familie de octombrie

Creat de dragos2006, Octombrie 22, 2008, 12:45:11 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am o familie care imi da mult de gandit si nu prea stiu cum sa interpretez ceea ce albina imi arata in stup, poate ma ajutati :
1. dintr-o familie fara matca dar ca albina multa si un roi cu matca din sept 2008, i-am unificat, rezultand o familie pe 7 rame.
2.la 7 zile de la unificare am gasit urmatoarele ; 5 rame cu puiet de o zi, 2, s-au 3.
5 botci dispuse la mijlocul ramei , populatie multa nu am vazut matca.Miere insuficienta toate ramele avand doar coronita sau maxim 50%, insa in cea mai mare parte capacita.
3.Am scos o rama din cuib si am descapacit-o, astfel ca in acest moment sunt 6 rame pt iernat.
4.Miere pt iarna este din floarea soarelui, diverse si apiinvert.
sfaturi.

bucovineanu

Florine, e foarte simplu:
Au omorat regina, iar puietul este din oua de albina.Daca mai astepti cateva zile vei vedea ca vor capaci bulbucat, de trantor. Trebuie mare atentie cand unificam o familie bezmetica.Acum ai pierdut si roiul.

D006

Maine am sa verific amanuntit prezenta matci.
Sper sa va inselati.
Ceea ce imi da sperante ca matca inca mai e, sunt urmatoarele :
ponta este uniforma si mai peste to unde nu e miere.
oul depus este in fundul celulei si nu pe pereti sau cate doua.
stare linistita a familiei, comparativ cu manifestarea de dinainte de unificare.
o sa vedem.

bucovineanu

Cat timp a trecut de la unificare? Botcile sunt capacite sau deschise? Puietul este sub forma de elipsa, sau imprastiat?
Nu trebuie sa fii linistit datorita faptului ca nu mai sunt agitate. Albinele s-au linistit deoarece au puiet, nu conteaza daca sunt oua normale sau de albina.
Sa dea Domnul sa ma insel.

filip

Florine,
Un stup normal nu poate avea pe 5 rame puiet in vremea asta.Da ma rog,urmareste capacirea .Asfel iti dai seama daca e puiet de albina sau trantor.Daca e trantor ,ai albina ouatoare,trebuie desfintat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: bucovineanuCat timp a trecut de la unificare? Botcile sunt capacite sau deschise? Puietul este sub forma de elipsa, sau imprastiat?
8 zile de la unificare ; botci necapacite.
puietul este dispus concentrat.

D006

Citat din: filipFlorine,
Un stup normal nu poate avea pe 5 rame puiet in vremea asta.Da ma rog,urmareste capacirea .Asfel iti dai seama daca e puiet de albina sau trantor.Daca e trantor ,ai albina ouatoare,trebuie desfintat.
in cazul in care e bezmetic, am sa il duc la 50 de metri si am sa il scutur, corect ?

bucovineanu

Daca nu gasesti regina, asteapta totusi pana incep sa capaceasca.

bucovineanu

Daca e intradevar bezmetic, e periculos sa-l scuturi in stupina.
Inca o intrebare:
Am inteles ca ai bagat cate 2 familii intr-un stup. Este vorba despre stupii din pavilion,sau de stupii orizontali.

D006

Citat din: bucovineanuDaca e intradevar bezmetic, e periculos sa-l scuturi in stupina.
Inca o intrebare:
Am inteles ca ai bagat cate 2 familii intr-un stup. Este vorba despre stupii din pavilion,sau de stupii orizontali.
este vb de stupi vert cu cuib de 10 rame.
dar am unificat doar acolo unde a fost cazul.

D006

Astazi am controlat familia in discutie : MATCA PREZENTA.
Insa am gasit cateva celule cu cate doua oua in ea, plus ca o parte din puiet e sigur de trantor.
Se poate ca in familie sa fie atat matca cat si albina outoare ?

bucovineanu

Cand ai facut unificarea avea deja albine care depuneau oua. Majoritatea puietului este din oua de albina. Ai avut noroc si nu au omorat regina. Daca a scapat pana acum, are mari sanse sa ajunga cu bine in primavara.Trebuie sa asiguri hrana pentru ca acum consuma crescand puietul. Bafta incepatorului.
Referitor la cealalta in trebare credeam ca ai cate doua familii separate de diafragma in stupii din pavilion. Sa auzim numai de bine.

D006


PricopArthur

Citat din: florinpngAm o familie care imi da mult de gandit si nu prea stiu cum sa interpretez ceea ce albina imi arata in stup, poate ma ajutati :
1. dintr-o familie fara matca dar ca albina multa si un roi cu matca din sept 2008, i-am unificat, rezultand o familie pe 7 rame.
2.la 7 zile de la unificare am gasit urmatoarele ; 5 rame cu puiet de o zi, 2, s-au 3.
5 botci dispuse la mijlocul ramei , populatie multa nu am vazut matca.Miere insuficienta toate ramele avand doar coronita sau maxim 50%, insa in cea mai mare parte capacita.
3.Am scos o rama din cuib si am descapacit-o, astfel ca in acest moment sunt 6 rame pt iernat.
4.Miere pt iarna este din floarea soarelui, diverse si apiinvert.
sfaturi.
Se poate si ca matca sa fi ouat, iar ouale sa fie ale ei.
Ar mai fi varianta ca matca sa nu fie acceptata de albinele din celalalt stup, dar e putin probabil, mai ales la ora asta.
Problema mierii este in acest caz pe locul 2 .
Miere multă şi inimă curată!