Transportul stupilor

Creat de PricopArthur, Aprilie 02, 2009, 08:00:58 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

"Frate" să moară bibicu'!
învață întâi să scrii romanește și apoi revino  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bogdan.munteanu

eu scriu romaneste dar daca tu esti greu de cap...sorry

kamy

Muntene fara curent de aer omori familiile de albine,si in mijloc de transport deschis daca ai un 500 de grame de nectar proaspat din ziua plecarii risti sa le prajesti pe drum,adica albinele cand sant stropite cu nectar se agita si se incalzesc atat de tare incat mor si puietul se opareste,bine ar fi sa nu vezi niciodata la tine acest lucru!!

bogdan.munteanu

multumesc mult...in sfarsit un raspuns

C@T@LIN

 :hi: vreau sa-mi duc si eu stupii la un lan de floare 3 km distanta,drum bun-asfalt 95%.lazile sunt db 12 ram,fund clasic.Cum i-mi recomandati sa-i transport cu magaziile pe ei sau fara??  :thanks:

mmacreanu

3 km nu sunt cam putini?? sa nu se intoarca culegatoarea acasa!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

G. Iulian

Eu am transportat stupii cu tot cu etaj, singura măsură luată a fost să îi asigur cum trebuie în cazul meu cu chingi.  :hi:  :hi:  :hi:

mihai1988

          din cate am citit pe forumuri este recomandat transportul cu magazia pe ei, insa sa aiba mierea stoarsa din aceasta, intrucat si o perioada scurta de lipsa de spatiu si aglomeratie in strup poate provoca intrarea in friguri. pe de alta parte daca in magazie este ceva nectar acesta poate dauna albinelor pe timpul transportului fiindca poate curge pe ele. Nu stiu asta din propria experienta ci din ce am citit pe forum

C@T@LIN

Citat din: kisarmihai din Iulie 03, 2013, 10:02:41 AM
          din cate am citit pe forumuri este recomandat transportul cu magazia pe ei, insa sa aiba mierea stoarsa din aceasta, intrucat si o perioada scurta de lipsa de spatiu si aglomeratie in strup poate provoca intrarea in friguri. pe de alta parte daca in magazie este ceva nectar acesta poate dauna albinelor pe timpul transportului fiindca poate curge pe ele. Nu stiu asta din propria experienta ci din ce am citit pe forum
:beer: o zi nor crapa fara magazii(cat sa le  trag un varachet) apoi am sa-i transport cu magaziile pe ei. :thanks: