Albinele mai docile in aceasta toamna?

Creat de bucovineanu, Octombrie 03, 2008, 11:08:06 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Si eu zic ca e periculos cu caii in vecinatate. Noroc ca nu sunt legati. Eu am patit cu caini, atacati masiv dupa ce multa vreme au fost acceptati fara probleme. Probabil locul se imbiba, cu timpul,de miros.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bee_lover

trebuie sa vorbesc cu vecinul sa-i lege mai departe

D006

Si la mine albinele au fost blande in acest an.Daca stau si calculez cred ca mai multe intepaturi am luat de la viespi decat de la albine.
Incerc sa pun si o foto cu un vecin care sta de vreo 10 ani langa stupina.

gudas valentin

Si cainele meu sta de 9 ani (de cand era pui)dar an primavara a ancasato rau de tot,abia l-am salvat .  :uimit:   :rotfl:  :rotfl:  Sal fi vazut dupa ce lam dezlegat ce viteza a prins  :zzz:  am an preajma casei niste boscheti(tufe) a facut gauri prin ei ,si totusi nu sa anvatat minte ,cand primeste cate o vizita de la albine da cu gura dupa ele ,pana si le pune iar an cap.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

balasbebe

Anul acesta a fost un an cu multe fructe. Albinele au avut treaba, asa ca saptamana asta, nu a fost nevoie de masca, si am putut lucra, pana seara tarziu.
Albinele cand au spatiu, si hrana, sunt blande. Mai mult, ieri, mau lasat sa le tai iarba, cu coasa mecanica, fara violenta.

D006

Or fi albinele blande ...Dar de o luna fara puiet au sanse sa iasa din iarna? Ps sun in al doilea an apicol :smile: Anul trecut am pierdut tot si in primavara m-am apucat din nou :smile:

balasbebe

Cu cat matca inceteaza ouatul mai repede, cu atat mai bine. Ele nu se uzeaza, caci ceea mai mare uzura, o au cand au grija de puiet. La fel se poate face tratamentul in lipsa puietului.

gudas valentin

Citat din: fmyOr fi albinele blande ...Dar de o luna fara puiet au sanse sa iasa din iarna? Ps sun in al doilea an apicol :smile: Anul trecut am pierdut tot si in primavara m-am apucat din nou :smile:
O intrebare pt dumneata:Ati tratat albinele?
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Da albinele au fost tratate cu varachet forte ,iar acum au benzi de mavrirol.
Au miere destula ,insa mie cam frica sa nu patesc ce am patit anul trecut.
A ramas o gramada de miere pe rame insa albinele au murit .

gudas valentin

Vezi sa nu ai miere de mana sau de struguri,provoaca diare.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

balasbebe

Daca se trateaza albinele prea tarziu, cele intepate de Varroa, vor muri, pana in decembrie. Eu obisnuies, sa dau la ultimul tratament o doza, cam cu 20% mai multa substanta, prin marirea concentratiei. Albinele nu rezista, si mor acum, fara sa mai consume din miere, fara sa mai faca paguba. In plus, nu mai trebuie curatate ramele de albinele moarte.
Eu asa procedez, i-mi asum riscul. Cu fiecare substanta, se procedeaza, in functie de substanta folosita.

balanescuadrian

in loc de gard din lemn ...am vazut la cineva ...a plantat maturi pe langa gard....pana in toamna asigura o protectie suicienta :hi:

D006

Citat din: balasDaca se trateaza albinele prea tarziu, cele intepate de Varroa, vor muri, pana in decembrie. Eu obisnuies, sa dau la ultimul tratament o doza, cam cu 20% mai multa substanta, prin marirea concentratiei. Albinele nu rezista, si mor acum, fara sa mai consume din miere, fara sa mai faca paguba. In plus, nu mai trebuie curatate ramele de albinele moarte.
Eu asa procedez, i-mi asum riscul. Cu fiecare substanta, se procedeaza, in functie de substanta folosita.
cred ca exista riscul ca prin cresterea cantitatii de varachet pe de o parte sa creasca rezistenta varooa, iar pe de alta parte se poate produce intoxicatie.

D006

La aplicarea unei doze de soc exista riscul intoxicatiei, dar de cresterea rezistentei parazitilor nu cred ca poate fi vorba. Rezistenta se dezvolta, in general, prin aplicarea repetata a unor doze mai mici decat cele recomandate.

bucovineanu

Citat din: kioLa aplicarea unei doze de soc exista riscul intoxicatiei, dar de cresterea rezistentei parazitilor nu cred ca poate fi vorba. Rezistenta se dezvolta, in general, prin aplicarea repetata a unor doze mai mici decat cele recomandate.
Foarte adevarat. Bravo.