numerotarea stupilor ...

Creat de mellificus, Octombrie 23, 2012, 10:40:32 AM

« precedentul - următorul »

mellificus

o idee poate de la cei care practica asa ceva si nu numai :
imi doresc sa gasesc o solutie cat mai practica pentru numeroatarea stupilor in asa fel incat atunci cand vreau sa schimb o lada sa iau nr de pe lada in care a fost o familie si sa il pun pe lada in care tocmai am mutat acea familie astfel incat sa pastrez nr frumos si practic. sper ca m-am facut inteles... va multumesc foarte mult. sanatate si bafta.

romikele

Practic si util: prinderea placutelor cu holsuruburi.

mellificus

da ... m-am gandit si la asta. dar as avea nevoie de ceva putin mai rapid si sa nu ceara ustensile sau chestii de genul asta. daca sunt care au asa ceva sau au vazut ... as fi foarte recunoscator. multumesc.

roxmob

Pui la fiecare stup cate o tablita de vreo 10 cm pe 10 si folosesti cifre magnetice...este o idee, nu inseamna ca cineva foloseste asa ceva, dar daca tu nu vrei sa folosesti scule... :bzz: :bzz: :bzz:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Porfy66

Faci din plastic niste dreptunghiuri sau cercuri.. scrii pe ele numerele, dai o gaura si le agati de stup intrun cuisor...
:hi: :hi: :hi:

romikele

Daca stupii sunt acelasi model, pui numerele pe capac si schimbi doar capacle intre ele ...  :wink2: :hi:

tassevasi

  Faci o tablita mai mare decit nr ,apoi o  indoi (rasfringi )2-3mm  stinga -dr si partea de jos ,ca sa stea numarul  ce vrei sa-l schimbi , astfel aceasta ramine pe fiecare stup si  tu muti nr unde vrei, tragind de el , o ideie .

G. Iulian

La firmele de profil sunt tablite cu numere din plastic se prind usor in pioneze, o tablita cu numere este in jur de 5 lei.  :hi:  :hi:  :hi:

dorindafi

Citat din: Gheorghevici I din Octombrie 23, 2012, 08:54:46 PM
La firmele de profil sunt tablite cu numere din plastic se prind usor in pioneze, o tablita cu numere este in jur de 5 lei.  :hi:  :hi:  :hi:
asha va sazica
dar cu 1,2 lei de la ACA crezi ca nu sunt bune  :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mellificus

va multumesc foarte mult. am sa vad ce e cel mai facil si convenabil din toate acestea ... daca totusi mai sunt pareri ... ascult :D numai bine si sanatate.