Cu podisor sau fara?

Creat de mihaizzr, August 31, 2010, 02:14:11 PM

« precedentul - următorul »

mihaizzr

Pentru stupii verticali cu fund antivaroa ce fel de podisor este indicat? Am vazut ca unii stupari folosesc doar o folie de polietilena pusa direct peste rame.
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

mihaizzr

Aici pun in discutie si situatia transportului in pastoral (incarca-descarca) si iernarea.
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

D006

Nu am vazut inca un podisor la nimeni la stupi aici.
Direct capac peste ultima cutie la majoritatea si la cativa am vazut folie sau carton asfaltat si apoi capac.
Daca albine nu moare de frig pt ce mai este podisorul?
Caldura?

mihaizzr

Totusi cred ca doar folia singura pusa peste rame se poate folosi numai vara, iar iarna familia trebuie impachetata pentru a-si pastra mai bine caldura in cuib.In acest caz voi puneti direct peste folie( care se sprijina pe rame) diverse materiale izolante sau aveti si podisor din lemn?Intreb pentru ca stupii de la ACA au podisor din lemn si as vrea sa ma clarific cum anume sa mi-i construiesc  pe ai mei. :hi:
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

ioanardelean55


IN primul rind depinde de tipul de lada folosit ,la unele lazi chiar sa vrei podisor nu ai cum sa-l pui , eu tin podisorul pina in martie cind pun turta ,atunci il inlocuiesc cu folie ,pe care o inlocuiesc in august cind incep hranirea ..si tooot asa . :hi: :hi: :hi:

flavius

Mentorul meu nu mai are nici un podisor...folie peste tot, DAR: in interiorul capacului, polistiren expandat...grosime 2-3 mm...zice ca e de ajuns, si e de parere ca un stup nu moare niciodata de frig, ci de foame...o sa vad iarna asta daca are dreptate...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

ioanardelean55


Nikolas

Nu condens - daca folosim magnet de apa.

orbanstefan64

unele da, iar celalate nu recunosc :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

mihaizzr

ma gandeam si la situatia de a tine in stup sub capac permanent izgonitorul care sa aiba si rolul de podisor si sa fie pus intre corpuri doar la extragerea mierii(cel mai frumos moment al apicultorului  :nod: :nod: :nod:).In cazul in care aveti doar folie de polietilena peste rame aceasta se sprijina pe rame direct?Sau exista spatiu intre ea si rame?.
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

dumitru alin

direct peste rame isi fac ele singure podisore de ceara care ridica folia sa poata trece dupa o rama pe alta ,
daca nu se pund bucati din laturile de jos ale rameisa poata trece

gore

Eu am la stupii cu fund antivarooa podişoare cu sita iar la altii fără sită. Le folosesc tot timpul anului, iarna nu folosesc folia, doar o paturica pe acest podisor, acolo unde am sita acopar pentru a nu fi curent. Aerisirea se face foarte bine prin fundul stupului, iernez fara una din tablite, de obicei aceea din partea unde nu bate soarele dimineata. Am mai discutat pe forum, albinele au trecut iarna foarte bine, la acei stupi am avut mortalitate mai mica decat la altii fara fund antivarooa.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming