Pavilion sau nu ?

Creat de frantescu, Noiembrie 06, 2007, 08:46:35 PM

« precedentul - următorul »

frantescu

Va propun sa discutam putin pe acesta problema.Sunt printre noi si cu pavilioane si fara.Evident aceasta problema isi are rostul in cazul pastoralului.Ce ziceti cum e mai bine 40 de familii pe jos sau merita investitia unui pavilion? :hi:

balasbebe

Giles Ratia, intr-un film a declarat, ca nu se renteaza investitia intr-un pavilion. El sustine, pentru tarile dezvoltate. La ce sosela au, si drumuri, nu ar putea circula sa ma scuze "bio"ca-mi este simpatic, cu un tractor si cu trei pavilioane.  Ceea ce numim noi pavilioane, in alte tari nu ar fi voie sa circule. La noi este bine si asa.  Ne descurcam cu ce avem. Cei care fac pastoralul din nord, pana in sud, au dreptul sa zica in ce conditii calatoresc. Pentru ei cred ca este o aventura.

Cristian IONITA

domnul Ratia ar face bine sa vorbeasca ptr ce stie dumnealui mai bine
nici eu nu sunt adeptul pavilioanelor ... dar nu dpdv al sigurantei circulatiei ci .... pur si simplu al eficientei
acum ..... nu prea mai faci performanta doar cu stupi dintr-un pavilion .... trebuiesc mai multi .... asa ca ce rost sa te mai complici .... ii pui pe toti in camion si gata
a ,.... ar mai fi o solutie ..... pavilion cu peste 150 de familii ..... am vazut cateva "tir-uri" cu semiremorci pe 3 axe modificate in acest sens, dar cu astea ai dezavantajul ca nu prea-l poti scoate de pe asfalt

frantescu

Nu vad de ce o remorca nemteasca de 2,5 t nu ar avea voie sa fie facuta pavilion si sa respecte normele de circulatie.Domnule Bebe nu ma refeream la remorci de carat paie adaptate.Vorbesc de avantaj al apiculturii:transport , incarcat,conditii de lucru,conditii de temperatura pentru albine,etc...

balasbebe

pentru ca cele nemtesti, sunt prea scumpe, si nu merita sa-ti bagi bani in ele. Cand te gandesti la ce preturi sunt si cata miere dai pe ele, renunti. Stuparii fentau si taxa de drum, dar sa-si mai permita si un pavilion luxos.

PricopArthur

Cred ca o problema ar fi privitor la exploatarea albinelor in pavilioane si varsati. Avantaje si dezavantaje.
Eu nu am pavilion si parerea mea nu este avizata, dar in cele in maimulte pavilioane in care am intrat, cu lada orizontala in pat cald, albina era rea.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..in primul an am avut 4 stupi pe jos..urmatorul an mi-am luat primul pavilion de 66 de familii..cam mare saltul dintr-o data dar curajul incepatorului...[sau al nebunului]...
Apoi mi-am mai luat inca 3 pavilioane...
Daca le aduni pe toate ar trbui sa am 4 pavilioane..dar nu am decit 3 ca unul mi-a ars ..demult..
  Am mers vreo 7 ani pe pavilioane...dar in momentul acesta ma gindesc sa trec la stupi pe jos ..deoarece consider ca nu pot tine mai mult de 200 de familii pe pavilioane...Sunt si avantaje pe pavilioane dar si dezavantaje...
  Alegerea modului ..pe pavilion sau stupi pe jos se face de catre fiecare in functie de ce vrea sa faca ..modul in care vrea sa exploateze familiile de albine, in functie de conditiile de cules ale zonei...daca trebuie sa faca multe deplasari..daca are cu cine sa incarce ...sunt multe aspecte de care trebuie sa tii cont in alegerea deciziei...
Vagonul este bun ca il incui si-l lasi in grija cuiva...stupii pe jos poti f usor sa ramii fara ei...vagonul se fura mai greu...
  Sunt f multe probleme care prin discutii le aflii si poti tine cont de ele...

pngflorin

Fratilor, sfatuiti-ma !
Mi-am luat o punte de Aro, complet echipata cu tot cu roti, am si arcuri si amortizoarele, la un pret modic de 200 lei RON.
Ce ma sfatuiti sa fac, o remorcuta platforma deschisa de 3 m lungime si 1,7 latime.
Sau,
Sa fac direct tot pe cotele de mai sus, un pavilion apicol inchis ?
Astept opinii pt ca vreau sa ma apuc de lucru.
Florin.

Cristian IONITA

hmmm .,... nu vreau sa te descurajez dar .... inainte de a te apuca de m7unca si de a cheltui mai mu7lti bani ... intereseazate daca o sa poti sa inmatriculezi vre-o-data ce faci tu artizanal ptr circulatia pe sosea si cam cat o sa coste treaba asta.
dar ... intereseazatre direct la rar ... nu te lua dupa ce au facut unii acum un an sau mai multi .... intre timp regulile au fost schimbate si nu ptr a le face mai usoare
daca totusi decizi sa continui ... parerea mea ca nu te va ajuta deloc sa faci remorca pe o axa ... ptr apicultura e bine sa fie pe 2. - si atunci o sa poti face un gabarit ceva mai mare
ce trebuie sa ai in vedere:
1. masa maxima autorizata - daca cea a remorcii + cea a masini tractor sare de 3500 Kg va trebui conduysa cu B + E si .... dupa unele interpretari cu atestat de marfa si ... tahograf
2. intre platforma si pavilion eu as alege varianta platforma .... nu de alta dar pe pavilion nu o sa poti pune4 mai mult de 15-20 de stupi ... ceea ce e cam putin ptr a fi cu adevcaratr rentabil .... daca faci platforma ... p[oti duce in mai multe drumuri un numar de strupi mai mare, si-n plus .... poti folosi platforma si ptr altceva ca vorba aia ... tot o sa platesti asigurari si impozit ptr ea
bafta

PricopArthur

Florin, opinia lui Cristian e corecta. Sa faci un pavilion pe punte de aro implica un nr mic de stupi ceeace e neeconomic.
O remorca apicola cu ax dublu, tractat de o dubita ce avea 60 de stupi ama vazut la un stupar din Reghin sau Sibiu. Nu mai am nici o legatura cu el. Nu-i am adresa. Dar stupii erau pe 4 randuri. La transport stransi iar cand ajungea la cules, in 10 min intindea 2 randuri de stupi, celelalte ramanand pe pozitie. O bijuterie.
Dar in primul rand trebuie sa te gandesti ce vrei de la apicultura. Hobi, ocupatie conexa sau de baza, sa faci pastoral in jurul casei sau pe sute de km, ... trebuie sa hotarasti in fc de multe criterii.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Am uitat sa va spun ca pastoral il fac la max 35 Km, asta pt salcam doi.
Iar intentiile sunt pana la 20 de stupi.
In mod clar este hobby.

PricopArthur

Daca faci pastoral pe langa casa, pana in 20 de stupi, poate ar trebui sa nu te complici. Pt transport poti inchiria un aro cu caroserie, sau poti sa cumperi o remorca trasa dupa masina mica. Daca intra 8 stupi pe un rand, pe 2 intra 16. Faci cateva dumuri cu cineva care stie sa lege bine lazile.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Pe remorca, la dimensiuni de 2.5 m lungime si 1.7m latime, i-mi intra jos 9 stupi orizontali, si tot atatea peste acestea.Mai intra 8 in Dacia papuc.
:hi:

D006

...sunt remorcute tractate de Dacia care duc lejer nr de 20 de stupi..
  Parerea mea sasiul de aro este cam greu [La kilograme]
Iei o remorcuta care poti sa o tractezi cu autoturism si ar fi mult mai lejer...
  Asta pt primii 20 de stupi..pt ca doar 20 vrei acum..dar peste 1-2 ani...mai vedem , mai ales ca o  ai si ajutoare care prind putere pe zi ce trece..

D006

Am vazut asa ceva la indagra 2007. Se afla in prinplanul pozei alaturate.