Poze cu si despre albine

Creat de pharaonu75, Noiembrie 06, 2011, 03:58:54 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee


sorin apicultor

Mica mea stupina la FS

mape 48-petru manea

#122

apivasmob

#123
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Din pacate nu inteleg decat 20-30% din ce spun astia, fiind in franceza. Din pacate nu am invatat decat germana si engleza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Un film foarte bun, merita a fi tradus de cineva care se pricepe.

Cteva concluzii:

Mierea din supermarchet este fermentata si pasteurizata iar germeni/levurile sunt moarte (minutul 6.10).
In mierea din China s-a gasit Cloramphenicol (minutul 7.44).
Mierea este de 3 ori mai bun ca antibiotic (minutul 17.07).
Polenul este importat din Romania / Transilvania, o zona cu doua secolei in urma Frantei in ceea ce priveste pesticidele (minutul 29).
(minutul 36.30) vorbeste de analizele care se fac la miere si Laptisorul de matca.
Atentie la SOIA administrata, este transgenica, adica se vede daca este modificata genetic (minutul 38.40).
Din cauza pierderilor mari 5 mii apicultori/an (minutul 39.10), s-a adoptat metoda stupilor pe cladirilor din orase unde nu sunt pesticide iar cantitatea de poluanti este foarte mica in miere (minutul 49.30).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pharaonu75

cateva picturi cu tema apicola
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

si...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

sub nalta de 400
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ciucur

Pai si nu se excita de la liniile de inalta?
Am citit undeva ca nu se simt prea confortabil in apropierea lucrurilor ce formeaza un camp magnetic...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Kiwi Bee

Nu este bine deloc sub firele acelea.
Aici in NZ aproape in fiecare an se intimpla cite un accident si se rup firele care cad pe teritoriul vreunui farm si binenteles mai mor si bovine. Ei bine este vorba de sezonul de iarna.
Dar nici pt stupar nu este sanatos sa stea in acel cimp magnetic.

dan sebastian

Avea vreo 300 m până la sârme deși nu se vede.
Acolo era centrul lanurilor.
Rază de 10 km doar floare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

nicumarin

am citiva stupi linga antena parabolica, oare le cauzeaza?
Fă-ţi timp să faci milostenie - aceasta e cheia Raiului.

dan sebastian

Nu le deranjează deoarece antrena ta recepționează câmpul magnetic, nu emite altul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

Citat din: ciucur din Decembrie 18, 2015, 09:17:35 PM
Pai si nu se excita de la liniile de inalta?
Am citit undeva ca nu se simt prea confortabil in apropierea lucrurilor ce formeaza un camp magnetic...
bada le excita ca erau cu pantaloni uzi  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092