n-am vazut asa ceva inca

Creat de catel, Iunie 29, 2008, 11:54:09 PM

« precedentul - următorul »

catel

Citat din: stefan1
Citat din: sebydinlivadaEste un stup gen orizontal cu leaturi in loc de rame.Interesant....
In videoclipul de sus se vede asanumitul stup Kenyan. Peretii laterali inclinati face ca albinele sa nu lipeasca fagurul de peretii laterali. Este raspandit in multe tari africane si este un pas inainte fata de stupii din trunchiuri sau cei din rafie de bambus, impletiti. Acesti faguri mobili se pot lua si extrage selectiv, fara a distruge tot stupul. In general extractia se face prin presarea (stoarcerea) fagurilor, de multe ori cu  pastura si puietul din ei. Un alt avantaj mare al acestei lazi este protejarea impotriva gandacului negru Aethina Tumida. Deoarece acest gandac nu mai poate intra usor in stup, coroborat cu instinctul igienic foarte pronuntat al albinelor africane, acest daunator este tinut sub control. Doar daca sunt faguri cazuti pe fundul stupului, unde albinele sa nu aiba acces, acest gandac se poate inmulti si sa copleseasca familia.
ms mult
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: bucovineanuAsa credeam sieu pana am intalnit urmatoarea situatie:Cu ani in urma spre sfarsitul verii o familie a ramas fara regina. Nu au apucat sa puna albinele oua deoarece am tot dat rame cu oua si larve incercand sa o determin sa-si creasca regina. Tragea botci si omora regina dupa ce iesea din botca. In final am incercat unirea cu un nucleu dupa ce au stat un timp in acelasi stup separate cu diafragma de sita.Au omorat si acea regina. Am hotarat sa iernez familia respectiva fara regina.A iernat in conditii destul de bune. Am incercat sa-i dau o noua regina pe care bineanteles au omorat-o. Am scuturat albinele la ceva distanta. Albinele au intrat in alti 3 stupi apropiati de stupul respectiv . Dupa doua zile reginele stupilor respectivi erau prinse in ghem de catre albinele respective. Nu le-au omorat, dar le-au zdrentuit aripile si respectivele regine au trebuit sa fie schimbate.
deci sa fim siguri, moarte scrie pe spatele lor ?
nu de alta da nu vreau sa pierd sau sa distrug vreo 3-4 familii din cauza unuia.
parerea mea
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

bucovineanu

Situatia descrisa de mine a fost una aparte . Familia respectiva a ramas foarte mult timp fara regina. Am incercat mai multe metode pentru a vedea cum ractioneaza. Daca scuturarea se face dupa o perioada mai scurta de lipsa a reginei albinele din familia bezmetica sunt acceptate mai usor de catre familiile din stupii alaturati fara a se produce mare deranj. Este foarte greu de a redresa o familie bezmetica si de aceea trebuie sa prevenim ajungerea familiilor in aceasta situatie. Trebuie retinut ca daca o familie ramane o perioada mai lunga de 8-10 zile fara nici un fel de puiet si nu are nici un fel de regina, incep sa oua albinele si se bezmeticeste.Cu cat perioada in care familia nu are regina este mai lunga, cu atat mai greu va accepta una.

D006

Albina oua si binenteles omoara matca.Eu anul trecut am avut aceeasi situatie si prin inceputul lui septembrie am avut matca noua la el dupa vreo trei scuturari prin gradina.
Se muta stupul cat se poate de departe 100m ,se pune pe vechiul loc un roi artificial cu matca creat de atunci care va beneficia de albinele lucratoare a stupului bezmetic si va merge bine.
Din stupul bezmetic iei ce rame are bune si dupa ce le scuturi de albina le dai la roi facuti in ulimul timp.
Dupa 2 ,3 zile incearca sa-i mai dai o sansa punandui o matca noua in colivie daca nu accepta atunci iei toate ramele si il desfintezi lasand numai albina care moare de foame sau o gazezi cu azot seara si inchizi stupul.Deadoua zi deinfectezi lada o speli si o folosesti la nevoie pentru a pune in ea alta familie sau roi.
Cu scuturatul si imprastierea albinelor nu ,i-a dat nici mie rezultate.
Sanatate, si miere multa.

D006

Roi 09 .matca oua ,dar albinele nu ingrijesc puietul.

stefan1

Citat din: teinegru64Roi 09 .matca oua ,dar albinele nu ingrijesc puietul.
Care albine,? Ca eu vad mai mult trantori.
Matca arata bine, dar eu cred ca nu are cine sa creasca puietul. Cum are atatia trantori, e posibil ca acele albine sa fi crescut, nu stiu din ce motive, o generatie de trantori si sa-si fi cam epuizat capacitatile de doice. Daca e asa, da-i un fagur cu puiet care iese acum. Daca nu are albine sa-l acopere, ia-i un fagur al lui, cu oua sau puiet mic si inlocuieste-l cu acel fagur cu puiet matur.
Se intalnesc, dar foarte rar, oua infertile, din care nu ies nici albine nici trantori. Atunci trebuie sa schimbi matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Cum am facut eu.Am luat toate ramele de la bezmetec le-am scuturat,in cat am pus alte rame goale si o rama cu oua si putina albina.Dupa 3 zile la control am gasit botci(am lasat 3)si restul de puiet a fost luat in crestere.Ieri la control matcile erau iesite si puietul capacit.Mentionez ca nu am mai gasit alte oua pe toata aceasta perioada.

D006

Mai departe asteptam un rezultat pozitiv sau negativ.Pana acum le desfintam pe toate.

PricopArthur

Citat din: catelpacat ca stau prost cu engleza
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/ysVtciOY5dg[/youtube]
Discutii generale despre oua, puiet, regina.
Intrebarea mea ar fi: ce avantaj poate oferi stupul trapezoidal?
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Stupul trapezoidal este un stadiu de tranzitie intre stupul primitiv, cu rame fixe si stupul modern, european. Se foloseste in special in Africa. Avantajul principal este simplitatea. Nu trebuie rama, doar un lat, fara insarmare, fara faguri artificiali. De fapt albinele africane sunt de obicei mai mici decat cele europene si dimensiunile fagurilor artificiali de la noi nu sunt potrivite pentru ele. Sunt unele probleme la extractie, de fapt de cele mai multe ori mierea se extrage primitiv, prin stoarcere.
Unele surse sustin ca adevarata ceara bio se obtine doar din astfel de faguri , din zone nechimizate, faguri fara foita de fagur artificial, care poate contine parafina sau chiar alte substante cu rol de sterilizant.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Succes ,matca imperecheata, multe oua p,uiet larva si puiet capacit de lucratoare la controlul facut ieri.

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

jonny_it

Citat din: stefan1 din Iunie 09, 2009, 04:21:14 AM
Stupul trapezoidal este un stadiu de tranzitie intre stupul primitiv, cu rame fixe si stupul modern, european. Se foloseste in special in Africa. Avantajul principal este simplitatea. Nu trebuie rama, doar un lat, fara insarmare, fara faguri artificiali. De fapt albinele africane sunt de obicei mai mici decat cele europene si dimensiunile fagurilor artificiali de la noi nu sunt potrivite pentru ele. Sunt unele probleme la extractie, de fapt de cele mai multe ori mierea se extrage primitiv, prin stoarcere.
Unele surse sustin ca adevarata ceara bio se obtine doar din astfel de faguri , din zone nechimizate, faguri fara foita de fagur artificial, care poate contine parafina sau chiar alte substante cu rol de sterilizant.

Trapezoidalul e una Top Bar Beehive e alta. Oonfundati tipurile de stupi  :smile:

albinasebes

anul trecut am avut si eu unul bezmetic
l-am scuturat si dupa cateva zile l-am unificat cu cel de langa el
mi-a omorat si matca la celalalt, deci am pierdut 2 nu unul
acum fiind incepator posibil sa fi facut vreo greseala
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube