Albinele mai docile in aceasta toamna?

Creat de bucovineanu, Octombrie 03, 2008, 11:08:06 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Am observat ca de la sfarsitul acestei veri albinele din stupina au devenit mai blande comparativ cu aceeasi perioada din alti ani. A mai observat cineva acest lucru?

D006

da si eu pot sa spun aceasta dar nu am spuso fiinca credeam ca numa la mine este asa

Cristian IONITA


D006

E primul an cand am albine, deci nu stiu cum au fost in anii treciti, dar la mine sunt mult mai agitate decat in vara. E normal sa fie asa toamna?

filip

Toamna nu se fac controale la miezul zilei.Cand temperatura depaseste 15 grade.Prin distantarea fagurilor unul de altul se strica si celulele cu miere degajand mirosul caracteristic.Acum nemaiavand cules automat atentia se indreapta spre un furtisag ocazional.A doilea moment e puterea familiei,asta se apreciaza bine in momentul in care albinele sunt in semighem.Doar o mica atentionare sa nu fie prea frig sa cada matca pe fundul lazii si sa nu reuseasca sa urce pe rame.In rest multa bafta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

da si eu am obs in aceasta toamna bladete mai mare din partea albinelor, doar la unul fara matca, am avut mai mult de lucru........

eusebiu

La mine,nu sunt blande nici la un cules de salcam.
Iau 1-3 vitamine la fiecare familie.Sunt putin alergic, mi se umfla mainile mai ceva ca o franzela.

stefan1

Existe, fara discutie, soiuri de albine mai agresive. Daca esti alergic ar trebui sa gasesti un soi mai bland. Nu trebuie uitat insa ca de multe ori albinele mai agresive sunt harnice si rezistente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Citat din: stefan1Existe, fara discutie, soiuri de albine mai agresive. Daca esti alergic ar trebui sa gasesti un soi mai bland. Nu trebuie uitat insa ca de multe ori albinele mai agresive sunt harnice si rezistente.
Usor de zis, dar prefer mai putina miere si sa lucrez linistit.
Revenind la intrebare, pot sa spun ca in general albinele mele sunt blande. Nu numai in acest an.
Ca un amuzament. Lucram zilele trecute in lazi, sa trag excedentul de miere, si  sa organizez stupii pt iarna. La pranz, printre altele, peste.
Dupa ce am reluat lucrul la stupi, albinele au constatat ca mancasem peste.  :)
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Si eu am albine blande, obligat de faptul ca sunt inconjurat de vecini care pot fi afectati. Anul asta nu am folosit afumatorul decat cand am dat din stupi in primavara. Parca in copilarie aveam albine mai agresive.
Cat despre peste, as manca niste peste proaspat de Delta sau de cherhana, indiferent de ce zic albinele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bee_lover

Apropo de albine blande. Am un vecin care toata vara si-a tinut caii in spatele stupilor mei in gradina lui. Nu s-a intamplat nimic toata vara.De multe ori am vazut caii scarpinandu-se de gard care nu e la mai mult de 1.5 m de stupi.

D006

Nu e bine sefu.Intr-o zi o patesti.Ori iti faci un gard inalt din scandura si plantezi copaci ori pui bani deoparte pt. despagubiri........multi bani ca are omu cai frumosi.Cel mai simplu ar fi sa cumperi terenul.

gudas valentin

Citat din: bee_loverApropo de albine blande. Am un vecin care toata vara si-a tinut caii in spatele stupilor mei in gradina lui. Nu s-a intamplat nimic toata vara.De multe ori am vazut caii scarpinandu-se de gard care nu e la mai mult de 1.5 m de stupi.
Atentie mare la chestia cu cai este un tip de plasa la magazinele mari supermarcheturiare 3 m latime cred ca ar fi bine de montat  e mai ieftina decat 2 cai.Am un prieten patit. :hi:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bucovineanu

Cunosc si eu un caz in care albinele au omorat un manz de 2 ani.Dar atat albinele cat si manzul aveau acelasi proprietar.Aici riscul e foarte mare.

PricopArthur

Citat din: bee_loverApropo de albine blande. Am un vecin care toata vara si-a tinut caii in spatele stupilor mei in gradina lui. Nu s-a intamplat nimic toata vara.De multe ori am vazut caii scarpinandu-se de gard care nu e la mai mult de 1.5 m de stupi.
Anul trecut, am patit-o cu un cal. Ferestete. Poti pune pe gard, rezemat, stuf, ciocani de porumb, orice, ca albinele sa aiba o traiectorie mai inalta, sa treaca deasupra cailor.
Miere multă şi inimă curată!