reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

D006

Ce  buna  e  scoala  cite odata¿¿ Acum  stiu  si  eu,nu  prea  a fost  inghesuiala  la  raspuns.CROMBRA   NOTA 10..

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

#62
Citat din: crombra
Sebastian ,
hai sa facem putina chimie. E simplu.
Formula concentratiei procentuale a unei solutii alcoolice (alcool+apa)este:
C =(Vd/Vs) *100 unde: Vd=volumul dizolvatului(alcoolul), Vs= Volumul solutiei(alcool+apa)=Vd+Vapa
Vapa este volumul de apa ce trebuie adaugat la Volumul de alcool(Vd) pentru a se obtine concentratia C.
Buuun. Si acum calculul.
Se da concentratia initiala = 87%, si concentratia finala 40%.
Deci in prima solutie avem 87 ml alcool la 100 mililitri de solutie.
rezulta Vd=87 . Trebuie sa aflam Volumul solutiei finale (Vs) de concentratie 40%.
40 = (87/Vs)*100 sau 40 = [87/(87+Vapa)]*100, unde rezulta ca Vapa = 130.5 mililitri.
Aceasta cantitate reprezinta apa pe care trebuie sa o adaugi la 100 mililitri de solutie alcoolica de 87% ca sa obtii in final concentratia de 40%.
Pentru ca in comert exista alcool de 96%(grade alcoolice) ca sa-l aduceti la 40% se adauga 144 ml de apa la fiecare 100 mililitri de solutie alcoolica de 96%.
Domnule Combra va multumesc cu tot respectu cuvenit sincer nu le am cu chimia recunosc dar raman dator vandut. Sa traiti si numai bine va multumesc frumos cu tot respectul Seby :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

crombra

Seby, hai sa-ti spun un secret. Nu sunt as in chimie dar sunt as in a cauta informatii pe net. E si simplu si la indemana, bati pe google cheia de cautare si dai click.
Asa am gasit informatii din toata lumea (e drept, faptul ca stiu engleza si franceza a constituit un avantaj)pentru orice domeniu, inclusiv chimia. Apoi a intervenit sinteza informatiilor si ...voila... produsul final. Asa am ajuns sa le fac concurenta nemtilor si americanilor la utilaje de transport si stocare cereale.
Simplu, nu? :wink:
P.S. Asa am ajuns sa fac asta. Una din realizarile mele. Siloz de 3000 tone. Made in Braila. Cel mai mare care se produce in tara.8 bucati date in exploatare.Si asta e doar inceputul.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

si lucrarea avansata...
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Tot respectul , succes in continuare!pop

crombra

Multumesc pentru incurajare. Fac si eu ce pot pentru tarisoara asta.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: crombraSeby, hai sa-ti spun un secret. Nu sunt as in chimie dar sunt as in a cauta informatii pe net. E si simplu si la indemana, bati pe google cheia de cautare si dai click.
Asa am gasit informatii din toata lumea (e drept, faptul ca stiu engleza si franceza a constituit un avantaj)pentru orice domeniu, inclusiv chimia. Apoi a intervenit sinteza informatiilor si ...voila... produsul final. Asa am ajuns sa le fac concurenta nemtilor si americanilor la utilaje de transport si stocare cereale.
Simplu, nu? :wink:
P.S. Asa am ajuns sa fac asta. Una din realizarile mele. Siloz de 3000 tone. Made in Braila. Cel mai mare care se produce in tara.8 bucati date in exploatare.Si asta e doar inceputul.
Bravo Domnule deci se vede clar lucrurile mari sunt facute de mintii intelepte. Este adevarat ca pe net gasesti tot ce vrei Dar stiti dumneavoastra trebuie sa sti sa cauti.
Bv felicitari sunteti un inginer adevarat nu doar cu diploma :wink:  :wink:  :hi:  :hi:

crombra

Nu stiu daca am facut lucruri mari. Depinde cu ce le compari. Eu le consider PROVOCARI. De felul meu sunt nascocitor, adica imi place sa creez lucruri noi iar cei 23 ani de proiectare au inceput sa dea roade. E cale lunga dar daca esti consecvent si pui suflet in tot ce faci este imposibil sa dai gres. Din nefericire aceste provocari imi lasa prea putin timp pentru albinute.
Ce sa-i faci nu le poti avea pe toate.  :sad:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Eu am dat drumul la Protofil , a mai produs cineva in casa ?

PricopArthur

Citat din: dragos2006Eu am dat drumul la Protofil , a mai produs cineva in casa ?
Da.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Va bsalut!
Am facut si eu.Am  avut palinka de 76 grade foarte tare.La 10 litri de sirop cate grame de protofil se  foloseste?Cate zile trebuie tinut sa fermenteze?

pintilied

Citat din: dragos2006Eu am dat drumul la Protofil , a mai produs cineva in casa ?
Eu folosesc numai protofil facut de mine,dupa reteta cu ceai gastric 1si2.
Nu tot ce zboara,face miere!

stefan1

Citat din: szlörincVa bsalut!
Am facut si eu.Am  avut palinka de 76 grade foarte tare.La 10 litri de sirop cate grame de protofil se  foloseste?Cate zile trebuie tinut sa fermenteze?
Tot pe pagina asta, Sebastian 89 a postat reteta de la PricopArthur de preparare a protofilului. Durata de macerare 10-12 sile, la intuneric. Se dau doua retete, in una se spune ca alcoolul sa fie de 70 grade, in cealalta sa nu fie mai slab de 87 de grade.
Se recomanda ca la 1 kg de turta sa se dea 34 mililitrii protofil sau la 1 litru de sirop 1/1 sa se dea 17 ml la concentratia de 40 grade. Daca este mai concentrat se poate dilua. Combra a prezentat frumos, tot aici, cum se calculeaza o noua concentratie. Oricum in sirop se poate folosi si la concentratia mai mare (adica nediluat), dar cantitate mai mica decat 17 ml/litru (se calculeaza tot dupa metoda expusa de Combra).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ionsut

Citat din: pintiliedReteta PROTOFIL data de un cercetator dela ICDA;
                   UN PACHET DE CEAI GASTRIC 1 plus UN PACHET CEAI GASTRIC 2
         puse impreuna in 2 litri alcool 90grade lasat sa macereze la intuneric timp de 2 saptamini. Dupa scurgerea alcoolului plantele pot fi folosite inca odata. Preluata dela  "UNCHIUL"
                              Sa auzim de bine.
Cred ca e o mica gresala, (scapare), ceaiurile se pun intrun litru (1L) de alcool SI NU IN 2L
Sursa e aceiasi