stupii mei

Creat de dan, Februarie 06, 2009, 10:03:02 PM

« precedentul - următorul »

D006

Cred co sa mearga daca acum ar trebui sa aleg modelul de stup acesta las alege pt ca am acum 12 rame cu magazia 1/2 dar fixa.

dan

Ma m gandit mult pana am ales acesta obtiune si cred ca sunt multe avantaje fata de celelalte modele

dan

asta am gasit duminica trecuta in stupi am ramas uimit cules intens de polen si daca priviti uitativa cate celule de miere proaspata le am dat multe rame cu miere dupa diafragma ramase din toamna si binenteles stapana imperiului multumita  :razz:

D006

Da asa trebuie sa arate o rama care nu este din centrul cuibului frumos.

ioanardelean55

Citat din: liviuCred co sa mearga daca acum ar trebui sa aleg modelul de stup acesta las alege pt ca am acum 12 rame cu magazia 1/2 dar fixa.
Nu inteleg un lucru ce e cu magazia fixa ? iar o mica obiectie ,nu vi se pare ca e cam mic urdinisu ?

orbanstefan64

sa nu fie cu suparare dl ardelean are dreptate urdinisul este prea mic
si un sfat ,taie pe toata sprafata si pune reducator de urdinis  :hi:  :hi:

D006

Multe-n plus , multe-n minus , multe gratuit ! Pe acest fond as fii mai retinut ! :hi:

filip

http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_m ... ESODWBWTQF
Si eu am stupi cu urdinisurile mai mici,dar in cazul asta trebuie PODISOR cu sita vara
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan

da sigur sunt multe de spus podisoru-l  am dar mai trebuie sa fac fanta de aerisire si sa mi iau sita nici nu ma gandesc sa las pe timpul verii stupii fara aerisire
in privinta urdinisului poate aveti dreptate dar daca priviti urdinisul la m lasat mai inalt pentru ca in cules mare albinele dinauntru ies in partea de sus iar cele care vin intra prin  partea de jos avand loc suficient sa treaca .In privinta magaziei fixe am vazut si eu asemenea stup e incomod si greu de lucrat .

ioanardelean55

Adevarat dar eu am inteles ca la un adica tot stupi cu magazie fixa a-ti alege dece?!!

dan

Domnul Liviu a scris ca are stupi cu magazie fixa .Nu as alege acest model o data pentru a ajunge in cuib trebuie sa scot ramele din magazie apoi sunt limitat la o singura magazie si mai mult de atat la storsul mierii magazia nefiind mobila nu o pot inlocuii cu alta goala.

ioanardelean55


D006

Da asa este cum a spus dan si din aceasta cauza as alege cu magazie detasabila .

ioanardelean55

Daca ai multe lazi asa e greu de trcut la stas .dar sa faci magazia detasabila si sa folosesti acalasi rame e mai simplu ,se poate . Si in zona noastra au aparut stupi cu mag. fixa dar multi le-au modificat iar acum e bine .

dan

Paste fericit tuturor!!!