Stup orizontal 20 rame

Creat de cristipep, Martie 03, 2011, 08:17:59 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Ce parere aveti despre stupii orizontali de 20 rame, se merita sau sunt greu de intretinut? Eu deja am construit un stup mai am cateva finisaje am sa postez poze cu el ........... :hi:

Kov iulian

Vei sta toata vara rupind botci,si alergind prin copaci dupa roiuri daca vei avea stupi de acestia,ce sa mai zic despre productia de miere care o data intrati stupi in frigurile roitului scade mult , sunt probleme la extractie, ai rame jumate cu oua,larve, puiet capacit si jumate miere daca le extragi scoti miere jumate cu larve,daca le lasi pierzi acea miere dar in schimb se dezvolta familia,la capitolul ventilatie mai bine sta lada verticala se ventileaza mult mai bine,si ca urmare a acestui lucru mai putine albine sunt ocupate cu ventilatul si cu caratul apei in stup . Pt un incepator si pt inmultirea familiilor e buna aceasta lada, pt productie de miere e bun verticalul. vei creste in cunoastere si experienta si vei vedea si singur cum e mai bine,intre timp citeste pe aici postari vechi sau noi, si traieste mai mult printre stupi, fa observati,urmareste viata albinelor. iti doresc succes

cristipep

Multumesc pentru raspuns...din cate stiam si eu ...pentru un incepator este cel mai bun stupul orizontal, tocmai deaia vreau sa incep cu doi orizontali ...mai departe oi vedea eu ce fac si cum . :hi: Am sa pun niste poze cum arata stupul facut de mine si uneltele mele.

ilalexandru

Domnule Iulian de ce sa stea toata vara sa rupa la botci? E un stup pe 20 rame. Adica spatiu mai mare decat la verticalul pe 10 rame cu cat 3/4. Am avut si eu orizontal pe 20-21 rame...i-am redus la 17 rame din cauza transportului in pastoral. Se asezat ceva mai greu in masina. In momentul de fata, la vertical mi se mai intampla se intre in frigurile roitului. La orizontalul meu pe 17 rame nu am patit-o deloc. Iar in concluzie, la cutia pe 20 de rame, nu vad cum sa apara problema roitului. Daca ramane cu stupii pe vatra, e o cutie foarte buna. DAca reusesti sa ai cutia respectiva plina de albina, e un lucru foarte bun. Sunt vechi apicultori care povestesc ca mergeau la Calafat la salcam si ca scoteau acolo 35 kg pe familie de miere. Credeti ca mergeau cu verticali? in nici un caz...ci cu cutii pe 20 de rame..prin anii 1985-1990. Se amesteca puietul cu mierea...La 20 de rame, ii lasi familiei 8-9 rame si se scoate restul. Miere sa fie si albina cat mai multa...ca de scot, se scoate ea si in conditii bune. Eu de la stupii pe 16 rame in pat cald, pe pavilion, anul trecut am scos o medie mult mai mare decat la vertical. La floare soarelui 20 kg pe orizontal, iar la vertical vreo 14. Cam mare diferenta intre cele doua tipuri de stupi, intretinuti in aceleasi conditii. Vertical= timp redus si munca ceva mai putin in timpul extrasului. Orizontal = ceva mai multa munca la extras, dar mult mai usor de umblat in el in restul timpului.
Si un sfat pt Cristi...la lada respectiva, poti sa-i faci doua urdinisuri. Vara, in timpul culesului, le deschizi pe amandoua si ai rezolvat problema ventilatiei.

cristipep

#4
Este vreo problema daca ambele urdinisuri sunt la acelasi dimensiuni adica conform stas 150 mm lungime deschizatura cu 9mm inaltime deschizatura sau merg cu un urdinis pe 50 mm? Si inca ceva daca lipesc scandurile asa pentru o izolare mai buna sa zic asa cu aracet are vreo importanta afecteaza cu ceva albina? :hi:




ilalexandru

NU-i nici o problema cu aracetul. INSA CAND INCHEIATI scandurile, este recomandat a merge cu sipca pe mijlocul lor. Daca cumva nu e materialul uscat bine, sa nu iasa albina afara. Mergeti cu doua urdinisuri. Pe cel de-al doilea, il tineti deschis doar vara. In restul timpului nu. Puteti merge pe dimensiunile standard, nu-i nici o problema. Eu am urdinisurile cam de 120-140 mm cu inaltinea intre 9 -12 mm. Depinde de meserialul care mi-a lucrat cutiile.

cristipep

#6
Am facut falturi la freza exact pentru ce imi spuneti mie cu iesitul albenei afara prin crapatura. Dar mearea mea problema este ca nu reusesc sa fac laterala pentru rama , m-am chinuit sa iasa cum o fac meseriasii dar...greu.Am mers la apicola sa cumpar macar un pachet de 25 cu 37 de lei din tei , dar erau ingrozitor de prost facute ......nu mai spun ca erau si nefinisate.
Am sa-mi fac doi stupi a cate 20 de rame......si oi vedea mai departe.

ilalexandru

NU stiu ce utilaje aveti, dar cu o freza cred ca s-ar rezolva problema. Rame ieftine si pe ales gasiti la targurile apicole....cei de la ACA sunt si scumpi si au si lucruri proaste

Kov iulian

Ce am spus mai sus am spus conform cu ce am vazut,cu ce am experimentat am lucrat 5 ani pe orizontali si 2 ani pe verticali,nu am vorbit din carti, am si eu orizontali si daca nu umblu in ei o data pe saptamina fac botci,se intimpla asta cind familia trece de 14-15 rame,obligindule sa lucreze orizontal(mai mult de 15 rame) supuneti albinele unui stres ele in natura cladesc de sus in jos vertical,nu orizontal,spuneti ca sunt mai bune lazile pe 20 de rame,si ce se intimpla daca aveti un cules puternic? luati rame si puneti la alti nu,si bagati alte rame in locul lor nu? plimbati prin toata stupina ramele si ajungeti la un moment dat ca trebuie sa extrageti chiar daca mierea nu e coapta prea bine pt ca se blocheaza cuiburile la cei verticali in 2 saptamini au capacit mierea din caturi daca aveti sita sus in plus de asta forma turn a stupilor verticali permite o mai buna ventilatie,aerul cald ridicinduse in sus, la cei verticali nu sunt limitat de marimea lazi,au fost cazuri cind am pus si 2 caturi 3 sferturi deasupra cuibului si am scos si 38 de kg la un cules la floarea soarelui la familiile cele mai puternice, e drept nu am tinut cont sa schimb matca al doilea an si sa slabit(asta e problema stupilor verticali secatuiesc matcile, isi epuizeaza prematur rezerva de spermatozoizi din spermateca) Anul acesta construiesc lazi verticale pe 12 rame,iar caturile vor fi 3 sferturi(ME) tot pe 12 rame.am ajuns la concluzia ca asa e cel mai bine pot introduce hranitor toamna ,primavara pot sa ridic mai usor albinele in catul de sus,

Kov iulian

Citat din: ilalexandru din Martie 04, 2011, 11:01:24 PM
NU stiu ce utilaje aveti, dar cu o freza cred ca s-ar rezolva problema. Rame ieftine si pe ales gasiti la targurile apicole....cei de la ACA sunt si scumpi si au si lucruri proaste
La treaba asta va dau dreptate,cei de la ACA au scule si materiale din 1900 toamna si preturi imense

cristipep

La ei preturile sunt exagerat de mari la stupi cel putin la restul produselor sunt cat de cat mai ieftine ca exemplu 1 kg de faguri artificiali fara ceara la schimb este 40ron.Poate o sa reusesc sa iau si faguri de la cineva de e site ca o sa am nevoie deja ma pregatesc sa ma duc sa iau stupii ...tocmai de la constanta. Incerc sa-mi fac singur si rame este  intradevar greu dar......... :hi:

Kov iulian

#11
Am vazut in poze ca ati folosit holtsuruburi negre pt rigips acestea au doua spire la filet si cam sfirteca lemnul incercati cu holtsuruburi albe acelea sunt special pt lemn au o singura spira la filet.  Cit despre faguri,la alti e mai ieftin chiar daca au scumpit
CitatDistribuitor Faguri Apisrom – Bucuresti si limitrof

Pret : 35 ron/kg

La schimb cu ceara naturala : manopera 5 ron/kg +
                                                 5 % scazamant

Disponibil : 1/1  ¾ ; ambalaj 5 kg/4kg
nu le fac reclama celor de la Apisrom,mi-au promis ca au drum prin zona mea(vroiam sa cumpar si eu sau sa dau ceara si sa iau faguri) si nu s-au tinut de cuvint, nu au venit.Acum le fac  antireclama celor de la ACA de cite ori pot si cu orice ocazie,s-au purtat aiurea cu mine, si le intorc favoarea

ilalexandru

Din cate imi dau eu seama, a-ti cam gresit cutiile. A-ti lasat cant pentru rame, dar pt podisoare? podisoarele cum o sa le mai puneti peste rame? Inainte de a va apuca de lucru, trebuie a merge sa sa uitati la un stup orizontal

milu56


D006

Citat din: ilalexandru din Martie 07, 2011, 12:04:11 AM
Din cate imi dau eu seama, a-ti cam gresit cutiile. A-ti lasat cant pentru rame, dar pt podisoare? podisoarele cum o sa le mai puneti peste rame? Inainte de a va apuca de lucru, trebuie a merge sa sa uitati la un stup orizontal
O soluție ar mai fi,