Cum faceti impachetarea pentru iarna?

Creat de filip, Octombrie 07, 2007, 04:57:52 PM

« precedentul - următorul »

maximus

nenea drone,depinde ce intelegi sa iei fundul de la un stup.daca e sa-i pui plasa,nu,nu ar fi tarziu.niciodata nu e tarziu,numai sa respecti regula condensului,in sensul ca trebuie sa potrivesti ce e jos cu ce e sus.
  completarile de hrana le-am facut sub forma de stimulare pana la inceputul lui septembrie,cu sirop de zahar si nu am avut nici cea mai mica problema.in plus,nu am avut o irascibilitate mai mare la albine in stupina,nu am avut tendinte de furtisag.
  datorita pozitionarii inalte a ghemului,nu poate fi vorba de curenti care sa ajunga pana la el.eu am stupii in zone impadurite,unde nu bat vanturi puternice.

D006

Dle maximus,
Eu ma gindesc ca "la fundul gol" ca nu ai nici un fel de plasa.E metoda pe care o practica Charle Ch.Simons in America.Corpul e rezemat direct pe niste bucati de lemn si nu are nici un fel de plasa.E ceea ce ai numesc "bottomless".La asta ma gindesc.
Cu stima

maximus

mda...pai ori ca ai plasa ,ori ca bucati de lemn,e acelasi lucru din punctul de vedere al iernarii.poti sa o faci cand vrei,nu conteaza.e un lucru f. bun,care merita facut .albinele iti vor multumi pentru asta in primavara.

D006

Cine a facut impachetarea ca la carte..a facut tratamente si a lasat rezerve de hrana suficiente sta acum fara grija...Pina acum iarna a fost bunicica ,  nu a venit iarna adevarata dar ...pina acum este bine...

crombra

Am stupii la 20 km distanta de Braila spre Rm. Sarat.
Nu voi prezenta modul de impachetare la stupii din lemn pentru ca este cam la fel cu ce au prezentat fratii mei.
Vreau sa ma opresc la impachetarea stupului din poliuretan.
Incepand cu sfarsitul lui August restrang treptat cuibul scotand progresiv ramele care sunt goale.Iernez(pana acum) pe un singur corp1/1.
Ramele le aranjez bilateral cu ramele cu polen a doua de la margine.
In rest scad progresiv pana la minim 1/3 din rama cu miere.
Functie de puterea familiei las pana la 20 kg miere(iernare pe 10 rame).
La capatul ramelor pun diafragma ,acolo unde e cazul.
Deasupra, folie de polietilena. Jos, urdinis la 1/2 cu gratie soareci si pe parcursul iernii reglez aerisirea de sub stup miscand tava antivaroa care este din poliureta gros de 10 mm astfel sa nu am condens.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

viorel_v2000

Citat din: crombra
Incepand cu sfarsitul lui August restrang treptat cuibul scotand progresiv ramele care sunt goale.Iernez(pana acum) pe un singur corp1/1.
Ramele le aranjez bilateral cu ramele cu polen a doua de la margine.
In rest scad progresiv pana la minim 1/3 din rama cu miere.
Functie de puterea familiei las pana la 20 kg miere(iernare pe 10 rame).
La capatul ramelor pun diafragma ,acolo unde e cazul.
Deasupra, folie de polietilena. Jos, urdinis la 1/2 cu gratie soareci si pe parcursul iernii reglez aerisirea de sub stup miscand tava antivaroa care este din poliureta gros de 10 mm astfel sa nu am condens.
Desi practic apicultura din '92, ma consider inca un incepator.
Am inca semne de intrebare la care nu pot sa raspund.
De exp. de unde aveti fratilor albina sa iernati pe 10 rame?
Nu cumva le tineti prea "aerisite"?
Eu strang cuibul la 7, 6 sau chiar 5 rame. Nu am avut niciodata albina pentru 10 rame.
Majoritatea i-am strans in aceasta toamna pe 5 rame, fortat "obligatoriu, n-au avut ce face si s-au bagat acolo. Oricum primavara asi fi scos una doua rame. acum nu o sa le mai scot. M-am uitat la cativa, acum la inceput de decembrie si se "asezasera" bine sub coronita de miere.
Cu stima
VV

D006

Si eu am mai bagat la iernare si 12 rame...rar, dar pe 10 mai des...In mod normal de la 8 rame in jos...Primavara le string...''sa roada diafragma''...Iarna vorba dvs....mai ''aerisite''..
  Din ce a spua dl Crombra ..''Functie de puterea familiei las pana la 20 kg miere(iernare pe 10 rame).
La capatul ramelor pun diafragma ,acolo unde e cazul.''--reiese ca ierneaza si pe mai putine rame ..nu numai 10...

crombra

Asa cum a scris si Nelu(bio), iernez si pe mai putine.
Pe zece rame am iernat 3 familii(din 20). In medie iernez pe 7-8 rame.
Functie de puterea familiei.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

rog precizati in ce tip de stup sau pe ce tip de rama iernati, altfel se pot crea confuzii

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Pt iarna deasupra podisorului am pus o paturik si peste ea  poliestiren de grosime 2cm.mai se pune ceva?am inchis numai o aerisire in partea cu roiul cealalta ramanand libera,pt ventilatie.oi fi facut bn? :sad:

D006

mai bine ai folosii doar paturele si ziare, care le vei schimba doar daca se umezesc.
polisterenul are dezavantajul ca schimbul termic este mic si poate aparea mucegaiul.
dar totusi nu cred sa fie pb.......
iti recomand saltelute de papura.

balasbebe

Papura, este riscanta. Se pot baga soarecii, daca nu ai conditii de pastrare. Rod papura, isi fac cuiburi, si toamna, ai asigurati soarecii in stup.
Cel mai bine, este sa fie albina in lazi, si doar la cateva familii, pentru matca de schimb, sa se intervina cu invelitori.

D006

Dor,
Eu nu impachetez. Sigurul lucru de care tin seama(cind nu ma dau intelectual) e ca albina sa aiba miere adica mincare si lucrurile se rezolva.
Cu stima

D006

Citat din: drone1952Dor,
Eu nu impachetez. Sigurul lucru de care tin seama(cind nu ma dau intelectual) e ca albina sa aiba miere adica mincare si lucrurile se rezolva.
Cu stima
nu faceti nici macar o repozitionare a ramelor ?
adica nu interveniti deloc in cuib ?