"NU UITATI ALBINELE MOR IN MARTIE" _BATRANUL

Creat de doru AN2, Martie 02, 2012, 07:41:20 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Fratele Ionut de la manastirea Movilita fiind intrebat de Lorant de aceasta problema la rindul sau a intrebat "Tu ce ai prefera ? sa te caci pe tine de mincare sau sa mori de foame??? "  %%-

costelgeorgel

Salutare tuturor.

Grea luna este martie cu atit mai mult in acest an dupa ce a fost in februarie.
Si ai mei ar fi in stare sa manance si folia in care pun turtele. Este inca destul de frig noaptea -12 miercuri spre joi si tot pe acolo in celelalte zile.
Chiar daca in anii trecuti nu am avut pierderi    si am facut lucrarile de toamna cam la fel anul acesta sau cam dus 10% din efectiv.
Sper ca macar de acum in colo sa tin lucrurile sub control.
Atazi la majoritatea dintre ei  le-am pus o rama cu miere peste cuib iar deasupra folia.SPER sa fi procedat bine



johnysibiu


cristi ciuc

Citat din: POSTASUL din Martie 08, 2012, 08:17:06 PM
Citat din: pharaonu75 din Martie 08, 2012, 08:08:35 PM
Iarna asta Bucovina a fost polul frigului in Romania!
corect Dane  , in aceasta iarna Bucovina a fost centrul  polului nord , poate sa confirme si Cristi de la Ciuc
De când am albine urmăresc cu regularitate evoluţia vremii.
Am observat în februarie temperaturile mai mici din Bucovina şi nord-estul ţării în comparaţie cu cele de la Ciuc.
Dar acum la Ciuc, au fost 2 zile consecutiv temperaturi sub - 20 grade.
Un roi ţinut într-un orizontal a murit. I-am dat mâncare, dar nu cât am crezut eu că poate să consume. Problema e că avea pete pe ziarele de la împachetare dar şi pe ramele goale de după diafragmă. Încă stau în dubiu dacă să ard şi ramele de după diafragmă.
Ceilalţi stupi arată bine. Le-am completat rezervele de hrană şi de acum să vedem ce are de gând vremea.
Numai bine.

Adrian Roman

dragi colegi forumisti, atentie la grosimea plasticului pungilor, ca am patit-o in urma cu doua saptamani.Am cumparat pungi la sul, produse in China, ULTRA SUBTIRI, si cand sunt intepate sau roase de albine, se rup de tot si imediat. Turta proteica pe care am pus-o, ajungand la temperatura de deasupra ramelor, s-a inmuiat si a curs...fiecare paguba e o lectie pe care nu o mai uiti ! :nod:

totalmarit

va salut,abia ieri a fost prima zi cu zbor de curatire mai intens din decembrie cred,iar azi ninge ca si in februarie ma dispera ca nu pot sa completez cu siropuri proteice-asta e mai asteptam.
Marin de Lapusel

dorindafi

de unde eshti shi ghemul de albine pe unde-shi face socotelile  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

totalmarit

Salut,sunt de langa Baia Mare Lapusel iar ghemul este sus ,multe sau mutat la margine langa diafragma dar le-am dat ceva apifonda si zahar candi dar lau cam papat,daca maine nu ninge am sa pun sirop in pungi si le servesc cucoanelor pe rame.
Nu se incalzeste pe aici numai de joi-vineri si atunci va fi vant puternic,asta e astept.
Marin de Lapusel

johnysibiu

Nu te baga cu sirop, mai ales la punga! Incearca ceva mai solid ca si consistenta.

dorindafi

,multe sau mutat la margine langa diafragma dar le-am dat ceva apifonda si zahar candi dar lau cam papat,

        daca s-au mutat acolo nu-i o problema
are hrana shi e mai cald.  lau carat  in celule asha ca stai linishtit cateva zile  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

Citat din: Bătrânul din Martie 10, 2012, 08:28:53 AM
Fratele Ionut de la manastirea Movilita fiind intrebat de Lorant de aceasta problema la rindul sau a intrebat "Tu ce ai prefera ? sa te caci pe tine de mincare sau sa mori de foame??? "  %%-

tare de tot, imi place! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
azi discutam cu un coleg de breasla si-mi spunea ca ar fi bine sa incep sa pun ceva protofil pe hrana care-o administrez. cam asta ar fi perioada in care nosema poate provoca pierderi avand in vedere lipsa zborului de curatire. :hi:
voi ce spuneti?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristi ciuc

Două dintre familiile la care nu le dădeam nicio şansă să supravieţuiască după ce si-au micşorat efectivul şi au avut pătate toate ramele pe timpul iernii şi-au revenit miraculos.
Cu celelalte am procedat altfel: am unificat şi am folosit ramele bune.
Este drept că le-am dat protofil şi nosestat.
Dar..., repet, acum arată extraordinar, au curăţat singure ramele (atât lemnul cât şi celulele).
Mă străduiesc să le înlocuiesc, în timp toate ramele, însă mă gândesc că dacă rămân rame neschimbate şi pereţii stupului afectaţi din iarna trecută, boala ar putea recidiva în iarna următoare, când vor fi imobilizate în ghemul de iernare.
Ce credeţi?

cipriene

ramele le poti schimba, iar stupii ii poti flamba. oricum albinele stiu singure ce este mai bine pentru ele si in consecinta actioneaza ca atare.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mosunick

Stie cineva cum se curata ramele cu faguri murdari de nosema?
Se trec direct la reformat?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Daca e murdara numai sipca de sus se curata prin razuire. Daca e murdarita si suprafata ramei se topeste.