Primul pastoral la salcam?

Creat de Cosnic, Aprilie 13, 2013, 12:21:50 AM

« precedentul - următorul »

Cosnic

  Buna ziua, sunt apicultor incepator din judetul sibiu. Sunt in al 3-lea an si am reusit sa ies din aceasta iarna cu 28 de familii de marimi variate. Pana acum nu am facut miere (m-am concentrat pe inmultire) si as vrea in acest an sa pregatesc 10 stupi pentru o mica productie.
  10 Stupi as putea sa-i bag in masina+ remorca si sa ii duc la un salcam 2 sau 3. Am citit ca salcam 2 este in judetul Valcea (judetul vecin) deci nu ar fi un efort prea mare sa-i transport acolo.
  Problema este ca nu stiu nicio localitate unde gasesc salcam si cum se procedeaza cand vrei sa amplasezi stupii acolo.
  Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi/informatii/idei. Orice imi este de folos, eu nestiind nimic in momentul acesta. Multumesc mult!

bucovineanu

Nimeni nu o sa zica unde sa mergi deoarece nimeni nu doreste sa gaseasca in acel loc cateva zeci de supine. Cauta un apicultor care sa accepte sa te ia cu el, sau mergi intr-o zi in recunoastere si cauta sa vorbesti cu un padurar.

Cosnic

Eu as merge in recunoastere dar nu stiu unde :) . Iar la mine nu e vorba de "zeci de stupine" ci de 10 stupi (se poate folosi mesaj privat nu e nevoie sa raspunda pe topic).
  Oricum, multumesc pentru ca ati dat atentie postarii mele!  :thanks: Eu cred ca totusi cineva ma va ajuta, am nevoie de un minim de informatii. O zi buna! 

cristian87

De unde din Sibiu
Pentru informatii dezinteresate mergeti la asociatie ca oricum aveti nevoie de adeverinta pentru pastoral cu foile de drum( cel putin asa ar fi normal daca s-ar mai tine cont de astea)
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Cosnic

Din orasul Sibiu. Atunci ma duc luni la Apicola sa intreb. Se pare ca trebuie sa ma pun bine la punct, nici nu stiam de adeverinta pentru pastoral si foi de drum. De ce nu ne-au spus nimic despre asta la cursul apicol ?! :D

dorindafi

 :hi: Cosnic
oriunde vrei sa mergi cu stupii va trebui sa gaseshti o locatzie
dute in recunoashtere , gasrshti locul convenabil tzie shi vorbeshte cu propietarul terenului pt locatzie shi ce anume-tzi pretinde
fiind departe ar fi bine sa gaseshti un loc inchis , adica la o casa locuita unde nu trebue sa stai de paza linga ei
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

silviu

        Hai ca ma bag si eu cu o intrebare pentru sibieni.Lucram pentru o firma din Sibiu si am trecdut pe la inceputul lui iunie 2010 si 2011 de la Sighisoara la Sibiu cu masina.Pavilioane la tot pasul,mai ales in zona Medias.La ce ? Salcam,tei sau altceva.Curiozitate,nu vin si eu,sunt prea incepator,asa ca puteti sa raspundeti.
                   Cu stima,
                          Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

Cosnic

#7
Din cate am inteles pe "Valea Soalei" - loc. Agarbiciu ar fi un salcam 3. Sper sa nu ma insel :)

http://www.monitorulsv.ro/Actualitate-national/2012-03-27/Sibiu-Opt-hectare-de-plantatie-de-salcam-au-ars-la-Copsa-Mica

Daca au ars 8 hectare, inseamna ca mai sunt si altele :) 

bee_lover

La Agarbiciu este salcam dar s-a taiat mult , a ars, e inghesuiala mare nu prea mai renteaza, anul trecut insa a fost multa rapita in zona Mediasului.  :hi:

Hermannstadt

Buna dimineata,
     - d-nul Silviu in Agarbiciu sunt salcami aceeia si cum zice si Bee_lover este inghesiuiala mare si nici nu stiu cat merge pe valea aceea in sus/jos

     - Cosnic si eu sunt tot din Sibiu, sunt incepator, daca doresti putem sa ne auzim la telefoane, dami un PM cu numar tau de telefon si te sun

Ceva salcam ar fi in zona, dar este "protejat"   :D

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

pad3

a reinflorit sacamul  :bzz: :bzz:
am unul chiar in fata blocului, il pot culege din dormitor. maine aduc un stup in balcon  :rotfl:
somnul ratiunii naste monstri

marian_6777

Pune-l pe unitatea aerului conditionat... :rotfl:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.