insarmare rame

Creat de alexutu, Ianuarie 19, 2014, 09:44:13 PM

« precedentul - următorul »

alexutu

va rog un ajutor
am incheiat 200 de rame sa le am pregatite si as dori sa le insarmez de acum este bine sa stea sarma tensionata pina la culesul de rapita
va multumesc
00007

bucovineanu

Se pot insarma, fara a tensiona sarma. Tensionarea e bine sa se faca cu putin timp inainte de a lipi fagurii artificiali.

alexutu

00007

RazvanTi

sau poti intinde sarma fara nici o problema daca ai dotat ramele cu capse de trecere.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

feerary

Am mai vazut la cineva ca in partea exterioara a ramei, langa gauri, batea capse tip agrafa (cu capsator manual) astfel incat sarma vine peste acea capsa si nu se mai taie lemnul.    Insa este o metoda mai rapida si mai eficienta.... dispozitivul pentru gaurit si introdus capse, fabricat de UVE

alexutu

multumesc ,
folosesc capse tip agrafe la rame inca nu am cumparat dispozitiv de la uve inca lucrez manual
00007

ciucur

Citat din: RazvanTi din Ianuarie 20, 2014, 12:48:26 PM
sau poti intinde sarma fara nici o problema daca ai dotat ramele cu capse de trecere.

Salutari!
Nu am experienta cu insarmarea orizontala.
Daca insarmezi verical, nu recomand sa intinzi sarma mai inainte de a lipi fagurele.
Eu folosesc si capse si sarma de inox, dar daca tensionez sarma catusi de putin, in timp se deformeaza latul inferior.
Mai bine introduci sarma cand ai timp si o intinzi inainte de a lipi fagurele. Dureaza foarte putin si rezultatul e mai bun.
Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Fritz87

Uite aici un dispozitiv pneumatic de gaurit si introdus capse , facut foarte ieftin si merge foarte bine

victor

Prinderea sarmei  la partea superioara e bine sa se faca in capsa cilindrica din gaura.
Se scoate capsa si se indoaie srma ca un carlig apoi se introduce capsa. E foarte rezistenta si nu incomodeaza la lucrul cu ramele.
Victor-Nicolae Smarandache (facebook)
Smara Vic (YouTube)

cosmin

 la acest LINK gasiti un dispozitiv de insarmat interesant> https://www.youtube.com/watch?v=va3u8GpoTFw

RazvanTi

mai copii... stati cuminti si insarmati cum ati facut si pana acum... pe genunchi!
alea is "dispozitive" de luat ochii si totodata banul credulilor
din pacate, MULTE sunt dispoozitivele care fac treaba asta...
"dispozitiv" de-asta cum ii ziceti voi mi-am facut si eu candva...
l-am matrasit! de ce? in timpul in care insarmez 2 rame la ala, insarmez 3 rame pe genunchi...
SPOR!!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tassevasi

Citat din: RazvanTi din Martie 02, 2015, 12:55:57 PM
mai copii... stati cuminti si insarmati cum ati facut si pana acum... pe genunchi!
alea is "dispozitive" de luat ochii si totodata banul credulilor
din pacate, MULTE sunt dispoozitivele care fac treaba asta...
"dispozitiv" de-asta cum ii ziceti voi mi-am facut si eu candva...
l-am matrasit! de ce? in timpul in care insarmez 2 rame la ala, insarmez 3 rame pe genunchi...
SPOR!!!!

Si ....cata  dreptate ai :)
  Mult mai rapid se face insirmarea pe  genunchi .

Marin D

Citat din: RazvanTi din Martie 02, 2015, 12:55:57 PM
mai copii... stati cuminti si insarmati cum ati facut si pana acum... pe genunchi!
alea is "dispozitive" de luat ochii si totodata banul credulilor
din pacate, MULTE sunt dispoozitivele care fac treaba asta...
"dispozitiv" de-asta cum ii ziceti voi mi-am facut si eu candva...
l-am matrasit! de ce? in timpul in care insarmez 2 rame la ala, insarmez 3 rame pe genunchi...
SPOR!!!!
Am insarmat mereu ramele cu un dispozitiv si merge destul de bine si usor. Pe ,,genunchi" nu cred ca am sa reusec. Totul este sa-ti iasa si sa alegi varianta care iti pare cea mai comoda.