modele de stupi

Creat de balasbebe, Noiembrie 16, 2007, 12:31:39 AM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Sunt curios daca cineva mai are o stupina cu atatea feluri de lazi

balasbebe

Si nu este chiar totul

pngflorin

D. Inocentiu, sincere felicitari pentru frumoasa stupina !
Oare o sa ajung si eu vreo datat sa ma mandrescu cu o astfel de stupina ?
:hi:  :razz:

balasbebe

Eu m-as fi multumit sa am stupina cu lazi uniforme. Nu am fost hotarat de la inceput, dar asa cum am spus, daca nu faci pastoral, nu faci o afacere din asta parca este mai pitoresc.
  Ce este mai greu cu lazile duble ca trebuie inca un ajutor. De regula, leg capacul, rastorn lada, si aluneca pe capacul de tabla ca o sanie. Bineinteles, ca nu cu albine inauntru.

D006

..si care model de stup crede-ti ca ar fi mai bun?...Care va multumeste in cea ce priveste tehnologia de lucru, productie?...
  Bineinteles dvs va raportati la conditiile dvs de clima...

PricopArthur

...frumoasa si stupina si vatra.
Intrebare: la cat timp goliti polenul din colectoare?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Cred ca mi-ar fi greu sa ma aplec la atitea colectoare...cred ca as umbla doar in patru labe printre stupi...Eu abia ma leg la sireturi dar sa stau dea busilea printre stupi..

balasbebe

Citat din: PricopArthur...frumoasa si stupina si vatra.
Intrebare: la cat timp goliti polenul din colectoare?
In primul rand depinde de productie. Sunt perioade cand este seceta, si merge la 2 zile. De regula iau polenul, dimineata, seara, iar a doua zi am liber.Am fost militar, asa ca am invatat si mersul taras, sau in genunchi. Sa stiti ca nu este o munca prea usoara, la o anumita varsta.

D006

Cum vreau sa-mi fac ceva stupi la sol....ma gindesc in eventualitatea de a mai colecta polen cum ma aplec sa-l iau din colector....Daca pretul la miere sare de 50 000 kg la achizitie nu mai este prea rentabil polenul--parerea mea, la conditiile mele de cules..
  In pavilon cind umblu la cei orizontali stau in genunchi sa pot lucra mai lejer la ei...

PricopArthur

Ce parere aveti de colectorul sub capac? Mi-ar placea un colector din care sa nu fiu nevoit sa iau polenul zilnic. Nu imi permite timpul sa stau numai la albine.
Dar polen mi-ar place!
Miere multă şi inimă curată!

pintilied

Ce spuneti de colectorul de polen cu placa activa sub capac iar sertarul colector ocupa locul unei rame in magazin? A incercat cineva?
Nu tot ce zboara,face miere!

leoman

...frumoasa stupina, iar amplasarea...ca la carte. Impartasesc si eu dorinta d-lui pngflorin de a avea cit mai repede o asemenea stupina, macar ca nr. de stupi, daca nu si un asemenea colt de rai, desi este frumos si la mine (undeva langa Arad).

D006

O alta diversitate de stupi, ca si model de lada, va prezint si eu in 2 fotografii.
Si chiar sunt de vanzare.
Astept ofertele voastre
cu salutari
albina

D006

Oricum ar fi, vertical sa fie.Este net superior fata de orizontal.Parerea mea. :hi:

balasbebe

Depinde ce urmaresti.
Pentru incepatori este mai bine sa aiba lazi orizontale. Intr-o lda se pot pune 2-3 roi, sa nu investesti asa de mult. Oricum stuparul incepator merge doar pe reproductie.