urgent

Creat de dragos2006, Octombrie 11, 2008, 06:23:12 PM

« precedentul - următorul »

D006

..sunt incepator si am probleme cu un roi facut dupa rapita..dupa tratament am inceput stimularea de saptamana trecuta ,astazi i-am verificat pe toti iar la acest roi care iera pe 6 rame ocupate cu albina si coronite de miere am gasit o [droaie ] de ghispari .albina moarta in fata stupului si in stup toate ramele goale in afara de doua care mai erau cateva zeci de albine si fara matca . va rog sa-mi spuneti cum sa procedez tinind cont ca roiul e compromis . cum sa fac sa protejez ceilalti stupi de invazia ghisparilor.
       
                                     va multumesc

D006

Ghisparii aia sunt viespi? Parerea mea e ca roiul a fost atacat mai demult de celelalte colonii ,pentru ca l-au simtit mai slab: viespile au participat si ele la razboi,fara indoiala ,iar acum au gasit un adapost perfect pentru iernare.Nu cred ca sunt expuse vreunui pericol de acum incolo celelalte familii.Nu toti roii sunt atacati, dar si cind le casuna pe cite unul ,nu-l iarta pina nu-l termina si de obicei nu-l poti salva,mai cu seama daca nu esti zilnic in mijlocul lor.

bucovineanu

Citat din: mihai_ykn..sunt incepator si am probleme cu un roi facut dupa rapita..dupa tratament am inceput stimularea de saptamana trecuta ,astazi i-am verificat pe toti iar la acest roi care iera pe 6 rame ocupate cu albina si coronite de miere am gasit o [droaie ] de ghispari .albina moarta in fata stupului si in stup toate ramele goale in afara de doua care mai erau cateva zeci de albine si fara matca . va rog sa-mi spuneti cum sa procedez tinind cont ca roiul e compromis . cum sa fac sa protejez ceilalti stupi de invazia ghisparilor.
       
                                     va multumesc
Si eu cred ca roiul respectiv a fost atacat de celelalte familii.Acum cand in natura nu este nici o sursa de nectar si vremea este frumoasa,se poate declansa foarte usor furtisagul.Aici cred ca s-a declansat odata cu stimularea.Fiind temperaturi peste 15 grade, stimularea trebuie facuta cu foarte mare atentie, numai seara, cu grija de a nu scapa pe jos nici o picatura. Dealtfel stimularea trebuia facuta cu mult timp in urma.Daca dam acum sirop stimulam numai furtisagul.Stupul unde a fost roiul trebuie inchis foarte bine si mutat din locul unde se afla.Trebuie redus la maxim urdinisul la ceilalti stupi, intrerupta orice stimulare si observat daca la vreouna din familii nu este zbor intens.Nu se vor deschide stupii in timpul zilei ci numai spre seara si daca este neaparat nevoie.
Impotriva viespilor familiile normale se apara singure.

PricopArthur

Citat din: mihai_ykn..sunt incepator si am probleme cu un roi facut dupa rapita..dupa tratament am inceput stimularea de saptamana trecuta ,astazi i-am verificat pe toti iar la acest roi care iera pe 6 rame ocupate cu albina si coronite de miere am gasit o [droaie ] de ghispari .albina moarta in fata stupului si in stup toate ramele goale in afara de doua care mai erau cateva zeci de albine si fara matca . va rog sa-mi spuneti cum sa procedez tinind cont ca roiul e compromis . cum sa fac sa protejez ceilalti stupi de invazia ghisparilor.
       
                                     va multumesc
Probabil ca albinele hoate au gasit o crapatura prin care au putut ataca colonia. In aceasta perioada, cand albinele ce se apara sunt coplesite, coalizeaza cu hoatele si cara mierea in stupul ce ataca.
Acum nu mai dai stimulent. Daca nu ai puiet ce stimulezi?
Pt ceilalti stupi, redu urdinisul. Urmareste sa nu ai lazile cu crapaturi prin care ar putea fi atacati, la stupii unde vezi prea multa agitatie atunci cand in restul stupinei e liniste, ar putea fi o problema.
Miere multă şi inimă curată!

eusebiu

Anul trecut, am avut o familie atacata de celelalte familii. Stupul avea o mica gaura in lateral spate[cazuse un nod de maxim 1cm]. Cand am observat mai aveam 1 pumn de albina.

stefan1

Multe din furtisaguri incep nu pe urdinis ci pe un loc de acces cat de mic, unde nu este paza. Dupa ce hoatele au reusit sa ia o portie din mierea stupului, pot deruta mult mai usor paza.  Ai gresit si ca faci hraniri asa tarzii. Pericolul de extindere a furtisagului a fost in timp ce iti fura acel stup si imediat ce au terminat mierea de acolo. Daca a incetat acel miros atzatzator de miere, albinele se mai linistesc.
Oricum, nu vespele ti-au distrus stupul ci albinele, iar vespele au participat doar si ele la festin.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)