reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

D006

Nu uitati ca protofilul nu se da in sirop la 90 de grade , intai il aducem la 40 de grade si apoi il folosim , eu merg pe gustate  :zzz:  , protofilul de ICDA  nu are mai mult de 40 grade si gust pronuntat de pelin , pe cand cel facut in casa dupa reteta mea cu 10 plante este o bunatate la gust , si cum spunea si Valter daca avem timp sa ne culegem noi plantele la momentul optim iese cu adevarat meserie de protofil.

D006

Si la culoare arata frumos dupa o saptamana dar nu pot sa va descriu mirosul parca mirosi o pajiste inflorita.

balasbebe

Plantele nu trebuiesc aruncate.
Se face un sirop gros, se amesteca cu ele, si se pun pe o tava. Albinele vor extrage, ce nu am putut noi scoate prin filtrare.

D006

Bineinteles ! este pacat sa aruncam asa bunatate !

D006


D006

Reproduc reteta de protofil pt. cei interesati :
necesar de plante:
1,musetel
2,coada soricelului          aceste 4 plante sunt principale
3,galbenele
4,sunatoare
5,menta
6,tei
7,patlagina
8, cimbru
9,busuioc  (8 si 9 plante dezinfectante )
10,cimbrisor
11,pelin-cules tinar -primavara in luna mai
12,maces
13,catina  (12 si 13 sunt polivitamine naturale)
14,lamaie 1 kg. la 25litri sirop
15suc de ceapa 25 ml. la 1 l sirop
16,tinctura de usturoi
MOD DE PREPARARE
a)150gr.de plante maruntite la 1 litru alcool de 70%
b)se tin la macerat timp de 10-12 zile in sticla la intuneric,
c)se strecoara  (restul de plante bune la sirop)
d)tinctura obtinuta astfel se aduce la 40%prin dilutie cu apa distilata
e)se poate adauga si complexul de vitamine B vit. A , vit. PP etc.
se administreaza in modul cunoscut : 34 ml. la 1kg turta sau 17 ml. la 1 l. sirop.
Pe un cantar de bucatarie cintaresc 200gr. din cele 10 plante enumerate(o cantitate mai mica de tei si pelin ) apoi le pun intr-un borcan de sticla de 3l. peste care adaug 1,5 l alcool de cel putin 87% si las amestecul 12 zile. cind au trecut cele 12 zile strecor tinctura obtinuta si cu apa distilata sau un alcool mai slab il aduc la 40%(altfel punem prea mult alcool in turta)

milu56


milu56

Citat din: kilozprimavara sau toamna in lipsa culesului sau la completare hranei de iernare se poate folosi cu succes si avind un preti mai accesibil in apa din adepator sau sirop de zahar extract de plante tip bitter suedez
-se pune o doze de plante gata amestecate la macerat in alcool 40% --1,5 l--- pe timp de 14 zile dupa care se strecoare si se poate folosi amestecind 5ml la 1 l de apa sau 10 ml la 1l sirop 1/1
-mai ieftin decit protifilul :rotfl:
Alcoolul este agreat de albine,folosesc tuica de cazam la cladirea fagurilor si am observat ca le place.

bucovineanu

Citat din: milu56
Citat din: kilozprimavara sau toamna in lipsa culesului sau la completare hranei de iernare se poate folosi cu succes si avind un preti mai accesibil in apa din adepator sau sirop de zahar extract de plante tip bitter suedez
-se pune o doze de plante gata amestecate la macerat in alcool 40% --1,5 l--- pe timp de 14 zile dupa care se strecoare si se poate folosi amestecind 5ml la 1 l de apa sau 10 ml la 1l sirop 1/1
-mai ieftin decit protifilul :rotfl:
Alcoolul este agreat de albine,folosesc tuica de cazam la cladirea fagurilor si am observat ca le place.
Nu am auzit ca se poate folosi tuica la cladirea fagurilor. Se da tuica albinelor si ii cladesc mai cu spor? :uimit:  :uimit:  :uimit:

D006

Problema este : cum administram tuica ?
  Nu e de ras pentru ca eu am mai auzit apicultori care folosesc tuica  la stupi.

bucovineanu

Daca le dam tuica, trebuie sa le dam si slana cu ceapa. Altfel devin alcoolice. Si atunci cine mai merge la cules? :razz:  :razz:  :razz:

milu56

De exemplu;cand bag faguri la cladit,fac ujn sirop de 2 la 1 si pun 50 la suta tuica de pruna,pulverizez pe faguri pe ambele fete si le introduc in stupi.
Rezultat:cladeste fagurii uniform si foarte rapid fata de cei fara tuica.

Adrian Roman

Bucovineanu a spus:
Daca le dam tuica, trebuie sa le dam si slana cu ceapa. Altfel devin alcoolice Si atunci cine mai merge la cules?     
Intrebare, d-le Bucovineanu : Licitam o firma ptr. paharele de tuica la dimensiunea albinelor ? :rotfl:  :razz:  :rotfl:

D006

Daca protofilul este un extract alcoolic, asa am inteles,atunci o cant mica de alcool nu cred ca dauneaza (in sirop).Am intalit o reteta de sirop in trecut Cu 10gr usturoi....si 10 gr tuica (cred ,poate o gasesc),in plus ,ptr uniformizare miros, stupii sunt stropiti cu alcool.Cred ca adevarul e pe aproape.pop

D006

Cum se administreza sucul de ceapa ?
  cat timp il putem administra si in ce concentratie ?