cumparare stup vertical

Creat de pngflorin, Noiembrie 14, 2007, 02:19:34 AM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Stupul este vertical 1/1 cu mag 1/1, fund antivarooa, podisor izgonitor.
154 lei RON/ BUCATA.
CE ZICETI ?

pintilied

La interior este cu dotare completa?Ce fel de podisor are?
Parerea mea este ca ai facut o afacere buna :hi:
Nu tot ce zboara,face miere!

pngflorin

La cinci stupi am luat  podisor izgonitor, cat si podisor hranitor, in rest am p. separator.
Ma gandesc sa mai i-au 5. :hi:

maximus


Cristian IONITA

vreau sa vad si eu poze cu podisoarelwe astea minune

maximus


bee_lover


Cristian IONITA

multumesc
acum am inteles ... este vorba doar de un izgonitor "clasic"
parerea mea ca ptr un stuparit profi este insuficient .... trebuie sa ai atat podisor cat si izgonitor
tehnica utilizarii izgonitorului presupune sa-l folosesti intre cuib si magazinele pe care le doresti recoltate ... asa ca tot se impune necesitatea unui podisor clasic
ptr podisoare eu recomand podisor - hranitor - sau care sa permita hranitor - dar ptr asta trebuie ca si capacul sa fie mai special

Cristian IONITA

si capacul

david nick

Citat din: Cristian IONITAsi capacul
As dori daca nu este secret ce inaltime are capacul din poza.Se observa ca este mai inalt decat cel di poza d-lui pngflorin,
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/

Cristian IONITA

cam 10 cm .... inaltimea capacului trebuie sa fie corelata cu cea a podisorului .... adica "interiorul" capacului sa aiba 1-2 cm in plus fata de "exteriorul" podisorului

PricopArthur

Florin, stupul e bun. Am insa 2 observatii:
1 - peretii sunt asamblati in falt simplu, iar prinderea numai cu cuie nu va rezista in timp; ca sa-l intaresti va trebui sa-i intercalezi cateva holsurubulri intre cuie
2 - raman la parerea unui stup cu magazii cu rama mai mica; 1/2 sau 2/3.
iti mai trebuie gratie hanemman intre cuib si cat, asta in ideea ca vrei sa folosesti izgonitorul.
Miere multă şi inimă curată!

pintilied

Daca te hotarasti la magazii mai mici( 1/2 rama sau 3/4 rama) nu ai decit sa faci citeva funduri si magaziile necesare si ai rezolvat problema. Insa nu te vad bine daca o sa ai citiva care vor vrea sa roiasca si o sa trebuiasca sa dai magazia de 1/1 jos pentru a controla si cuibul.Se stie ca o matca buna si un cules bun va duce la umplerea cuibului cu puiet iar matca va sui si in corpul 2 pentru a oua mai ales ca in corpul 1 vor fi si rame cu miere nu numai puiet. Avantajul magaziilor cu rame mai mici este acela ca se ridica mai usor de pe cuib si uitindu- te in partea inferioara a ramelor nescoase din corp vei vedea imediat daca a tras botci si de care sunt,daca s-a ouat in botci,urmind sa iei masurile ce se impun.Eu am lucrat si cu stupi formati din 2 corpuri 1/1 si am constatat ca niciodata nu a fost suficient un singur corp 1/1 pentru cuib, matca
ouinduse si in corpul 2.Daca ii pui gratie Haneman si o fortezi sa stea pe un singur corp cuibul se va aglomera si va intra in friguri.Si daca mai ai norocul sa fie majoritatea buni si nu mai ai unde redistribui puietul esti un om facut.E adevarat ca poti face roiuri dar iar ai nevoie de corpuri,funduri,podisoare etc. Si daca te apuci sa faci roiuri in preajma culesului nu e prea buna treaba. Unii spun ca in prejma culesului poti suprima matca,dai o botca si culesul merge inainte.Ei,nu merge chiar asa. Eu am facut asemenea experiente si diferenta a fost intotdeauna in dezavantajul celor fara matca(cu botca capacita) Si unde mai pui ca matca eclozionata trebuie sa se imperecheze ,pierzi din start cca.10 zile.In timpul asta celelalte familii merg mai departe.
                                            Parerea mea este ca la un cuib de 1/1 mai trebuie un corp de 3/4 pentru extinderea puietului si una,doua magazii,la alegere si dupa necesitati. Am si eu 5 stupi cu cuibul 1/1. peste cuib pun 1 corp 3/4 care are pe mijloc 5 rame de 37mm iar in parti cite doua rame de 45mm care fiind mai late sunt ouate foarte rar si in care albinele vor depune nectar.Daca vad zorul mai schimb din ele cu rame de 37mm.La culesuri folosesc magazii de 3/4 iar la nevoie folsesc si magazii de 1/2.
                                              Crespect       pintilied     :hi:
        P.S.  Gindestete ca nu vei fi tinar o vesnicie.
Nu tot ce zboara,face miere!

pngflorin

Gindestete ca nu vei fi tinar o vesnicie.
Domne, ce veste proata mi-ati dat !
Cat despre caturi 1/1, daca vreau sa trec la 3/4, nu pot pur si simplu sa tai din magazin sa ajung la inaltimea corespunzatore acestui tip de rama, s-au este mai complicat ? :hi:

Cristian IONITA

:) din cutie tai ... nu-i bai .... da ce te faci de rame?
si pe alea le poti taia ... numa ca pur si simplu nu se merita