de aceasta descoperire si considera ca au facut un pas important in procesul de obtinere a unui gel care sa opreasca raspandirea in organism a virusului HIV.
Substanta din veninul de albina, melitina, distruge virusul prin strapungerea invelisului protector al acestuia.

Adrian Vasile

Anumite substante din veninul albinelor ar putea contribui la stoparea raspandirii in organism a HIV, virusul care declanseaza SIDA, au anuntat oamenii de stiinta din Statele Unite. Toxinele din veninul acestor insecte pot distruge virusul, fara sa afecteze celulele din jurul acestuia, informeaza dailymail.co.uk.

Oamenii de stiinta s-au declarat entuziasmati de aceasta descoperire si considera ca au facut un pas important in procesul de obtinere a unui gel care sa opreasca raspandirea in organism a virusului HIV.
Substanta din veninul de albina, melitina, distruge virusul prin strapungerea invelisului protector al acestuia.

Savantii de la Washington University School of Medicine au inserat aceasta toxina in nanoparticule, inzestrate cu un fel de "amortizoare", pentru a impinge celulele sanatoase atunci cand se ciocnesc de acestea.

Dar, atunci cand virusul HIV, care are dimensiuni mult mai mici, intra in contact cu ele, el se strecoara intre doua astfel de "amortizoare" si este imediat atacat de catre toxina.

Medicul Joshia L. Hood, coordonatorul studiului, considera ca aceasta toxina va putea fi folosita la fabricarea unui gel vaginal care sa impiedice raspandirea HIV in organism.
Cele mai multe dintre medicamentele actuale incetinesc dezvoltarea virusului, insa veninul de albina il ataca si il distruge complet, prevenind astfel infectarea organismului.Sursa e http://www.emaramures.ro/stiri/79474/DESCOPERIRE-Veninul-albinelor-ar-putea-preveni-raspandirea-HIV-

Kiwi Bee

Se pare ca nui nimic nou.
Nu vor sa vindece, vor doar sa previna deci sa cumperi si sa cumperi si sa cumperi si iar sa cumperi gelul sau sub ce forma va fi comercializata. Ca doar nor dezvolta ceva ce vindeca si dupa aceea nu mai cumperi, dar daca cumperi pina la sfirsitul vietii ......
Si sa vezi cum prostitutia devine o industrie si mai mare.

Si cu copiii care au primit acest virus involuntar ce se va intimpla?

Ei , ce stiu eu un muritor sin suburbia fara nume.... mai bine ma duc sami incarc bateriile pt colectotul de venin.

Adrian Vasile

Cred ca mute remedii au pwntru multe lucruri dar de ce sa le scoata pe piata cand putem muri de cancer si de altele ,si asa suntem prea multi pe pamant.

kissi

Citat din: Kiwi Bee din Martie 13, 2013, 01:02:13 AM
Se pare ca nui nimic nou.
Nu vor sa vindece, vor doar sa previna deci sa cumperi si sa cumperi si sa cumperi si iar sa cumperi gelul sau sub ce forma va fi comercializata. Ca doar nor dezvolta ceva ce vindeca si dupa aceea nu mai cumperi, dar daca cumperi pina la sfirsitul vietii ......
Si sa vezi cum prostitutia devine o industrie si mai mare.

Si cu copiii care au primit acest virus involuntar ce se va intimpla?

Ei , ce stiu eu un muritor sin suburbia fara nume.... mai bine ma duc sami incarc bateriile pt colectotul de venin.

La fel am spus si , scuze ca te citez, dar pe un alt forum, veninul il ajuta pe cel ce lucreaza direct cu albina , nu prin alifii

Adrian Vasile

Inca o data produsele apicole ne scot din r........t ,ar trebui lumea sa se intoarca la produsele naturale.
Anumite substante din veninul albinelor ar putea contribui la stoparea raspandirii in organism a HIV, virusul care declanseaza SIDA, au anuntat oamenii de stiinta din Statele Unite. Toxinele din veninul acestor insecte pot distruge virusul, fara sa afecteze celulele din jurul acestuia, informeaza dailymail.co.uk.
Cele mai multe dintre medicamentele actuale incetinesc dezvoltarea virusului, insa veninul de albina il ataca si il distruge complet, prevenind astfel infectarea organismului.