Acoperisul stupului.

Creat de pngflorin, Octombrie 14, 2007, 04:15:05 PM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Stupii orizontali pe care ii i-am sunt inveliti cu tabla galvanizata de 0,35.
Atunci cand ploua, tabla suna f tare si cred ca, creaza disconfort albinelor.
Ce parere aveti, pe perioada toamna-iarna sa pun un material izolator fonic deasupra stupului ?

D006

Nu cred ca este o problema. Ai mei sunt inveliti tot cu tabla si cred ca majoritatea stupilor sunt inveliti asa.

D006

Citat din: pngflorinStupii orizontali pe care ii i-am sunt inveliti cu tabla galvanizata de 0,35.
Atunci cand ploua, tabla suna f tare si cred ca, creaza disconfort albinelor.
Ce parere aveti, pe perioada toamna-iarna sa pun un material izolator fonic deasupra stupului ?
e posibil ca tabla sa nu faca contact cu scandurile capacului

D006

..in afara de pavilioane mai am si vreo30-40 de familii pe jos...Iarna la cei de pe jos peste ramele strinse asez o cirpa[cam de 49 pe 50] pe rame si restul o dau dupa diafragma..apoi peste cirpa vin cu o salteluta confectionata de mine din vata minerala [de 49 pe 70 cm]pe rame si restul dupa difragma....apoi vin direct cu capacul...nu prea mai folosesc podisoarele...
  Cred ca salteluta de vata minerala ar mai lua din zgomot..dar tot aud galagia de la picaturile de apa...sau poate sau invatat cu zgomotul asta?..
...Sincer..NU STIU....

filip

Acum a aparut ceva catran ce se pune cu pirlitorulcu butelia eu cred ca ai putea pune peste tabla.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

In timpul sesozonului activ folositi podisoarele? Carpele nu duc la o aerisire precara a stupului. Eu folosesc podisoare in care am taiat o fereastra de ~ 120 cmp inchisa  cu plasa zincata.

PricopArthur

cand am construit stupii intre tabla si foaia de tego am pus 2 foi de ziar. E un izolator termic f. bun. Pe albine le deranjaza zgomotele anormale. Ex. cand ciocanesti in lada ies sa apere stupul. Cand ploua,daca le vei asculta cu un furtun la urdinis sau un stetoscop bazaitul lor va fi constant, linistit.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Cred ca zgomotul se propaga oricum spre interiorul stupului. Asta imi aduce aminte de o problema de fizica : " Daca un avion zboara cu o viteza mai mare decat a sunetului, de ce zgomotul motorului se aude totusi in carlinga?"
Protejarea zonei de impact cu o substanta elastica (( catran=d-l Filip) carpe, musama,...) duce la diminuarea zgomotului.

pngflorin

Si eu am fante protejate cu plasa de sarma.

pngflorin

Capac de stup cu acoperis de tabla.

D006

Dl Lulachy a spus..''In timpul sesozonului activ folositi podisoarele? Carpele nu duc la o aerisire precara a stupului. Eu folosesc podisoare in care am taiat o fereastra de ~ 120 cmp inchisa  cu plasa zincata.''
In timpul sezonului activ merg cu o folie de polietilena pe familie apoi cu salteluta ca sa-mi tina polietilena...Daca merg cu material textil pe familie vara il face varza repede...
Podisoare nu prea mai folosesc...

PricopArthur

Si vara si iarna, folosesc peste podisoare (mai nou pun la me o plasa de tantari pe rame) si material izolator (hartii, carpe, ...), care apara vara de caldura iar iarna de frig.
    Dle Florin, pe albine nu le deranjaza zgomotul ploii. Le deranjaza un soarece dupa diafragma, o gaina pe lada, ..., le deranjaza zgomotele anormale.
Miere multă şi inimă curată!