cumparare stup vertical

Creat de pngflorin, Noiembrie 14, 2007, 02:19:34 AM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Ramele le folosesc la orizontali, intrebarea este daca se poate ?

Cristian IONITA

pai ... fierastrau este .... ceva vana-n brat nu ma indoiesc ca se gaseste ... un creion ... u7n liniar si chef de munca mai trebuie

bee_lover

Cu un circular ai taiat-o usor rapid si frumos.Pui distantieru si ai taiat toate 4 partile si gata maxim 5 min pt o lada. :wink:

D006

Florine nu-i corect  / lasa corpurile acestea netataiate si cumpara corpuri de 3/4(M.E.)

bee_lover

E adevarat ce zice domnul ili...daca tot ai cat de 1/1 le iei frumos cate un fund si capac si le poti folosi ca si cuib pentru roiuri anul asta si la iarna le iei caturi de 3/4 sau de 1/2,avantajul e ca nu pierzi lemn.

PricopArthur

La catul 1/1 ii pui fund, si mai faci caturi pentru toti stupii. Cred ca lamn in zona se gaseste, iar un tamplar sa ii faca nu e o problema. Din 5 stupi cumparati, faci 10.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Domnul Pricop, ati dat o idee de nota 10!!!!!!! :hi:

ni_nacu

Mai cumperi fund antivaroa detasabil , si ai rezolvat problema fara sa tai lazile , apoi cumperi caturi 1/2.
Fiid luate de la aceiasi firma sunt interschimbabile si nu ai probleme.
Decat un cat 1/1 mai bine pui doua 1/2 in etape functie de cules.

PricopArthur

Ideea nu e de la mine. Am mai spus, o colega a facut stupi 1/1 cu 1/1. Anul urmator, cine mai putea sa ridice caturile? In iarna ce a urmat a facut ceeace am scris mai sus. Acum cred ca are 150 - 200 stupi.
Miere multă şi inimă curată!